Oblicza lęku
Jakub Kołodziej Charaktery 9/2006

Psychologia rozróżnia wiele rodzajów lęku. Mówi na przykład o lęku neurotycznym, o lęku charakterologicznym (czyli wrodzonej skłonności do reagowania lękiem), także o lęku egzystencjalnym, dotyczącym sensu życia, budzącym pytania o to, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Są lęki dziedziczone, uwarunkowane kulturowo. Jest wreszcie strach, czyli lęk będący reakcją adekwatną do sytuacji.
Lęk w naszym życiu może pełnić różne funkcje, przede wszystkim jednak powinien nas ostrzegać i chronić przed zagrożeniem. To jego pierwotne zadanie – gdybyśmy nie umieli reagować lękiem, byłoby to bardzo niebezpieczne dla naszego życia. Lęk może być motywacją do różnorodnych zachowań – np. gdyby student nie bał się sesji, to prawdopodobnie nie uczyłby się. Ale może również wymknąć się spod kontroli, ogarnąć wiele dziedzin naszego życia i skłaniać do nieprzemyślanych zachowań. Człowiek, który jest w
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów