Geniusze i szaleńcy
Przemysław Bąbel Charaktery 5/2005
Pisarze i artyści są narażeni na depresję prawie dziesięciokrotnie bardziej niż ogół społeczeństwa, a dwubiegunowe zaburzenie afektywne i skłonności samobójcze pojawiają się u nich nawet dwudziestokrotnie częściej. U uznanych twórców wyższe jest także prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń schizofrenicznych. Nic zatem dziwnego, że zarówno badacze, jak i odbiorcy sztuki fascynują się związkiem między geniuszem a obłąkaniem. Jak można wytłumaczyć istnienie tej zależności? Co leży u jej podłoża? Do odpowiedzi na te pytania przybliżają nas wyniki badań nad psychotycznością – jednym z trzech czynników osobowości w teorii Hansa J. Eysencka (pozostałe to ekstrawersja i neurotyczność). Według Eysencka na psychotyczność składa się dziewięć cech: impulsywność, agresywność, chłód, egocentryzm, bezosobowość, aspołeczność, brak empatii, twórczość i gruboskórność.
Ludzie o wysokim poziomie
Osoby
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPrzemysław Bąbel
Dr hab., jest psychologiem, zastępcą dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje Zespołem Badania Bólu. Prowadzi badania nad mechanizmami działania placebo i pamięcią bólu. Interesuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych, w tym sześciu książek, i przeszło 100 publikacji popularnonaukowych.