Przyzwoitość, czyli społeczeństwo
Jacek Żakowski Charaktery 9/2005
Jerzy Kropiwnicki, były przywódca łódzkiego solidarnościowego podziemia, lider Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (ZChN), minister w rządzie AWS, a ostatnio prezydent Łodzi, ma opinię antykomunistycznego i antyliberalnego jastrzębia. Jako minister ostro polemizował z Leszkiem Balcerowiczem i Hanną Gronkiewicz-Waltz – ówczesną szefową NBP. Jako prezydent Łodzi ostro atakował tamtejszą lewicę, zakazał parady techno, pracownicom kazał ubierać się „skromnie” i urzędowo wyznaczył długość spódnic. Krótko mówiąc, kojarzy się z prawicowo-konserwatywno-katolickim betonem.
Trudno było oczekiwać, że akurat on, i to sam z siebie, publicznie wystąpi w obronie Marka Belki, gdy część opozycji zaczęła oskarżać premiera o współpracę z peerelowskimi tajnymi służbami. A jednak któregoś dnia w „Gazecie Wyborczej” ukazał się list Kropiwnickiego zawierający trzy zaskakujące zdania: „Na podstawie
iż
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJacek Żakowski
jest dziennikarzem i publicystą. Pracę dziennikarza rozpoczął w tygodniku „Na Przełaj”, działał w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność”, był rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego oraz pierwszym prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”, był jednym z jej założycieli. Obecnie pracuje w tygodniku „Polityka”, a także kieruje Katedrą Dziennikarstwa w Collegium Civitas w Warszawie.
Autor wielu książek, złożonych z prowadzonych przez niego rozmów, m.in.: PRL dla początkujących (rozmowy z Jackiem Kuroniem), Między Panem a Plebanem (rozmowy z Adamem Michnikiem i ks. Józefem Tischnerem), Rewanż pamięci, Trwoga i nadzieja. Rozmowy o przyszłości, Zawał. Zrozumieć kryzys.