Psychologia dziś - 2 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Czas na wakacje dla ciała i ducha

Zestresowani, rozdrażnieni, przygnębieni. Wciąż niewyspani, zmęczeni, bez energii – to nasza codzienność. Ciągle jest coś do zrobienia, wciąż do czegoś dążymy. Czas wreszcie odpocząć! Czas na wakacje dla ciała i ducha.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Vizerskaya / Getty images

Źródła Mocy

Opadłeś z sił, czujesz się jak zużyta bateria: kompletnie wyczerpany, pusty. Wszystko cię drażni, a najprostsze zadanie przerasta... Gdzie się podziała twoja energia? Jak możesz odzyskać siłę – opowiada Wojciech Eichelberger.

Zobacz więcej

Fabrice LEROUGE / Getty images

Seks to zdrowie

Zdrowotnych korzyści z uprawiania seksu jest tak wiele, że właściwie lekarze powinni przepisywać go zamiast pigułek. Co, prócz rozkoszy, daje baraszkowanie w łóżku?

Zobacz więcej

Bernhard Lang / Getty images

Projekt dobry sen

Czy szczekanie psa, aromat kawy albo blask księżyca mogą wpłynąć na fabułę snu, który rozgrywa się w umyśle? Badania pokazują, że tak – możemy zatem „projektować” dobre sny.

Zobacz więcej

fot. Giordano Cipriani / Getty images

Czyste ciała, czyste myśli

Cielesne oczyszczenie wpływa także na nasz umysł. Stąd symboliczne umycie rąk pozwala niejako wyzwolić się od dotychczasowych zadań i przeżyć, całkowicie je zakończyć.

Zobacz więcej

LWA / Getty images

Jednym dotknięciem

Co można osiągnąć dotknięciem? Wiele. Palec czy dłoń mogą przekonać, nakazać lub wyrazić miłość. Nie ma zmysłu bardziej osadzonego w naszej fizjonomii i tak silnie związanego z psychiką. Dość powiedzieć, że bez dotyku... umieramy.

Zobacz więcej

Jonathan Knowles / Getty images

Między ciałem a umysłem

Myślenie pozostaje w ścisłym związku z doznaniami ciała. Dlatego słysząc dobre wieści, skaczemy z radości, a gdy nasze zmysły odbierają nieprzyjemne bodźce, pogarsza się nam nastrój, cierpi nasza psychika.

Zobacz więcej

Snap Decision / Getty images

Strawa dla neuronów

Właściwe odżywianie napędza neurogenezę – proces odradzania się komórek nerwowych w mózgu. Nowe neurony są ważne m.in. dla zachowania dobrej pamięci.

Zobacz więcej

PeopleImages / Getty images

Przeżuwanie pełne emocji

Odpowiednie przeżuwanie pokarmów jest bardzo ważne dla naszego ciała i... umysłu. Kiedy pokarm trafia do jamy ustnej, zaczyna się proces trawienia, ale też regulacji emocji.

Zobacz więcej

Trinette Reed / Getty images

Smakowanie przyjemności

Rozkoszowanie się jedzeniem, zadowolenie z zaspokojenia głodu nie są egoistyczną przyjemnością, mają wiele wspólnego z empatią. Przygotować pyszny posiłek dla gości czy bliskich, wspólnie z nimi zjeść i delektować się nim – niewiele jest lepszych rzeczy.

Zobacz więcej

Rehabilitacja na ekranie

Połączenie tradycyjnego treningu umysłu ze znaną miłośnikom konsol do gry technologią, pozwalającą ruchami własnego ciała sterować postacią na komputerowym ekranie, może być przełomem w neurorehabilitacji.

Zobacz więcej

Thomas Barwick / Getty images

Terapia fit

Badania potwierdzają, że fitness wychodzi na zdrowie naszej psychice. Czy wkrótce terapeuci zamienią wygodne fotele na bieżnie i steppery?

Zobacz więcej

grafika: Nisian Hughes / Getty images

Chorzy od siedzenia

Jeśli co najmniej 11 godzin dziennie siedzisz przy biurku, nie uprawiasz sportu, a wolny czas spędzasz przed telewizorem, to za kilka lat możesz odczuć skutki hipokinezji. To schorzenie niesie wyższe, nawet o 40 procent, ryzyko wczesnej śmierci.

Zobacz więcej

Cary Wolinsky / Getty images

Wiecznie zmęczeni

Przyczyny są niejasne, objawy mylone z depresją. Rzadko kiedy pada właściwa diagnoza: zespół chronicznego zmęczenia. Czym jest to zaburzenie? Jakie skrywa tajemnice?

Zobacz więcej

fot. Henrik Sorensen / Getty images

Bez sił, bez ducha

Choć wydaje nam się, że jesteśmy w stanie wszystko kontrolować, to gdy czujemy się wyczerpani, przekonujemy się, że prócz intelektu jesteśmy organizmem, który ma swoje potrzeby – mówi Aleksander Perski.

Zobacz więcej

SCIEPRO / Getty images

Bogate wnętrze

Łączna waga bilionów maleńkich, widocznych tylko pod mikroskopem organizmów zadomowionych w jelitach, dochodzi do dwóch kilogramów! Ta różnorodna społeczność spełnia wiele zadań, jednym z nich jest prawdopodobnie regulacja nastroju.

Zobacz więcej