Psychologia w szkole - 4 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Nauczyciela portret... z raportu

Niewiele jest w Polsce grup zawodowych, które budzą tyle emocji, co nauczyciele. Jaka jest o nich prawda? Raport Instytutu Badań Edukacyjnych szczegółowo portretuje polskich pedagogów - przynajmniej w niektórych dziedzinach.

Zobacz więcej

Korzyści z tolerancji

Zyskamy więcej, gdy pozwolimy ludziom - nawet gdy nas brzydzą - aby żyli według własnych upodobań, niż gdy nierealistycznie uznamy, że uda się ich zmusić, by żyli tak jak my.

Zobacz więcej

Sześciolatki w szkołach

Na świecie istnieją 202 państwa. W 134 krajach obowiązek chodzenia do szkoły dotyczy dzieci sześcioletnich lub młodszych. Na 27 państw Unii Europejskiej w 19 nauka w szkole jest dla sześciolatków obowiązkowa.

Zobacz więcej

Warto chwalić ucznia swego

„Weź się w końcu do nauki!”, „Mogłabyś się bardziej postarać!”, „Zacznij w końcu dbać o porządek!” - ileż razy słyszeliśmy takie apele od swoich rodziców i nauczycieli! Ile razy sami kierujemy je do naszych dzieci i uczniów... Czy taka metoda ma sens?

Zobacz więcej

Czy w szkole jest miejsce na szczęście

Szkoły przyszłości będą organizacjami wspierającymi życie - a więc dążącymi do zaspokajania potrzeb różnych ludzi, zapewniającymi pozostawanie w kontakcie ze sobą i z innymi. Istotne będzie bycie w grupie, wymiana różnych dóbr, dobrowolne przyjmowanie i dawanie.

Zobacz więcej

O odkładaniu na ostatnią chwilę

„Pomyślę o tym jutro” - powtarzamy jak Scarlett O’Hara z Przeminęło z wiatrem. A gdyby tak przestać odkładać wszystko na później? Może wreszcie zaczęlibyśmy żyć tu i teraz...

Zobacz więcej

Prymuski radzą sobie najlepiej

Pielęgniarka w szkole może przeprowadzać proste testy, które pozwolą już na początku nauki określić grupę uczniów najbardziej narażonych na silny stres. To bardzo ułatwiłoby pracę nauczycielom - twierdzi dr Aleksander Perski.

Zobacz więcej

Sześciolatek przychodzi do szkoły

Sześciolatki - mali ludzie, sprawni i w wielu obszarach samodzielni, otwarci na doświadczenia i ciekawi świata. Choć różnią się zdolnościami czy temperamentem, a każdy stanowi niepowtarzalną indywidualność, to ogólne zasady ich rozwoju i funkcjonowania są podobne.

Zobacz więcej

Plan daltoński i medytacja

Medytacja na całym świecie przeżywa swój rozkwit. Ze względu na jej prostotę praktykują ją ludzie niezależnie od kultury, języka, płci, wieku i wykształcenia. Coraz częściej medytacja trafia do szkół. Plan daltoński jest otwarty na jej praktykowanie.

Zobacz więcej

Matura z psychologii

To nieprawda, że do matury międzynarodowej przystępują tylko wybitni uczniowie. Tym, co naprawdę się liczy, jest wysiłek, praca, motywacja. Jej program narzuca niezwykłą dyscyplinę, ale też daje dużą samodzielność. I stwarza nadzwyczajną możliwość wzajemnego, głębokiego poznania się.

Zobacz więcej

Po co polskiej szkole medytacja

Podczas medytowania nie ma rywalizacji, nie ma ocen, nie można być lepszym albo gorszym. Dzięki temu podnosi się poziom samoakceptacji, nie ma poczucia winy, spada napięcie, autoagresja i zniechęcenie, poprawia się zdolność do kontrolowanej ekspresji emocji pozytywnych i negatywnych.

Zobacz więcej

Męka mówienia

Jąkający się uczeń powinien być zwalniany z ustnych wypowiedzi, bo w ten sposób oszczędzimy mu zbędnego stresu. Trudno o bardziej fałszywe i krzywdzące przekonanie!

Zobacz więcej

Seksualność? Nic w niej złego!

Tłumienie dziecięcej seksualności to jeden z najcięższych grzechów wychowawczych popełnianych przez dorosłych. Traktowani w ten sposób uczniowie często są wycofani i nie uczestniczą w zabawach, ponieważ wszelką spontaniczność uważają za naganną.

Zobacz więcej

Kiedy dzieci się nudzą...

Dlaczego dzieci podczas grupowej wycieczki, wyjazdu lub wyjścia do kina czy teatru nie chcą zachowywać się grzecznie, tylko wciąż krzyczą, hałasują, wiercą się i ciągle psocą?

Zobacz więcej

Przeprowadzki emocji

Nauczyciel zbesztany tuż przed rozpoczęciem lekcji przez dyrektora, zareaguje o wiele gwałtowniej niż zazwyczaj nawet na drobną niesubordynację uczniów. Za przyczynę zdenerwowania uzna nieposłuszeństwo dzieci, a nie przykre słowa przełożonego.

Zobacz więcej

Pracujesz tak jak jesz

Sokrates powiedział, że człowiek nie żyje po to, aby jeść, ale je po to, aby żyć. Nawyki żywieniowe - co i jak jemy - mogą sprawić, że ani się obejrzymy, jak minie pięć czy sześć lekcji. Wszystko zależy od wyboru: zbilansowana dieta czy buła ze szkolnego sklepiku.

Zobacz więcej

Gra w kości na lekcji

Gry towarzyskie robią zawrotną karierę jako ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu. Co jednak mogą mieć wspólnego ze szkołą? Otóż okazuje się, że zaskakująco dużo. Jak je zatem wykorzystywać na lekcjach?

Zobacz więcej

Genialny wynalazek ewolucji

Zabawa pozwala przekraczać dotychczasowe doświadczenia, wyrwać się z okowów niepewności. Zabawa to ekscytacja, satysfakcja, poczucie spełnienia. To radość, szczęście. To emocje ściśle związane z twórczością.

Zobacz więcej

Na dobry początek 4

Wygląda na to, że od pójścia sześciolatków do szkoły nie ma odwrotu - świadczą o tym choćby wypowiedzi premiera Donalda Tuska czy determinacja minister Krystyny Szumilas. Dlatego chcemy wesprzeć wszystkich, którzy od przyszłego roku szkolnego będą mieli do czynienia z najmłodszymi uczniami.

Zobacz więcej