Psychologia dziś - 2 / 2010 / Spis treści

Wstęp

OD REDAKTORA

Mam nadzieję, że dzięki odmienionej „Psychologii Dziś” wszyscy nasi Czytelnicy będą mogli przekonać się, jak mocno bije tętno psychologii – fascynującej i wciąż dynamicznie rozwijającej się nauki.

Zobacz więcej

Laboratorium

Zabobonów moc

XXI wiek. Biogenetyka, globalna sieć, nanotechnologia i mikroprocesory umieszczane w niemal każdym przedmiocie. I stare jak świat zabobony. Dlaczego wciąż jesteśmy przesądni?

Zobacz więcej

Skrzynka z przesądami

Gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, lepiej wrócić do domu. Rozsypana sól wróży kłótnię. Znamy to? Skąd się biorą podobne przesądy? Dlaczego się ich uczymy? I dlaczego tak trudno się ich oduczyć?

Zobacz więcej

Czy Marceli Marsa musi mieć?

Początkowe litery twojego imienia mogą decydować o tym, jaki baton kupujesz w sklepie, w jakich butach lubisz chodzić i jakie auto chciałbyś kupić. Psychologowie twierdzą, że „magia inicjałów” to wynik zdrowego poczucia własnej wartości.

Zobacz więcej

Paranienormalni

Ludzie wierzący w zjawiska paranormalne zadziwiają w eksperymentach psychologicznych – błyszczą na testach badających kreatywność, zupełnie inaczej niż sceptycy postrzegają otoczenie.

Zobacz więcej

Pechowcy i szczęściarze z własnego wyboru

Pechowcy sami „pecha” na siebie ściągają. I nie ma w tym nic magicznego – są po prostu tak przejęci przewidywaniem złego, że nie potrafią dostrzec dobrych stron spraw i rzeczy. Z kolei szczęściarze sami pracują na swój szczęśliwy los.

Zobacz więcej

Neurony milkną

Dlaczego jesteśmy senni? Bo choć oczy mamy szeroko otwarte, część naszego mózgu prawdopodobnie już zaczęła drzemać. Według najnowszych teorii, zasypianie nie jest sterowanym centralnie procesem.

Zobacz więcej

Jak rodzą się sny

Najpierw za nocne obrazy odpowiedzialnością obarczano bogów, potem ukryte pragnienia naszej podświadomości. Dzisiaj badacze mózgu wracają ze swoich odkrywczych wypraw do krainy snów, udzielając nowych odpowiedzi na prastare pytania.

Zobacz więcej

Na szczytach przyjemności

Czym zasadniczo różni się orgazm kobiety i mężczyzny? Badacze mózgu twierdzą coś szokującego: ten kobiecy jest całkowicie wyprany z emocji.

Zobacz więcej

Przeceniane antydepresanty

Za najsilniejszą broń przeciw depresjom wielu lekarzy wciąż uważa selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Ale ostatnio jak grzyby po deszczu mnożą się wątpliwości co do rzeczywistej skuteczności antydepresantów.

Zobacz więcej