Psychologia dziś - 1 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Decyzje

Nie da się wyuczyć podejmowania zawsze słusznych decyzji, nie ma algorytmu, który pozwoliłby wyeliminować błędy w wyborach.Jednak wiedząc, gdzie i jak rodzą się nasze postanowienia, możemy minimalizować ryzyko, że wybierzemy fatalnie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Skąd wiemy, co jest dobre

Jak postąpić? Co wybrać? Co jest dobre, a co złe? Nieraz zadajemy sobie podobne pytania. Staramy się nie działać pochopnie. Długo zastanawiamy się, ważymy alternatywy. Jesteśmy przekonani, że wybieramy to, co dobre i właściwe. Czy na pewno?

Zobacz więcej

W grupie głupiej?

Chętnie korzystamy z rozwiązań wypracowanych przez zespoły. Czy słusznie? Okazuje się, że w grupie zazwyczaj mówi się to, co inni i tak już wiedzą. A to bywa katastrofalne.

Zobacz więcej

Sztuka łączenia i spójności

Podejmowanie decyzji to połączenie emocji i myślenia. Jedno i drugie mieszka w naszym mózgu. Jedno i drugie jest nam potrzebne, aby działać i być. Podejmowanie decyzji to nie wybór albo–albo. To sztuka łączenia i spójności.

Zobacz więcej

Ekonomia w naszych głowach

Myślenie ekonomiczne mamy zakodowane w głowach, prawa ekonomii znajdują wierne odbicie w ukształtowanych w ewolucji procesach mózgowych. Nie różnimy się w tym znacząco od zwierząt – małpy także potrafią być wyrachowane i oszacować, co im się opłaca.

Zobacz więcej

Jest ryzyko, jest nadzieja

Niepewność i ryzyko towarzyszą nam cały czas – w sprawach błahych i bardzo ważnych: podczas gry w kręgle, przewidywania wartości indeksu giełdowego czy podejmowania decyzji o małżeństwie. Niezmiennie towarzyszy nam też nadzieja.

Zobacz więcej

I kto tu w końcu rządzi?

Nieświadomy umysł dominuje nad świadomością, a intuicja nad racjonalnością – czy ta teoria ma sens? Czy rzeczywiście świadomy umysł nie jest skutecznym elementem poznania? Jeśli tak – to dlaczego nie wyeliminowała go ewolucja?

Zobacz więcej

Wskazówki prosto z ciała

Trafne decyzje podejmujemy szybciej, niż je sobie uświadamiamy. Kierujemy się przy tym wskazówkami płynącymi z naszego ciała. Przed błędnymi decyzjami ostrzega nas pobudzenie emocjonalne.

Zobacz więcej

Podpowiedzi zza kulis

Czasem warto wyciszyć paplaninę racjonalnego umysłu. Stworzymy w ten sposób przestrzeń dla intuicji. Postępujmy jednak mądrze i wystawiajmy nasze intuicje na próbę. Jeśli nie przejdą testu, odrzućmy je – radzi profesor David G. Myers.

Zobacz więcej

Lepiej szacować czy dogłębnie analizować?

Czy posiadanie obszernych informacji gwarantuje podjęcie lepszej, bardziej trafnej decyzji? Niekoniecznie. W wielu sytuacjach proste strategie są skuteczniejsze niż wyczerpujące analizy.

Zobacz więcej

Zastanów się, by nie zapłakać

Emocje powodują, że szybko i bez marnowania energii możemy wybrać jeden wariant spośród wielu innych. Refleksja uchroni nas przed płaczem z powodu impulsywnej decyzji – wyjaśnia prof. Fritz Strack.

Zobacz więcej

Emocje na logikę

Lubimy myśleć, że działamy logicznie, że podejmujemy uzasadnione decyzje i trafnie oceniamy sytuację. Dlaczego zatem tak łatwo dajemy się uwieść impulsom i urokom chwili?

Zobacz więcej

Błyskawiczny mózg

Sprzedać czy kupić? Pożyczyć, schować, pojechać, uciec, wrócić, zostawić, puścić, rzucić, zawiązać, zjeść, wypić, ukochać? Tyle pytań, każde wymaga błyskawicznej decyzji. Jak radzi sobie z tym mózg?

Zobacz więcej

Trudne wybory nie są przekleństwem

Trudne wybory nie są – a właściwie nie powinny być – źródłem męczarni czy strachu. Traktujmy je raczej jako cenne okazje do odkrywania tego, co w nas wyjątkowe, tego czegoś, co pomaga nam tworzyć prawdziwego siebie i zyskiwać prawdziwą wolność.

Zobacz więcej

Jak decydować, żeby nie żałować

Wciąż podejmujemy wybory: małe, codzienne, i duże, życiowe. Każdego dnia przy tej okazji popełniamy błędy. Jak ich unikać? Jak podejmować mądre decyzje – radzi profesor Tadeusz Tyszka.

Zobacz więcej