Oczko w Twojej głowie
Piotr Przybysz Charaktery 10/2006

Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego służy wzrok, umiejętność widzenia? Pierwsza odpowiedź, która ci się pewnie nasunęła, brzmi: widzenie jest potrzebne do rozpoznawania przedmiotów. Przykładowo: zerkasz na stół i widzisz, że stoi tam kubek.
Dla nauki sprawa nie jest jednak tak prosta. Wielu naukowców podważa dzisiaj pogląd jakoby jedyną i podstawową funkcją wzroku było rozpoznawanie przedmiotów. Równie ważną rolę wydaje się odgrywać wzrokowa kontrola działania, która jest istotna dla naszego poruszania się w otoczeniu i manipulowania napotkanymi tam przedmiotami. Aby napić się z kubka, muszę po niego sięgnąć, odpowiednio go uchwycić i podnieść do ust – w czym przecież dyskretnie pomaga zmysł wzroku. Wygląda więc na to, że nie istnieje jeden system wzrokowy, lecz dwa, a każdemu z nich odpowiadają nieco inne obszary w mózgu. Co więcej, niektórzy z badaczy sugerują, że istnieją jeszcze
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPiotr Przybysz
Piotr Przybysz jest doktorem filozofii, pracuje w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu. Zajmuje się neurokognitywnymi podstawami nauk społecznych i neuroestetyką.