Psychologia dziś - 3 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Łóżko jako miejsce pracy

Przez długi czas odrzucano możliwość, że sen jest czymś więcej niż tylko sposobem regeneracji organizmu.

Zobacz więcej

Laboratorium

Jak to ze snem było

„Marzenia senne należą do najciekawszych (…) zagadnień psychologii” – tak przed siedemdziesięcioma pięcioma laty pisał znakomity psycholog polski Stefan Szuman. Trzeba przyznać, że od tamtej pory nauka poczyniła wyraźne postępy.

Zobacz więcej

To wspaniałe życie

A gdybyś nigdy nie poznał swojego partnera albo nie dostał pracy w firmie, z którą jesteś od lat związany? Rozmyślanie o alternatywnej przeszłości sprawia, że teraźniejszość nabiera jaśniejszych barw.

Zobacz więcej

Przerwane połączenie

Spoidło wielkie to najważniejszy szlak transmisji danych pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu, który umożliwia błyskawiczne przesyłanie informacji. Jego brak oznacza przerwanie komunikacji – mózg zostaje podzielony na dwie odrębne części.

Zobacz więcej

Hamulec bezpieczeństwa

Na dobre imię trzeba wytrwale pracować. Powstrzymujemy się od pochopnych i samolubnych zachowań, by zbudować reputację osoby godnej zaufania. Nie byłoby to możliwe bez samokontroli, która pozwala nam hamować impulsy i zachcianki.

Zobacz więcej

Wewnętrzny GPS

Jest z nami stale. Prowadzi nas przez życie. Wspiera, pomaga wybierać. A czasem zadaje nam ból. Nasze „ja”. Jak je poznać?

Zobacz więcej

Wyrok jak ruletka

Ile lat dostanie? Pięć czy piętnaście? W czasie rozprawy sądowej takie pytania nurtują oskarżonego, poszkodowanego, obrońcę i prokuratora, a nierzadko też opinię publiczną. A odpowiedź wcale nie jest taka oczywista...

Zobacz więcej

Moc natury

Kontakt z przyrodą jest doskonałym lekarstwem dla ciała i duszy. Łagodzi negatywne emocje, wprawia w zadowolenie, a nawet wydłuża życie.

Zobacz więcej

Stara Szafa

Co uczynisz, gdy otworzą się przed tobą Drzwi do Innego Świata?

Zobacz więcej