Psychologia w szkole - 5 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Dziecko 6-letnie w szkole: wyzwanie dla dziecka, rodziny i szkoły

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Psychologia w Szkole”: Dziecko 6-letnie w szkole: wyzwanie dla dziecka, rodziny i szkoły. Odbędzie się ona 28 marca 2014 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Zobacz więcej

Pozytywny nauczyciel

Od lat maleje zaangażowanie nauczycieli w pracę. Jedną z przyczyn jest niezmienność metod nauczania. A przecież rutynę szkolną można pokonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest Model 5W.

Zobacz więcej

Trudne jest życie bez wsparcia

Aby uczeń dobrze czuł się w szkole, musi być pewien, że znajdzie w niej wsparcie ze strony innych ludzi – zwłaszcza tych, którzy są dla niego znaczący. W efekcie zyskuje wzrost poczucia własnej wartości i zaufania do innych, lepiej funkcjonuje w środowisku społecznym.

Zobacz więcej

Finlandia, czyli wzór edukacji

W fińskich szkołach nikt nie pilnuje wejścia do szkoły ani ubrań, nauczyciele nie mają dyżurów w czasie przerw. To przejaw szczególnej cechy Finów: olbrzymiego szacunku dla innych ludzi. Ów szacunek to także jeden z filarów fińskiego systemu edukacji.

Zobacz więcej

Paradoksy polskiej szkoły

Z jednej strony bardzo dobry poziom kształcenia i wysokie aspiracje uczniów. Z drugiej – niedoinwestowanie i nie najlepsza opieka. Międzynarodowe raporty nie pomagają w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jaka jest polska edukacja?

Zobacz więcej

Moda w szkole

Codzienny strój nie decyduje o tym, czy jesteś dobrym nauczycielem. Ma jednak wpływ na to, jak postrzegają cię uczniowie i jak sam czujesz się w szkole.

Zobacz więcej

Wyobraź sobie bohatera

Tym, co może zachęcać do bohaterskiego działania, jest heroiczna wyobraźnia. To zdolność do wyobrażenia sobie siebie w trudnych sytuacjach, planowania aktywności i przewidywania ich konsekwencji. Dzięki temu stajemy się gotowi do działania.

Zobacz więcej

Szkoła winna stresu, ale tylko trochę

Jeszcze kilkanaście lat temu dziecko wychodziło ze szkoły i uwalniało się od ewentualnych wrogów, a złośliwa plotka miała ograniczony zasięg. Teraz bywa, że nawet domowe zacisze nie chroni przed prześladowaniami. Wystarczy bowiem włączyć telefon czy komputer, żeby narazić się na niewybredne ataki, często anonimowe – mówią Natalia i Krzysztof Minge.

Zobacz więcej

Wiedza dla wspólnego dobra

Jednym z ważniejszych zadań naszego projektu jest pokazanie, że wiedza nie tylko czyni mądrzejszym. Uczymy młodych ludzi, jak wykorzystywać ją dla dobra swojego i innych – prof. Philip Zimbardo opowiada o Heroic Imagination Project, niezwykłym programie edukacyjnym.

Zobacz więcej

Ujarzmianie wiedzy

Dlaczego dzieci często nie mają ochoty na przyswajanie pewnych treści? Co zrobić, żeby chciały się uczyć, żeby nauka nie kojarzyła im się z czymś nieprzyjemnym?

Zobacz więcej

Trudne rozmowy z rodzicami

Na Wasze pytania odpowiada Marcin Jaroszewski, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Olsztynie.

Zobacz więcej

Antypedagogika i medytacja

Medytacja może przyczynić się do odrodzenia tego, co tradycyjna kultura pedagogiczna stłumiła w ludziach: umiejętności kochania siebie takimi, jacy jesteśmy. Jeśli zaakceptuję siebie, zaakceptuję również drogi życiowe moich uczniów. Będę ich wspierał, a nie wywierał wpływ, kochał, a nie krzywdził.

Zobacz więcej

Taki mały cud

Stres odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale i na psychice. W szkole nie oszczędza ani nauczycieli, ani uczniów. Czy można jakoś sobie z nim radzić? Wyjątkowo skuteczną metodą jest trening autogenny.

Zobacz więcej

Zalety i wady

Skromność, pewność siebie, zarozumialstwo, niezależność, pokora, lęk... Co jest wadą, a co zaletą? Dyskusje z uczniami na ten temat mogą być bardzo pouczającym doświadczeniem.

Zobacz więcej

W szkole: skutecznie i wytrwale

Chcieć to móc. Kto tego w szkole nie słyszał? Rzecz jednak w tym, że niezbyt udana to rada. Chcenie jest ważne, ale nie najważniejsze. Na jakiej zasadzie miałoby się przekształcać w skuteczność – nie wiadomo.

Zobacz więcej

Oswajanie liczb

Większość dzieci ma problemy z liczbami. Kłopoty sprawia im dodawanie i odejmowanie, porządkowanie liczb według wielkości, a także rozumienie znaczeń w zależności od kontekstu. Warto im pomóc, a gry planszowe świetnie do tego służą.

Zobacz więcej

Co umieją sześciolatki

Sześcioletnie dzieci w pierwszej klasie szybciej uczą się czytania, pisania i liczenia niż ich rówieśnicy w zerówkach. A jak wypadają w porównaniu z pierwszakami starszymi o rok?

Zobacz więcej

Nauczyciel, czyli mistrz pierwszoklasisty

Każdy pierwszak to dziecko, które równocześnie jest uczniem. Wchodząc w interakcję z uczniem, wchodzimy w interakcję z człowiekiem, która pogłębia jego wiedzę, wzmacnia kontrolę emocji, poprawia relacje z innymi ludźmi.

Zobacz więcej

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, dlaczego

Wytrwałość, zaangażowanie, pasja – bez nich trudno sobie wyobrazić dobre, mocne relacje między uczniami i nauczycielami. A bez takich relacji nie może być mowy o rozbudzaniu twórczego myślenia.

Zobacz więcej

Na dobry początek 5

Profesor Philip Zimbardo, jeden z najwybitniejszych psychologów naszych czasów, zaproponował rzecz w swojej prostocie i przydatności nadzwyczajną – Heroic Imagination Project, co można przełożyć jako Projekt Heroicznej Wyobraźni. To program edukacyjny, nastawiony – mówiąc najprościej – na uczenie młodych ludzi dobra.

Zobacz więcej

Laboratorium

Po pierwsze nie szkodzić

Podanie pacjentowi placebo może spowodować poprawę jego zdrowia. Natomiast sugerowanie niepożądanego działania leku może wywołać u chorego pogłębienie przykrych dolegliwości. To efekt nocebo.

Zobacz więcej