Psychologia dziś - 2 / 2011 / Spis treści

Laboratorium

Marionetki mózgu?

Do czego jest nam potrzebny mózg? Pytanie na pozór naiwne, choć niektóre informacje w Internecie wskazują, że przez jakiś czas można się bez tego organu obyć.

Zobacz więcej

Neuro­­jasnowidzenie

Móc przewidzieć, co ktoś zrobi? Bezcenne. Co wybierze konsument, na kogo zagłosuje wyborca, czego chce ukochana, co kombinuje szef... Gdybyśmy wszystko to wiedzieli zawczasu, bylibyśmy szczęśliwi i bogaci.

Zobacz więcej

Nowe szaty sprawiedliwości

System prawny czeka neurorewolucja. Już wkrótce za zbrodnie odpowiadać będą nie ludzie a „niebezpieczne mózgi” – twierdzą niektórzy badacze. Czy mają rację? Czy skanowanie mózgu stanie się dla prawa nowym objawieniem?


Zobacz więcej

Cudowna muzyka neuronów

Sparaliżowani znów będą mogli się poruszać, niewidomi zobaczą, głusi usłyszą – takie cuda obiecują naukowcy, którzy specjalizują się we wszczepianiu implantów do mózgu.

Zobacz więcej

CoRA złota rączka

Roboty biją nas na głowę w wielu dziedzinach: nie czują zmęczenia, błyskawicznie liczą, szybko uczą się dziesiątek tysięcy słów. Ale ustępują trzyletniemu dziecku jeśli chodzi o sprawność dłoni. CoRA ma to zmienić.

Zobacz więcej

Mój przyjaciel robot

Roboty zabawki zachowują się jak domowe zwierzątka: są samodzielne, przywiązują się do człowieka i potrzebują miłości. Ich czarowi ulegają nie tylko dzieci – kochają je także dorośli.

Zobacz więcej

Żel, który myśli

Naukowcy eksperymentują z mieszanką substancji chemicznych, która ma zastąpić krzemową inteligencję. Czy to pierwszy krok do stworzenia sztucznego mózgu?

Zobacz więcej

Wielka moc małych cząstek

Nanotechnologia ma być kluczową technologią medyczną XXI wieku. Mikroskopijne cząstki docierając do każdej komórki organizmu, do każdego zakamarka mózgu, zyskają niemal boską moc – prorokują naukowcy.

Zobacz więcej