Psychologia w szkole - 1 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Na wiosnę specjalnie

Kiedy Twój uczeń ponosi porażkę, zapytaj samego siebie, czy wierzysz, że będzie w stanie poprawić się. Jaka jest Twoja koncepcja natury ludzkiej? Czy wierzysz, że człowiek się zmienia, że może się rozwijać, czy też uważasz, że otrzymany w genach potencjał jest niezmienny?

Zobacz więcej

Wiara w rozwój czyni cuda

Uczenie się to proces złożony i długotrwały. Jego rezultaty zależą w pewnym stopniu od zdolności ucznia, ale przede wszystkim od jego zaangażowania w naukę, od wytrwałości i konsekwencji. Na to z kolei bardzo duży wpływ ma postawa nauczycieli.

Zobacz więcej

Jak zmotywować uczniów do działania

Są uczniowie, którzy nie podejmują żadnych działań, choć wiedzą, co chcieliby zrobić. Są też tacy, którzy nie znają swoich potrzeb i nie potrafią sprecyzować żadnego celu. Są i tacy, którzy mają cele, ale nie potrafią zaplanować ich realizacji. Jedni uczniowie działają, a inni przeżywają. Jak zmotywować uczniów do działania, jak zapanować nad ich "protestem jestestwa"?

Zobacz więcej

Zapasy z samym sobą, czyli jak nie zwlekać

Ludzie różnią się skłonnością do zwlekania - jedni robią to sporadycznie, inni często. Ci drudzy wskutek odkładania spraw na później zazwyczaj czują się przytłoczeni długą listą czynności "do zrobienia". Dlaczego jedni radzą sobie z tym, co mają do zrobienia, a inni odkładają wszystko "na jutro"?

Zobacz więcej

Poznać siebie, zrozumieć innych (cz. 2)

Koncepcja typów psychologicznych zakłada, że pewne preferencje są wrodzone, a inne wymagają nakładu energii, często świadomej i celowej pracy. Dlatego ważne jest, aby pozwolić dziecku na naturalny i spontaniczny rozwój jego wrodzonych preferencji - wykorzystać jego mocne strony.

Zobacz więcej

KURS I - Interwencja kryzysowa w szkole

W module II poznali Państwo dwa istotne wyjściowe kroki postępowania terapeutycznego w WWR: diagnozę funkcjonalną i określenie sposobu pracy z dzieckiem. Dziś skupimy się na kolejnym etapie złożonego procesu tworzenia programu terapeutycznego.

Zobacz więcej

KURS II - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego

Koncepcja typów psychologicznych zakłada, że pewne preferencje są wrodzone, a inne wymagają nakładu energii, często świadomej i celowej pracy. Dlatego ważne jest, aby pozwolić dziecku na naturalny i spontaniczny rozwój jego wrodzonych preferencji – wykorzystać jego mocne strony.

Zobacz więcej

Szkoła gubi diamenty

Od lat władze oświatowe głoszą hasło wyrównywania szans edukacyjnych. Niestety, sprowadza się ono do pomagania uczniom słabszym kosztem najlepszych. W efekcie uczniowie zdolni obniżają loty, ponieważ rozwijanie kompetencji im się po prostu nie opłaca.

Zobacz więcej

Kreatywny, czyli niegrzeczny?

Naszym intelektualnym funkcjonowaniem często rządzą myślowe skróty, automatyzmy i stereotypy. Ułatwiamy sobie życie, korzystając z użytecznych "łatek" i etykiet opisujących innych ludzi. Czasami są one trafne. Jednak nie zawsze. Szczególnie w przypadku uczniów kreatywnych.

Zobacz więcej

Zobaczyć słonia - drama w pracy wychowawczej

Dlaczego tak wielu młodych ludzi nie potrafi odnaleźć się w swoim środowisku szkolnym i rówieśniczym? Dlaczego nie potrafią określić tego, co dobre, a co złe, nie wiedzą, gdzie szukać wzorców, jakich dokonywać wyborów? Metoda dramy pozwala wprowadzić ucznia w świat wartości.

