Psychologia dziś - 2 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Ile człowieka w zwierzęciu?

Czy zwierzęta mają uczucia – czy kochają, gniewają się, z radością oczekują potomka, rozpaczają po stracie bliskich? Chcemy je takimi widzieć. Czasami doszukujemy się w nich bratnich dusz. Czy mamy do tego prawo?

Zobacz więcej

Laboratorium

ilustracja: Getty Images

Słynne eksperymenty i ich nieludzcy bohaterowie

Czy psychologia jest nauką o człowieku? Oczywiście jest. I godzą się z tym zapewne nawet ci, którzy powiadają, że biorąc pod uwagę bohaterów psychologicznych eksperymentów, to raczej nauka o zachowaniach szczurów lub myszy.

Zobacz więcej

Od śmiechu do uśmiechu

My i zwierzęta – to naprawdę zdumiewające, jak wiele dzielimy z nimi zachowań. Wiara, że są one wytworem wyłącznie kultury i cywilizacji, wzbudza dziś... uśmiech.

Zobacz więcej

Zwierzęce inspiracje

Uważne przyglądanie się zachowaniom zwierząt może być zajęciem równie pożytecznym, jak czytanie bestsellerowych poradników lub oglądanie popularnych samouczków w internecie.

Zobacz więcej

Proszę słonia, słoń taki podobny

Prawdziwą gratką była dla mnie możliwość badania słoni. Okazuje się na przykład, że potrafią one rozpoznać, do jakiego plemienia należy człowiek, po kolorze jego ubrań i zapachu.

Zobacz więcej

Przyszłość z lotu ptaka

Przez lata sądzono, że zwierzęta są uwięzione w teraźniejszości: niezdolne do pamiętania tego, co się wydarzyło, i przewidywania tego, co stanie się w przyszłości. Przeczą temu współczesne badania.

Zobacz więcej

Ile kosztuje monogamia

Chcielibyśmy wierzyć, że łabędzie czy gołębie – ptaki kojarzone często z miłością i dobrymi emocjami – są sobie wierne. Biologowie i chemicy nie pozostawiają jednak złudzeń. Monogamia w świecie zwierząt to mit.

Zobacz więcej

Mała muszka mocno śpi

Zwierzęta śpią prawie jak ludzie. Ale po co? Czy jest czymś absolutnie nieodzownym dla żywych organizmów, czy może – jak chcą niektórzy – to po prostu sposób adaptacji do środowiska, a jego rola jest inna u słonia i u muszki?

Zobacz więcej

Trochę kultury

Co oznacza prychanie orangutanów, gdy zbliża się pora spoczynku? Dlaczego różne wieloryby różnie śpiewają? Czy kapucynki mają swoje rytuały? Te pytania posiadają jeden wspólny mianownik – pojęcie kultura. Czy zwierzęta ją tworzą?

Zobacz więcej

Wielkie nadzieje i rozczarowania

Badania z udziałem zwierząt często przynoszą obiecujące wyniki. Jednak gdy próbuje się je przenieść na ludzi, okazuje się, że nie jest to łatwe. Przykładem są badania nad lekami na alzheimera czy parkinsona.

Zobacz więcej

Zwierzaki na zdrowie

Domowy zwierzak łagodzi stres, osładza samotność, chroni przed depresją. Wzmacnia też poczucie autonomii, wiarę we własne umiejętności i samoocenę. Zwierz jest dobry na zdrowie.

Zobacz więcej

Rzadka rasa

Behawioryści zwierzęcy to nowy, obiecujący zawód dla psychologów. Mają za zadanie poprawiać relacje między ludźmi a zwierzętami, naukowymi metodami uczyć te ostatnie określonych zachowań.

Zobacz więcej

Czy w raju będą z nami zwierzęta?

Są podstawy, by uwierzyć, że dusza nie jest właściwa wyłącznie ludziom. Konsekwencje takiego spojrzenia radykalnie zmieniają nasz obraz świata.

Zobacz więcej