Psychologia dziś - 2 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Uwaga: grzechy i pokusy

Choć nie lubimy zapominać, ten grzech pamięci może nam przynosić pewne korzyści, podobnie jak uleganie słodkim pokusom…

Zobacz więcej

Laboratorium

Fatalne zauroczenie

Jesteśmy przekonani, że w pełni kontrolujemy swoje zachowanie i sami podejmujemy decyzje. A jeśli to nieprawda? Może ktoś lub coś kieruje naszym działaniem?

Zobacz więcej

Kod dendrytów

Nie trzeba zaglądać do mózgu, żeby poznać architekturę zawiłych sieci neuronalnych. Biologom wystarczy prosty wzór matematyczny.

Zobacz więcej

Nawiedzona siostra psychologii

Rzadko który badacz dziejów psychologii bierze pod uwagę fakt, że psychologia naukowa rozwijała się – przynajmniej w swym okresie pionierskim – aż trzema nurtami.


Zobacz więcej

Zmysłowe nastroje

Czasem wystarczy chwila, by wiedzieć, jak ktoś się czuje. Usta w podkówkę, rozedrgany głos, wilgotna dłoń – mózg błyskawicznie scala informacje pochodzące z różnych zmysłów i tworzy obraz emocji przeżywanych przez naszego rozmówcę.

Zobacz więcej

Języczek u wagi

Nie ma cudownych środków odchudzających ani magicznych diet, a próby odchudzania rychło mogą przysporzyć nam dodatkowych kilogramów. Możemy jednak odzyskać kontrolę nad tym, co, kiedy i jak jemy. A wtedy spada ryzyko, że utyjemy.

Zobacz więcej

Cała prawda o plotce

Niektórzy uważają, że plotkowanie to zwykła złośliwość, inni widzą w nim raczej sposób na miłe spędzanie czasu w towarzystwie znajomych. Jedni i drudzy mają rację.

Zobacz więcej

Jak wam się podoba?

Kanciaste czy okrągłe, małe czy duże – projektanci produktów codziennego użytku głowią się nad tym, jakie cechy nadać przedmiotom, by spełniły oczekiwania konsumentów.  

Zobacz więcej

Lalkarz i kukiełka

Zjawiska psychiczne i zdarzenia mózgowe to dwie strony jednego medalu.

Zobacz więcej