Psychologia dziś - 2 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Kreatywność

Czy odważysz się iść pod prąd? Problem tkwi nie w tym, czy możemy stać się bardziej twórczy, ale czy mamy odwagę to zrobić.

Zobacz więcej

Laboratorium

7 strategii kreatywnego myślenia

Niestety, najlepsze pomysły często umykają nam wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać swoją kreatywność?


Zobacz więcej

Warsztat kreatywnego myślenia

Cokolwiek robimy – w pracy, w kuchni, w łóżku czy bawiąc się ze swoimi dziećmi – możemy być twórczy lub ulec rutynie. Bo twórczy, wbrew mitom, może być każdy. I każdy może się nauczyć, jak być kreatywnym.

Zobacz więcej

Słodkiego, twórczego życia

„Dobry Bóg daje talent, a reszty każdy szuka sam!” – śpiewa Anna Maria Jopek. Rzeczywiście, rozmaite uzdolnienia drzemią w każdym z nas. I tylko od nas zależy, czy je w sobie znajdziemy i rozwiniemy. Bądźmy twórczy!

Zobacz więcej

Twórczość: udręka i ekstaza

Czy każdy z nas jest twórczy? Co jest zabójcze dla twórczości? Dlaczego wiedza jest kapitałem zdradliwym? Jak wychować twórcze dziecko?

Zobacz więcej

Jak w kamieniu dostrzec diament

Pewien rolnik chodził po diamentach, ale ich nie widział. Inny niepotrzebnie wypielił chwasty na swoim polu. Obaj ponieśli porażkę, bo nie potrafili twórczo patrzeć na otaczający ich świat.

Zobacz więcej

Pozytywnie zakręceni

Jest jedno dzieło, które każdy może i powinien stworzyć. Jeden materiał, który możemy lepić w dowolne formy. To my i nasze życie. Jak stać się jego twórcą? I jak wykorzystać przy tym emocje?

Zobacz więcej

Innymi oczyma

Zmiana perspektywy pozwala dostrzec to, co inaczej nie przyszłoby do głowy. Wystarczy zmienić otoczenie albo wyobrazić sobie, że jest się kimś innym.

Zobacz więcej

Zapiski z codzienności

Zapraszamy na warsztaty pisania mikroopowiadań. To świetny sposób, by spojrzeć na świat z nieco innej strony i rozwinąć dzięki temu kreatywność.

Zobacz więcej

Co sprzyja twórczości?

Twórczość drzemie w nas wszystkich, ale nie każde środowisko pracy jej sprzyja. Co pomoże ją obudzić, a co bywa jej zdecydowanym wrogiem?

Zobacz więcej

Mały odkrywca

Dzieciństwu towarzyszy niezaspokojona ciekawość, bezustanne zdziwienie i radość z odkrywania świata. Jeśli wyjdziemy im naprzeciw, stworzymy dziecku najlepsze warunki do rozwoju jego twórczości.

Zobacz więcej

Na TRoPach geniuszu

Twórcze Rozwiązywanie Problemów – TRoP – to metoda, która pomaga uruchomić kreatywny potencjał drzemiący w każdym człowieku. Jak to działa?

Zobacz więcej

Jak to rozwiązać?

Każdego dnia zmagamy się z różnymi problemami i zadaniami. Najnowsze międzynarodowe badania PISA pokazują, jak współcześni nastolatkowie radzą sobie z ich rozwiązywaniem i w którym kraju młodzi ludzie osiągają najlepsze rezultaty.

Zobacz więcej

Wyśnione rozwiązania

Naukowcy przekonują, że sny mogą być drogą do twórczego rozwiązywania trapiących nas problemów.

Zobacz więcej

Gdy rusza burza mózgów

Co dzieje się w mózgu, gdy rusza burza mózgów? Jak działa, gdy nagle zapala nam się w głowie żarówka i krzyczymy: Eureka! Czy można zwiększyć swoją szansę na takie olśnienie?

Zobacz więcej