Psychologia w szkole - 2 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Na dobry początek 2

Narkotyki w szkole należą do tych problemów, o których wszyscy wiedzą, ale bardzo wielu uważa, że lepiej o nich nie mówić, tylko załatwiać we własnym gronie. Tak się nie da.

Zobacz więcej

Narkotyki w polskiej szkole

Młodzi ludzie nie mają większych kłopotów z dostępem do narkotyków. Większość uważa, że marihuana i haszysz nie szkodzą. Przynajmniej połowa chciałaby ich legalizacji.

Zobacz więcej

Mity na temat trawki

Wiele mitów krąży o marihuanie, najpopularniejszym z narkotyków, po który chętnie sięgają młodzi ludzie. Oto niektóre z nich.

Zobacz więcej

Front przeciw prochom

W rozmowie z uczniami o narkotykach liczą się fakty. Nie wolno oceniać ani wskazywać palcem tych, którzy mogą być uzależnieni. Trzeba też wiedzieć na tyle dużo, aby nie wyjść na ignoranta, bo wtedy dyskusja skończy się bardzo szybko - twierdzi Marek Sochacki.

Zobacz więcej

Po pierwsze mądra edukacja

Dlaczego dzieci sięgają po środki odurzające? Co zrobić, aby po nie nie sięgały? Czemu nie wystarczą pogadanki, nawet najlepiej przygotowane? Internauci dzielą się swoimi refleksjami.

Zobacz więcej

Czytanie emocji

Emocje nauczycieli i uczniów mogą sprzyjać rozwojowi i dodawać energii, ale mogą też ranić, szkodzić i zniechęcać do wysiłku. Im lepiej znamy naszych uczniów, tym bliżsi nam się stają i tym lepiej ich rozumiemy.

Zobacz więcej

Wobec trudnej codzienności

O tym, jak uczniowie zachowują się w trudnych sytuacjach, decydują ich subiektywne oceny tego, co się dzieje. Dlatego różne zdarzenia mogą oceniać tak samo lub to samo zdarzenie zupełnie odmiennie.

Zobacz więcej

Recepta na naprawę krzywdy

Konferencja naprawcza daje korzyści wszystkim uczestnikom. Sprawca nie zostaje wykluczony ze społeczności. Ofiara może liczyć na zadośćuczynienie. Obserwatorzy uczą się brać odpowiedzialność za swoje czyny.

Zobacz więcej

Konflikt asertywnie zażegnany

W konflikcie emocje są napięte niczym struny. Złagodnieją, jeśli jego strony będą oceniać swoje zachowania, a nie siebie nawzajem. Dzięki temu mają szansę rzeczywiście do siebie dotrzeć.

Zobacz więcej

Upragniony błysk geniuszu

Kreatywność jest w cenie. Nauczyciele chcą ją widzieć u uczniów, a uczniowie oczekują kreatywnego myślenia od nauczycieli. Rodzice dopatrują się jej u dzieci, zarządy firm oczekują jej od pracowników. Fascynacja nią powoduje, że ludzie stoją w kolejkach do słynnych galerii i muzeów.

Zobacz więcej

Mądrość - to brzmi dumnie

Definicji mądrości jest chyba co najmniej tyle samo, ile definicji inteligencji. Moim zadaniem jest przyjrzeć się im uważnie, aby pomóc UCZNIOM i NAUCZYCIELOM w sprecyzowaniu własnego zdania na ten temat.

Zobacz więcej

Mądrość odkrywania własnej prawdy

Czym jest mądrość? Temat rzeka, pytanie, na które odpowiedzi znajdujemy odmienne w zależności od etapu życiowych wyzwań oraz własnej gotowości do ich przyjęcia.

Zobacz więcej

Wspólna praca nad dyscypliną

Stosowanie się do obowiązujących reguł i zasad, spełnianie poleceń - na takich zachowaniach uczniów zależy nauczycielom oraz rodzicom. Co zrobić, aby zwiększyć szansę, że dzieci będą właśnie tak postępować?

Zobacz więcej

Pułapki na motywację

Nie obiecujmy dzieciom nagrody przed wykonaniem polecenia. Kiedy wiedzą, że robią coś dla nagrody, nie starają się tak bardzo jak wówczas, gdy pracują dla przyjemności.

Zobacz więcej

Czy warto być altruistą

Oddanie koledze ołówka, żeby mógł dokończyć rysunek; wzięcie na siebie winy, żeby uchronić przyjaciela przed karą; rezygnacja z własnych przyjemności, żeby poświęcić czas potrzebującym. Do takich czynów zdolni są nawet najmłodsi uczniowie.

Zobacz więcej

Szkolne kłopoty ze snem

Ferie zimowe i wakacje to czas wyczekiwany przez dzieci - mogą wtedy wylegiwać się w łóżku albo zwlekać z zaśnięciem. Niestety, po powrocie do szkoły zaczynają się u nich kłopoty ze snem. Co mogą zrobić rodzice i nauczyciele, by im pomóc?

Zobacz więcej

Energia w puszce

Napoje energetyczne w reklamach obiecują cuda. Piją je kierowcy pokonujący długie trasy, studenci zakuwający w sesji, wyczynowi sportowcy i nastolatki. A one mogą zaszkodzić organizmowi.

Zobacz więcej

Wspólnota bez słów

Jeśli nauczysz się poświęcać ludziom więcej uwagi, słuchać tego, co mają ci do powiedzenia, to uda wam się zbudować autentyczną wspólnotę. Ona tworzy się, wzmacnia nawet wtedy, kiedy nie medytujecie - przekonują Cathy Day i Ernie Christie.

Zobacz więcej

Medytacja przyniosła spokój

Wyciszenie, mniejsza agresja, panowanie nad sobą, większa życzliwość - nauczyciele szkoły katolickiej w Reading widzą w praktykowaniu medytacji same korzyści. Uczniowie też.

Zobacz więcej

Co, jak i kiedy doradzać

Dzwonek na długą przerwę. Nauczyciele spotykają się w pokoju nauczycielskim. Rozmawiają przy kawie. Porównują obserwacje, opowiadają o bieżących kłopotach, wzajemnie sobie doradzają. Pragniemy, abyście także na łamach „Psychologii w Szkole” znaleźli chwilę na przerwę i otrzymali odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Przedstawiony problem komentuje psycholog i terapeuta Marcin Jaroszewski. Czekamy na Wasze listy.

Zobacz więcej

W świecie niepełnosprawnych

Jak nauczyć tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych? Jak pomóc w zrozumieniu ich świata?

Zobacz więcej