Katrina: nienaturalnie naturalna katastrofa
Krzysztof Szymborski Charaktery 10/2005
Kiedy piszę ten artykuł, od ataku Katriny na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej minęło 11 dni. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych sięgnęła ponad czterech setek, lecz oczekuje się, że wynieść może ostatecznie nawet 10 tysięcy. Na akcję ratunkową rząd federalny wydaje co dzień 2 miliardy dolarów, a jej pełen koszt dziś oceniany jest na 100 miliardów. Całkowita wysokość strat, jakie ostatecznie poniesie amerykańska gospodarka, nie będzie znana jeszcze przez wiele miesięcy. Szczegóły tej katastrofy żywiołowej, największej w historii Ameryki, relacjonują codziennie prasa, radio i telewizja. Nie będę więc do nich wracał. Obserwacja tego tragicznego spektaklu – a w dobie wszechobecnej telewizji katastrofy oglądać możemy wszyscy w zaciszu swojego domu – wyzwala przede wszystkim nasze emocje. Ogarniają nas groza, współczucie, solidarność i gniew. Głębsza, chłodniejsza refleksja przychodzi
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówKrzysztof Szymborski
Prof. Krzysztof Szymborski jest fizykiem, historykiem nauki i jej popularyzatorem. Od 1981 roku mieszka w USA. Pracuje w Skidmore College w Saratoga Springs. Interesuje się psychologią ewolucyjną i relacjami między nauką a religią. Napisał m.in. Oblicza głębin i Poprawkę z natury.