Psychologia w szkole - 1 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Na dobry początek 1

Zmieniamy „Psychologię w Szkole” pod różnymi względami. Przede wszystkim pismo staje się dwumiesięcznikiem. Chcemy być jeszcze bardziej obecni w Państwa życiu zawodowym, dawać jeszcze więcej sposobów i narzędzi, dzięki którym Wasza wyjątkowa praca stanie się nieco lżejsza.

Zobacz więcej

Eurosieroty i emocje

Bywa, że nauczyciele podświadomie traktują eurosieroty inaczej niż pozostałe dzieci. Nie zdarza się jednak, by świadomie je dyskryminowali.

Zobacz więcej

Myślenie na skróty

Stereotypy ułatwiają porządkowanie świata. Dzięki nim nauczyciel nie musi zastanawiać się, dlaczego Jaś nie przygotował się do lekcji, bo przecież wszyscy wiedzą, że jest leniem i wiecznie sprawia kłopoty.

Zobacz więcej

Wśród rodziców i kolegów

Znam szkoły, w których grono pedagogiczne jest podzielone na kółka wzajemnej adoracji. Zdarza się też, że koledzy i koleżanki z pracy chcą wiedzieć więcej niż powinni. Przydaje się wtedy umiejętność asertywnego odmawiania i wyznaczania granic.

Zobacz więcej

Nastoletni mediatorzy

Zdarza się, że dyrektorzy szkół wyznaczają na mediatorów rówieśniczych uczniów sprawiających trudności wychowawcze. A mediator rówieśniczy powinien być dla innych wzorem do naśladowania.

Zobacz więcej

Trening Pewności Siebie

Bierność i agresja to niedobre odpowiedzi na zaczepki. Rozwiązaniem są asertywne zachowania, które wzmacniają pewność siebie, dają poczucie sprawstwa i nie narażają na nieprzyjemności.

Zobacz więcej

Model i obserwator, czyli patrz i ucz się

Chłopcy znacznie częściej niż dziewczynki naśladują agresję fizyczną - zwłaszcza gdy demonstruje ją mężczyzna. Agresywne kobiety nie robią na nich aż takiego wrażenia.

Zobacz więcej

Dziecko z gwarancją na sukces

Poradniki dla rodziców podają niezliczone recepty, jak wychować dziecko, aby w przyszłości osiągnęło sukces. Tymczasem najprostsze rozwiązania są dosłownie w zasięgu ręki.

Zobacz więcej

Poważany czy lekceważony?

Kto ma rację: nauczyciele, którzy uważają, że ich zawód nie cieszy się szacunkiem społecznym? Czy też ci, którzy ten szacunek zawodowi nauczyciela przypisują?

Zobacz więcej

Sposób na porozumienie

Wolimy uczyć się od osób, w których towarzystwie czujemy się dobrze. Dlatego uczniowie lubią nauczycieli, którzy potrafią motywować, wzmacniać ich poczucie wartości, rozbudzać i przekazywać pasje.

Zobacz więcej

Szkoła może być przygodą

Szkoła naprawdę może być wyjątkowym miejscem w świecie dziecka. Jej stworzenie wymaga jednak wysiłku ze strony nauczycieli, doskonalenia metod nauczania, zmiany sposobów myślenia o edukacji - tłumaczy Philip Zimbardo.

Zobacz więcej

Co wynika z pomagania

Dzieci i młodzież zaangażowani w wolontariat mają lepsze oceny, rzadziej sięgają po używki, chętniej chodzą do szkoły. Unikają też zbyt wczesnego rozpoczynania życia seksualnego.

Zobacz więcej

Gra w samodzielność

Pod codzienną szarpaniną i walką o swobodę toczy się egzystencjalny trud zdobywania autentycznej autonomii. To dla nastolatka zupełnie nowe doświadczenie. Musi się mylić i gubić.

Zobacz więcej

Na skutek picia

Uczniowie dotknięci FAS zachowują się, jakby byli znacznie młodsi, niż wskazuje ich wiek metrykalny. To jeden z powodów, dla których tak ciężko się z nimi pracuje.

Zobacz więcej

Bo dostaniesz klapsa!

Cielesne karanie dzieci jest prawnie zabronione. Wciąż jednak są tacy, którzy przekonują, że bez klapsa nie ma dobrego wychowania.

Zobacz więcej

Medytacja na co dzień

Medytacja pomogła mi odzyskać harmonię. Przestało się denerwować moje ciało, przestał się denerwować mój umysł, głębiej zrozumiałem moje człowieczeństwo - opowiada Stefan Reynolds.

Zobacz więcej

Najważniejsza jest pasja

Co dzieci myślą o medytacji? Cieszy je sam fakt rozpoczęcia medytowania. Wygląda też na to, że im są młodsze, tym łatwiej im ono przychodzi.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. skynesher/istockphoto

Romowie w polskiej szkole

Dzieci romskie nie lubią lekcji języka polskiego. Tłumaczą, że nie rozumieją tego, co mówi nauczycielka. Mało kto zdaje sobie sprawę, że polski jest dla wielu z nich językiem obcym.

Zobacz więcej