Psychologia w szkole - 1 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Wzrok tekstu nie lubi

Nie uważam istnienia tekstu za zło. Uważam natomiast, że tekst, a właściwie czytanie tekstu jest czymś nienaturalnym dla naszego wzroku. Ograniczajmy zatem czas pracy z tekstem i uczmy się, jak przeciwdziałać zmęczeniu czy wadom oczu – mówi MIKOŁAJ MARKIEWICZ.

Zobacz więcej

Turniej Wiedzy Psychologicznej tuż-tuż

Jeszcze tylko do 28 lutego przyjmujemy zgłoszenia osób, które chcą wziąć udział w VI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

Zobacz więcej

Metody na nieśmiałość

Dlaczego dzieci często boją się zabrać głos w klasowej dyskusji? Jak poradzić sobie z ich nieśmiałością i bojaźliwością? W jaki sposób rozbudzić pewność siebie?

Zobacz więcej

Co nauczyciel mówi, kiedy mówi

Posługując się formami pierwszej osoby liczby pojedynczej, nauczyciel podkreśla, że wyraża własne zdanie, za które ponosi odpowiedzialność. Stwarza też uczniom możliwość ustosunkowania się do jego opinii.

Zobacz więcej

Teatr dla Jasia, który Janem będzie

Rzeczy proste i banalne często nie są doceniane przez dorosłych. Tylko dzieci potrafią dostrzec w nich różne znaczenia. Kilkanaście dużych pudeł wystarczy, żeby nie były w stanie oderwać się od przedstawienia.

Zobacz więcej

Fakty o dysleksji

Istnieje coś, co można nazwać naddiagnozowalnością dysleksji. Wynika ona z niezrozumienia, czym dysleksja jest. A zła diagnoza to jednocześnie niewłaściwa terapia. Czym zatem jest to niezwykłe zaburzenie?

Zobacz więcej

Rany na ukojenie

Poczucie ulgi i kontroli nad własnym ciałem, karanie siebie, rozładowanie gniewu i napięcia – mnóstwo jest przyczyn, dla których młodzi ludzie dokonują samookaleczeń. W dodatku zazdrośnie strzegą swojej „tajemnicy”.

Zobacz więcej

Duchowość

Dla niezakłóconego rozwoju duchowości potrzebujemy wiedzy o tym, jacy jesteśmy, o naszych zaletach i o tym, co w nas ciemne i ułomne. Gdy poznamy swoje niedoskonałości, łatwiej nam będzie podejmować próby uzdrowienia, niż wtedy, gdy uparcie im zaprzeczamy.

Zobacz więcej

Dar uważności na co dzień

Ucząc dzieci i młodzież obserwowania emocji oraz myśli, uczymy zdrowego dystansu do nich. Pokazujemy im, że świat emocji i świat myśli zmieniają się, przychodzą i odchodzą, przygotowujemy ich na akceptację tego faktu.

Zobacz więcej

Szczególna pedagogika Rudolfa Steinera

Szkoła waldorfska uznaje miłość za najważniejszy środek wychowawczy. To zbliża ją do medytacji. Człowiek praktykujący medytację doświadcza miłości do siebie, do innych osób oraz do otaczającego świata, a dzięki temu doświadczeniu staje się istotą wolną.

Zobacz więcej

Całą duszą nauczyciel

Testy inteligencji, idee psychologii postaci i psychologii rozwojowej, które wyprzedziły swoją epokę – to niezwykła spuścizna Jana Władysława Dawida, polskiego psychologa i pedagoga. Niestety, dzisiaj mało kto o nim pamięta.

Zobacz więcej

Domowe biuro nauczyciela

Jakie biurko: szklane, drewniane, owalne, kwadratowe? Gdzie je ustawić? Jak rozplanować ustawienie roślin? A lampka – powinna być czy nie? Czy na ścianach wieszać jakieś obrazki? Wbrew pozorom to ważne kwestie. Decydują bowiem o komforcie pracy.

Zobacz więcej

Kiedy zabawa, kiedy nauka?

Dzięki nauczaniu zintegrowanemu nauczyciel zyskuje ogromną swobodę w dostosowaniu przebiegu zajęć do potrzeb dzieci. Spójny i przewidywalny plan pracy usprawnia zdobywanie wiedzy i umiejętności, sprzyja pomyślnemu rozwojowi dzieci oraz zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz więcej

Tutoring rówieśniczy – stara metoda na nowo odkrywana

To prawda, że dzieci nie mają przygotowania pedagogicznego, niewiele wiedzą na temat procesu dydaktycznego i przebiegu procesu rozwoju. Są jednak w stanie znacznie lepiej niż nauczyciel wyjaśnić rówieśnikom rozmaite zagadnienia i pomóc im w opanowaniu różnych umiejętności.

Zobacz więcej

Szkoła demokratyczna ceni zdolności

Prawidłowy rozwój człowieka możliwy jest tylko wtedy, gdy ma on pozytywny obraz własnej osoby i nie boi się podejmować wyzwań. Dlatego szkoły demokratyczne wspierają dzieci w budowaniu wiary we własne możliwości, niezależnie od posiadanych uzdolnień.

Zobacz więcej

Szkoła, czyli życie tu i teraz

Chodzi o to, żeby zdobytą w szkole wiedzę dzieci od razu mogły sprawdzić, żeby mogły się przekonać, jakie nowe umiejętności zdobyły. Dzięki temu lepiej zrozumieją świat – uważa prof. Anna Brzezińska.

Zobacz więcej

Brat do brata nie całkiem podobny

To dość oczywiste, że jeśli nauczyciel uczył starszego brata czy starszą siostrę swojego podopiecznego, będzie ich ze sobą porównywał. Ale jakie są skutki takich porównań dla ucznia?

Zobacz więcej

Na dobry początek 6

Szkołę można zmieniać na różne sposoby – przy dźwięku fanfar i w świetle jupiterów albo cicho i spokojnie. W tym pierwszym przypadku na ogół na fanfarach się kończy, a różne rozporządzenia, nakazy i polecenia grzęzną w końcu w przepastnych szufladach urzędniczych biurek.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. sturti/istockphoto

W gabinecie szkolnego psychologa

Wielu nastolatków wciąż uważa psychologa za specjalistę, który zajmuje się wyłącznie ludźmi z zaburzeniami psychicznymi. Usiłuję walczyć z tym stereotypem.

Zobacz więcej