Zobacz więcej

Nie ma ścieżek gotowych...

Nauczyciel, który wzbudza w swoim uczniu poczucie własnej wartości i ważności, to prawdziwy profesjonalista. Może stanie się dla niego wzorem? Aby tak się stało, nauczyciel przede wszystkim pracuje nad własną jakością po to, żeby znajdować ciągle na nowo ścieżki osobistej twórczości.

Zobacz więcej

Nieproste życie z Aspergerem (cz. 1)

W każdej średniej wielkości szkole może się uczyć jedno lub dwoje dzieci z zespołem Aspergera. To trudni uczniowie. Nauczyciele najczęściej nie potrafią do nich dotrzeć, aby ich skutecznie wspierać. Co zatem pedagog powinien wiedzieć, żeby nie obawiać się "nietypowych podopiecznych"?

Zobacz więcej

Gdy z uczniem "coś" się dzieje

W każdej szkole znajdzie się grupa zdolnych uczniów, którzy osiągają zdecydowanie gorsze wyniki aniżeli mogliby. Nauczyciele mówią o nich "zdolne lenie" i łamią sobie głowę, jak zmotywować ich do nauki. Okazuje się, że ich brak motywacji do osiągnięć nie jest zwykłym lenistwem.

Zobacz więcej

Płeć nauczycieli

Czy nauczycielstwo to zawód kobiecy? Nie - chociaż polskie szkoły są sfeminizowane. Uczniowie jednak potrzebują równowagi płci nauczycieli. Nauczycielki bardziej angażują się w sprawy uczniów, są bardziej pobudliwe emocjonalnie, bardziej empatyczne. Mężczyźni natomiast zachowują większy dystans wobec uczniów, skupiają się na zadaniu, a nie relacji.

Zobacz więcej

Zerwać łańcuch gniewu

Dzieci są jak aniołki tylko na zdjęciach, a w życiu jest już gorzej. Są sytuacje, gdy doprowadzają nas do wściekłości. Czy można tego uniknąć? Co zrobić, gdy dzieci znów doprowadzą nas do furii? Uczucia gniewu nie można wyeliminować, ale to nie oznacza, że jesteśmy wobec niego bezsilni!

Zobacz więcej

Sposób na prawdę

Wielu młodych ludzi nie potrafi odnaleźć się w zmieniającym się szybko świecie. Nie potrafią określić, co jest dobre, a co złe, ani jakich dokonywać wyborów. Dlatego od najmłodszych lat trzeba dzieci wprowadzać w świat wartości. Dzisiaj o prawdzie: czym jest i co to znaczy być prawdomównym.

Zobacz więcej

Rywalizacja i ściąganie

Wielu nauczycieli nadal uznaje rywalizację za jedyny skuteczny sposób motywowania uczniów do nauki. Jest to tym bardziej zadziwiające, że liczne badania jednoznacznie pokazały przewagę współpracy nad rywalizacją. Udowodniły, że zasada konkurencji negatywnie wpływa na uczniów.

Zobacz więcej

Czy ubóstwo czyni głupszym?

Rozwój mózgu oraz intelektualne zdolności dziecka zależą w dużym stopniu od zasobności i wykształcenia jego rodziców. Z powodu niskiego statusu socjoekonomicznego słabiej rozwijają się zdolności językowe, pamięć robocza i zdolność planowania czynności.

Zobacz więcej

Nie jem! Pomóż!

Anoreksja i bulimia to bunt, krzyk rozpaczy, próba zatrzymania dzieciństwa, lęk przed dorosłością, walka o akceptację i miłość, próba kontrolowania świata, który zagraża. Objawów anoreksji i bulimii nie da się długo ukrywać. Dla bliskich powinny być sygnałem, że trzeba interweniować i pomóc chorym.

Zobacz więcej