Psychologia dziś - 4 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Emocje z odcieni jesieni

Melancholia, dojmująca tęsknota za czymś, co minęło, samotność i poczucie wyobcowania – takie właśnie są psychologiczne kolory jesieni. Jesień przepełnia nas smutkiem. Jednak czy bez niego moglibyśmy na powrót odczuwać radość?

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Getty Images Poland

Gdy światło nie rozjaśnia, a świat nie ma barw

Człowiek w depresji jest jak czarna dziura. Pochłania energię innych ludzi, próbując wypełnić próżnię, którą w sobie czuje, i zagłuszyć własną rozpacz.

Zobacz więcej

Zdrowa bezsenność?

Bezsenna noc może łagodzić objawy depresji? Naukowcy tego nie wykluczają, a potwierdzenia tej tezy i źródła tej prawidłowości szukają, badając synaptyczną plastyczność mózgu.

Zobacz więcej

rys. Karolina Burdon

Efekt dziurawca i siła botoksu

Nasz umysł to ogromne laboratorium. Korzystając z niego, dzięki starannej obserwacji odkryjemy w sobie wiele niezwykłych rzeczy; może się też nam udać znaleźć rozwiązanie wielu ważnych problemów. Jednym z nich jest kwestia regulacji naszego samopoczucia.

Zobacz więcej

Sezonowe oświecenie

Masz kłopoty z zaśnięciem i problemy z porannym wstawaniem? Nie masz apetytu lub objadasz się słodyczami? Nie możesz się skoncentrować, męczą cię nieuzasadnione lęki, towarzyszy ci uczucie smutku? Być może dopadła cię już zimowa depresja.

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Jak leczyć bolejące dusze?

W XX wieku uznano, że przyczyny zaburzeń psychicznych tkwią w nieprawidłowościach o charakterze neuronalnym. Panaceum miały stać się środki farmakologiczne. Poszukiwania cudownego leku trwały latami. Naukowcy znaleźli tylko kolejne pytania i tajemnice.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Uśmiech z talerza

Czy to, co jesz, ma wpływ na twój nastrój?Czy wczorajszy obiad decyduje o twoim dzisiejszym samopoczuciu? A może wystarczy dobrze dobrać składniki na kolację, by zapewnić sobie dobry humor na jutro?

Zobacz więcej

Jak uniknąć czarnowidztwa

Łatwo dostrzec ciemne chmury na horyzoncie, ale może ulewa, której się spodziewasz, okaże się tylko mżawką? Jak uniknąć czarnowidztwa i zachować optymizm?

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Jesteś tym, co myślisz

Nigdy nic mi się nie udaje! – takie negatywne myśli mogą nas przygnębiać i odbierać chęć działania. Jak je rozpoznać i nie wpaść w ich pułapkę?

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Uwaga na myśliciela

Przez nasz umysł płynie nieustający strumień myśli. Jeśli są przygnębiające, wpadamy w zły nastrój. Jak temu zaradzić?

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Męskie leki na podły nastrój

Depresja u mężczyzn objawia się często w osobliwy sposób: poprzez gniew i agresję, rzucanie się w wir pracy, sięganie po alkohol, substancje psychoaktywne bądź inne ryzykowne działania. Dlaczego mężczyźni właśnie tak reagują?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Nie każdy smutek to depresja

Czasami warto się trochę posmucić, bo smutek skłania do refleksji nad sobą. Nie wolno jednak smucić się zbyt długo, bo przedłużający się smutek zacznie nas niszczyć – tłumaczy Artur Cedro.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Powroty przeszłości

Smutek, wrażenie, że jesteśmy całkiem samotni... Gdy wpadamy w taki nastrój, uruchamiają się wspomnienia: o czasach, gdy byliśmy młodsi, o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Ale ten smutek jest dobry, odbudowuje nas. Tak działa nostalgia.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Stłamszeni codziennością

Codzienne sprawy nas przygnębiają, projekty w pracy nie wzbudzają ekscytacji, lecz frustrację, nawet historie miłosne wydają się banalne i nudne. O epidemii rutyny mówi Raphaëlle Giordano.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Moc łez

Nie żałuj łez – usiądź i porządnie się wybecz. Ulżyj sobie i szlochaj z całych sił! Ale czy naprawdę poczujesz wtedy ulgę? Psychologowie wskazują, że płacz jest sygnałem wysyłanym do innych ludzi, więc nastrój poprawi się beksie tylko wtedy, jeśli pocieszy ją ktoś wzruszony łzami...

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Pogoda na smutek

Czasem dopada nas smutek. Nie wiadomo skąd i dlaczego. Taki smutek bywa dobry, pozwala nam pomyśleć, dojść do ładu ze sobą. Gorzej, gdy zaczynamy ze smutkiem walczyć. Wtedy możemy zatonąć w rozpaczy – mówi Milena Karlińska.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Nieproszony gość

Witaj, smutku – kto tak powie, gdy smutek wkracza w jego życie? To zawsze nieproszony gość. A przecież on przyszedł, by powiedzieć o czymś ważnym. Skłania, by się zatrzymać, uważnie przyjrzeć temu, co się dzieje. Chroni przed kolejnym błędem.

Zobacz więcej