Psychologia dziś - 4 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Jesienne nastroje

Kiedy patrzy się na polskich kierowców, można odnieść wrażenie, że wszyscy przeżywają lęk przed śmiercią.

Zobacz więcej

Laboratorium

Jak pachną stare, dobre czasy

Zapachy to klucz do skarbca wspomnień, który bez nich pozostaje zamknięty. Delikatne aromaty, z którymi nie zetknęliśmy się od czasów dzieciństwa, mogą przywołać wyraźne obrazy zdarzeń z odległej przeszłości. To jak podróże w czasie.

Zobacz więcej

Kwestia smaku

Sushi czy schabowy? Nasze codzienne menu układa nie tylko kultura, w której żyjemy, ale też geny, mechanizmy uczenia się oraz nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Zobacz więcej

Światło w gąszczu neuronów

Nowe technologie genetyczne dostarczają potężnych narzędzi. Naukowcy mogą włączać i wyłączać pojedyncze neurony w mózgu zwierząt. Wystarczy im promień światła.

Zobacz więcej

Z uwagą o… uwadze

Uwaga zajmuje dziś istotne miejsce wśród zagadnień, które interesują psychologów. Wiele miejsca poświęca się jej również w podręcznikach akademickich.

Zobacz więcej

Myślę, więc błądzę

W testach wiadomości błędy są niedopuszczalne. Uczeń, który nie zna właściwej odpowiedzi, zostaje ukarany negatywną oceną. Okazuje się jednak, że błędy i pomyłki tak naprawdę pomagają w uczeniu się.

Zobacz więcej

Inżynierowie rzeczywistości

Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, najlepiej przestań o tym myśleć. Po prostu zabierz się do działania – przekonuje profesor PHILIP CORR, angielski psycholog, badacz osobowości.

Zobacz więcej

Wiosło i inne części ciała

Posługiwanie się widelcem albo długopisem nie jest trudne, bo mózg traktuje proste narzędzia jak przedłużenie kończyn. Problemy pojawiają się, kiedy sięgamy po skomplikowane przyrządy.

Zobacz więcej

Wiedza

Przekonania są jak ruchy łucznika, prawda – jak cel na tarczy, a uzasadnienie lub metoda – jak łuk i technika strzelania.

Zobacz więcej