Psychologia dziś - 3 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Nauka akurat modna

Nauka – podobnie jak moda – jest zjawiskiem społecznym. Badacze deklarują wprawdzie swoją niezależność i odporność na naciski w dążeniach do poszukiwania prawdy, jednak... rzeczywistość wcale nie jest taka różowa.

Zobacz więcej

Laboratorium

W głowie konsumenta

Impuls czy rozważna decyzja?  Czym kierujemy się na zakupach? Choć większość z nas uważa, że rozsądnie traktujemy swoje fundusze i wybieramy produkt po głębokim namyśle, naukowcy są innego zdania.

Zobacz więcej

Subtelna reklam moc

Reklamy na mnie nie działają – takie przekonanie wyraża większość ludzi. Słysząc to spece od marketingu pękają ze śmiechu. I wciąż dopracowują dziesiątki sposobów, by niezauważalnie pokierować zachowaniami konsumentów.

Zobacz więcej

Klienta oczko w głowie

Kluczem do zaistnienia w głowie konsumenta jest uświadomienie sobie, w jaki sposób patrzy on na świat. I wcale nie chodzi tu o jego światopogląd. Istotą jest zrozumienie procesów związanych ze spostrzeganiem.

Zobacz więcej

Skanery myśli

Nowoczesne techniki badania mózgu sprawiają, że konsumenckie wybory stają się całkowicie przewidywalne. Inżynierowie dusz sterują ludzką wolą.

Zobacz więcej

Człowiek, istota kupująca

Pieniądz zyskuje na wartości tylko dlatego, że trzymamy go w dłoni, kubek własny staje się cenniejszy niż wszystkie inne kubki świata, nad przyszły duży zysk przedkładamy maleńki, byle dziś... Czy tak zachowuje się homo economicus?

Zobacz więcej

Węże w garniturach

Pewni siebie i charyzmatyczni, a równocześnie zupełnie pozbawieni skrupułów i sumienia. Osoby z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości potrafią błyskawicznie piąć się po szczeblach kariery.

Zobacz więcej

W piekle biura

To nie przypadek. W poniedziałki rano częściej niż w jakikolwiek inny dzień tygodnia dochodzi do zawałów i udarów mózgu. Co aż tak szkodliwego ma w sobie początek tygodnia? To pora, gdy ludzie szykują się do biur i firm...

Zobacz więcej

IQ-tuning

Czy można – tak jak się to robi z silnikami samochodowymi – podrasować ludzki mózg? Sprawić, by dzięki niewielkim ingerencjom pracował szybciej, sprawniej i wydajniej? Naukowcy uważają, że tak. 

Zobacz więcej

Mózg pod napięciem

Kiedyś budziły przerażenie, wydawały się dodatkową karą w chorobie psychicznej. Choć może nie wszyscy to wiedzą, elektrowstrząsy stosowane są do dziś. Na szczęście nie przysparzają cierpienia.

Zobacz więcej