Od gajowego do myśliwego
Zygmunt Bauman Charaktery 4/2005
Wiele się w świecie wydarzyło w ciągu ostatniego półwiecza. Świat, do którego otwarto Polakom wrota u schyłku lat osiemdziesiątych, nie był już tym światem, jaki Polacy zapamiętali z czasów sprzed wrót zatrzaśnięcia. A ponadto gdy dano im szansę do zmienionego świata doszlusować i nabrali chęci, by z szansy skorzystać – okazało się, że świat ów nabrał zawrotnego rozpędu i mknie równie szybko, a może i szybciej niż ci, którzy go pragną dogonić...
Gonitwę uprawia się ponoć po to, by dotrzeć do celu, a gdy się dotarło, gonitwa się kończy; zziajani, ale zadowoleni biegacze mogą wreszcie pot z czoła obetrzeć i odpocząć. A tu, w tym zmienionym świecie, jest całkiem inaczej, niżby się człowiek spodziewał: goni się po to, żeby nabrać w bieganiu sprawności potrzebnej, aby już nigdy gonitwy nie zaprzestać. Żeby nigdy już tchu w piersiach nie brakło. Żeby krzepy starczyło na tyle, aby nigdy, ale
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówZygmunt Bauman
- ( 19 listopada 1925 - 9 stycznia 2017 ). Socjolog, filozof, pracował na Uniwersytetecie w Leeds (Wielka Brytania) i Uniwersytecie Warszawskim, był doctorem honoris causa Uniwersytetu w Oslo. W marcu 1968 roku z przyczyn politycznych pozbawiono go stanowiska profesora socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i usunięto z uczelni. Wyemigrował do Izraela.
W latach 1969–1971 wykładał na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie, a w roku 1971 wyjechał do Anglii i rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Leeds. Pisał i publikował po polsku i po angielsku.
Jego książki (napisał ich ponad czterdzieści) przetłumaczono na kilkanaście języków. Najbardziej znane to: „Socjalizm brytyjski. Źródła, filozofia, doktryna polityczna”, „Socjologia na co dzień”, „Idee, ideały, ideologie”, „Modernity and The Holocaust”.
Za tę ostatnią otrzymał Europejską Nagrodę AMALFI w dziedzinie socjologii i nauk społecznych. W 1998 roku wyróżniony został prestiżową Nagrodą im. Theodora Adorno.