Psychologia dziś - 4 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Płeć w mózgu?

Czy płeć jest w mózgu?Czy, i jeśli tak to czym, mózg i umysł kobiety różni się od mózgu i umysłu mężczyzny? To bardzo trudne pytania. Tak trudne, jak trudne jest czasem zrozumienie motywów kierujących osobą płci przeciwnej.

Zobacz więcej

Laboratorium

Takie same, choć zupełnie różne

Mózgi kobiet, choć mniejsze od męskich, wcale nie są mniej sprawne. Przeciwnie: w różnych sytuacjach działają często lepiej i szybciej.

Zobacz więcej

Harmonia hormonów

To androgeny i estrogeny stoją za tym, czy przy rozwiązywaniu skomplikowanych zadań używasz jednej półkuli – jak to czynią mężczyźni – czy też obu, co jest charakterystyczne dla kobiet.

Zobacz więcej

Moc żeńskiego pierwiastka

Estrogen pełni więcej funkcji niż tylko sterowanie seksualnością kobiecą. Ten żeński hormon płciowy ma wielki wpływ na poziom inteligencji.

Zobacz więcej

Ślady Boga w mózgu?

Czy podpatrywanie mózgu pozwoli nam wyjaśnić, na czym polega nasza wiara? Czy neuroteologia odpowie na pytanie: kim jest ten, w kogo wierzymy?

Zobacz więcej

Odkrywanie sekretów nieświadomości

Współczesne techniki badania mózgu pozwalają odkryć to, o czym sami nie  wiemy lub wiedzieć nie chcemy. Eksperymenty przy użyciu technik neuroobrazowania ozwalają zrozumieć to, co do tej pory zostawało poza ludzką świadomością.

Zobacz więcej

Gdy sen zwala z nóg

To, że ktoś nie może spać w nocy, a za dnia jest niezwykle senny, wydaje się czymś normalnym. Nie dziwią także wahania nastroju, trudności w pracy czy w szkole. Zwykłe objawy mogą być jednak symptomem niezwykłej choroby – narkolepsji.

Zobacz więcej