Koń trojański na palaczy
Charaktery 8/2005

Twórcy reklamy społecznej twierdzą, że skuteczny komunikat perswazyjny powinien poruszać i zachęcać odbiorcę do refleksji nad własnym zachowaniem. Przypuszczają więc „centralny atak” na palaczy. Za pomocą prowokacji („Papierosy są do dupy”) i bezpośredniego zwracania się do odbiorców („Zgaś, zanim sam zgaśniesz”) zmuszają ich do zastanawiania się nad tym, co robią. Czy taka strategia jest skuteczna?
Palenie papierosów można porównać do zażywania narkotyków. Nikotyna dostaje się do krwi, a potem wraz z nią w ciągu kilku sekund dociera do mózgu. Tam łączy się z nikotynowymi receptorami (np. acetylocholinowym – nAChRs) i powoduje uwalnianie wielu neuroprzekaźników, między innymi dopaminy, serotoniny, noradrenaliny, norepinefryny, GABA. Ich działanie wzmaga zadowolenie i obniża stres. Nic dziwnego, że palacze z przyjemnością zaciągają się kolejnym papierosem. Zarazem jednak wiedzą oni o
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów