Psychologia w szkole - 2 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Na lato specjalnie

W jednej z podkieleckich gmin jeszcze dziesięć lat temu samorząd miał w swojej pieczy 13 szkół podstawowych. W nowym roku szkolnym pod opieką gminy pozostaną... trzy. Część przejęły stowarzyszenia oświatowe, reszta nie istnieje.

Zobacz więcej

W znikającej szkole

Zmiany demograficzne i statystyki są nieubłagane - w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W szkołach jest coraz mniej uczniów. Coraz więcej placówek oświatowych jest zamykanych. Nauczyciele tracą pracę.

Zobacz więcej

Istnieje świat poza szkołą

Wbrew pozorom zamknięcie szkoły nie musi być tragedią. Trzeba tylko trochę ochłonąć i spokojnie się zastanowić nas swoimi atutami. Na pewno każdy znajdzie coś, co pozwoli mu z większym optymizmem popatrzeć w przyszłość.

Zobacz więcej

Szukaj swoich mocnych stron

Każdy z nas ma swoje mocne strony. Niektóre znamy, z innych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich szukać i jak je wykorzystywać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zobacz więcej

Uważność na zdrowie

Medytacja pomaga uczniom w koncentracji, poprawia ich osiągnięcia szkolne, łagodzi stres i napięcia, zmniejsza poziom agresji i liczbę gwałtownych zachowań. Medytujący nauczyciele także są spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.

Zobacz więcej

Medytacja w szkole

Medytacja to coś bardzo naturalnego dla człowieka. Jest szansą na to, aby poukładać swoje wnętrze. Jeśli takie wewnętrzne uporządkowanie się uda, to z pewnością przełoży się ono na to, co na zewnątrz: relacje z innymi, stosunek do świata - przekonują siostra Fidelis i Hanna Mijas.

Zobacz więcej

Żeby stres mniej dokuczał

Stres dotyka ludzi bez względu na rasę, wiek, płeć, zawód i doświadczenie życiowe. Wywołać może go wszystko - to, co dla jednej osoby jest podniecającym wyzwaniem, dla innej stanowi krzywdę, stratę, zagrożenie. Dlatego warto znaleźć sposoby na stres.

Zobacz więcej

Codzienna szkolna przemoc

Ubranie, fryzura, sposób bycia, oceny, plotki, posądzenia - praktycznie wszystko może stać się przyczyną agresji na szkolnych korytarzach. Jej ofiarą może być każdy: uczeń, nauczyciel, sprzątaczka...

Zobacz więcej

Ukryte krzywdy uczniów

Rodzice stosują przeróżne formy ukrytych represji wobec swoich dzieci. Czują się bezkarni, bowiem te formy wciąż cieszą się aprobatą społeczną. A poddawane im dzieci są agresywne albo przestraszone, wycofane i bierne.

Zobacz więcej

O wpływie miejsca na pamięć

Nastolatki zazwyczaj przygotowują się do ważnego sprawdzianu w swoim pokoju, słuchając przy tym muzyki. Łatwiej przypomnieliby sobie opanowane informacje, gdyby mogli napisać sprawdzian także w swoim pokoju, słuchając tej samej muzyki.

Zobacz więcej

Wychowawca do oceny

Nauczyciele muszą wiedzieć, czy ich działania wychowawcze przynoszą efekty. Brak takiej wiedzy utrudnia im samodoskonalenie, a uczniom pełny rozwój. A przecież efekty wychowawcze bardziej ważą na przyszłym życiu młodych ludzi niż zdobywanie wiedzy.

Zobacz więcej

Mózg uczy się, gdy chce

Mózgu nikt nie zmusi do nauki, ale można go do tego zachęcić. Co trzeba zrobić? Niczego nie narzucać i nie nakazywać. Jednak najważniejsze to wzbudzić ciekawość.

Zobacz więcej

Uczeń na pierwszym miejscu

Młodzi handlarze owocami z Ameryki Południowej łatwiej poradzą sobie z zadaniami wymagającymi np. obliczania cen owoców niż z działaniami na abstrakcyjnych liczbach. Do uczniów przemawia przede wszystkim to, co jest im znajome.

Zobacz więcej

Aaaabsolwenta z synergią zatrudnię od zaraz...

Absolwenci szkół trafiający na rynek pracy są coraz częściej sprawdzani pod kątem umiejętności twórczej pracy zespołowej. Szansę na rozwój i poważną karierę zawodową daje się osobom, które potrafią tworzyć synergię. Na czym ona polega i czy umiejętności jej tworzenia można się nauczyć?

Zobacz więcej

Nauczyciel w szkolnym tyglu

Nauczyciel pełen napięć, lęku i frustracji nie będzie w stanie zapobiec agresji, zarówno swojej, jak i innych ludzi. Nie zbuduje też pozytywnych relacji z rodzicami i uczniami.

Zobacz więcej

Sztama z rodzicami

Dziecko podejmie współpracę z nauczycielem dopiero wówczas, gdy będzie przekonane, że wychowawca szanuje i akceptuje jego rodziców. Dlatego, aby „poskromić” niesfornego ucznia, warto zaprzyjaźnić się z jego rodzicami.

Zobacz więcej

Smutny uczeń

Co tak naprawdę wiemy o depresji uczniów? Niestety, niewiele. Brakuje szczegółowych badań nad wpływem depresji na osiągnięcia w nauce. Jednak z analizy dostępnych prac wyraźnie wynika, że depresja prowadzi do spadku aktywności i słabych wyników w nauce.

Zobacz więcej

Nauczyciel i szkoła: do siebie dopasowani

Nauczyciel niedopasowany do swojego zawodu albo do miejsca pracy będzie coraz bardziej zniechęcony i sfrustrowany. Powinien wtedy pomyśleć albo o zmianie zawodu, albo o zmianie szkoły.

Zobacz więcej

Zabawy dla nauki

Jak przekonać dziecko do nauki? Co zrobić, żeby ją polubiło i po pięciu minutach nie odkładało z niechęcią podręcznika lub zeszytu? Jak sprawić, żeby nauka nie była bolesna?

Zobacz więcej