Koncert na barszczyk i dwa karpie
Anna Sopel Charaktery 12/2005

Czas Bożego Narodzenia to prawdziwa poezja smaków. Zgodnie z tradycją należy skosztować wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej. Nie ominą nas karp smażony lub w galarecie, barszcz z uszkami, pierogi, kapusta z grochem, kutia i kompot z suszonych owoców. Odczuwać wszystkie te subtelne smaki to prawdziwa przyjemność.
Rozpoznawanie smaku jest możliwe dzięki pracy komórek zwanych kubkami smakowymi. Znajdują się one na grzbiecie języka, w podniebieniu i w gardle. Ich żywot jest dość krótki, średnio co dziesięć dni są wymieniane. Każdy kubek smakowy łączy się z mózgiem za pomocą włókien nerwowych. W ten sposób powstaje droga smakowa. Potrafimy rozpoznać cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Czubek języka najlepiej odbiera smak słodki, po bokach język najwrażliwszy jest na potrawy kwaśne, na samych brzegach reaguje na to, co słone, a z tyłu na gorzkie. Niektórzy badacze
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAnna Sopel
Anna Sopel jest psychologiem. Interesuje się neuropsychologią, psychiatrią i komunikacją interpersonalną. Pracuje w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dom dla Dzieci i Młodzieży „Mieszko” w Rzeszowie.