Psychologia dziś - 2 / 2009 / Spis treści

Wstęp

dOKŁADKA 27

Wprawdzie Saul Bellow ostrzegał, że inteligencja to pewna odmiana kalectwa, ale nie spotkałem nikogo, kto chciałby być mniej inteligentny niż jest. Przeciwnie, wiele osób sugeruje pośrednio, a czasem wprost deklaruje, jak bardzo są inteligentni.

Zobacz więcej

Laboratorium

grafika: francescoch/istockphoto

Czemu George jest smutny

Przed laty magazyn „Time” obwieścił na okładce, że tym, co najlepiej pozwala przewidywać sukces życiowy, jest nie wiedza, nie intelektualne zdolności, lecz inteligencja emocjonalna. (Artykuł można czytać BEZPŁATNIE dzięki SZKOLE INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ).

Zobacz więcej

Wiek inteligencji

To, jak długo żyjesz, czy jesteś ze swojego życia zadowolony, jak często cho­rujesz, ile zarabiasz – w dużym stopniu zależy od twojego ilorazu inteligencji. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz więcej

Każdy wybór ogranicza

Miałem przyjaciela, psychologa o wybitnej inteligencji, który musiał być najlepszym i pływakiem, i motocyklistą, i narciarzem, i najlepszym w nauce... W efekcie niewiele osiągnął.

Zobacz więcej

To nie to, co myślisz, kotku

Jeśli sądzisz, że wiesz, czym jest inteligencja, to możesz być w błędzie. Inteligencja to nie to samo, co rozległa wiedza, wielka mądrość, podejmowanie słusznych decyzji czy umiejętność przewidywania przyszłych zdarzeń, jak chciałoby wielu.

Zobacz więcej

Krótka historia rozumu

Przejawy inteligencji (a jeszcze bardziej jej braku) widzimy na każdym kroku. Ale rozumienie, czym jest inteligencja i pomysły, jak można ją badać, wykluwały się powoli.

Zobacz więcej

Ostry umysł

Ruch wirowy, siła grawitacji i zakrzywiona czasoprzestrzeń – co wspólnego mają z inteligencją? Otóż dowodzą one, że podstawą teorii naukowej może być całkiem nienaukowa definicja jej przedmiotu.

Zobacz więcej

Mózg w kawałkach

Mózgi wybitnych ludzi zawsze fascynowały badaczy. Ważono je i badano, próbując odkryć tajemnicę geniuszu, siedlisko inteligencji. Nowe metody pozwalają podglądać inteligentny mózg „na gorąco”, przy pracy.

Zobacz więcej

Twoje osiem talentów

Jedna inteligencja to za mało. Mamy inteligencję językową, logiczno-matematyczną, muzyczną, przestrzenną, kinestetyczną, interpersonalną, intrapersonalną, przyrodniczą, a nawet egzystencjalną. Jaki jest pożytek z tego bogactwa?

Zobacz więcej

Kłopoty z enteligencją

Intuicyjnie wiemy, czym jest inteligencja emocjonalna. Znamy ludzi, którzy mają tę wyjątkową zdolność rozumienia czyichś emocji. Spotykamy też przypadki „głupoty emocjonalnej” – gdy ktoś bezmyślnie rani innych, wszczyna bezsensowne kłótnie.

Zobacz więcej

Eksperci od życia

Ludzie inteligentni mieli być „solą tego świata”, wskazywać innym nowe perspektywy i tworzyć wynalazki. Niestety, i oni są bezradni wobec nieprzewidywalnego świata. A bywa i tak, że prowadzą świat na manowce.

Zobacz więcej

Jak mądrze chcieć

Nie spoczniemy, nim dojdziemy – ale czy w ogóle warto tam iść? Czy warto gonić króliczka? I jak się o tym przekonać, zanim się go złapie? Są ludzie, którzy wiedzą, dokąd zmierzają, potrafią mądrze wybierać cele i sprytnie do nich dążyć.

Zobacz więcej

Uskrzydleni prymusi

Wydaje się, że prymusi to uczniowie bardzo inteligentni. To prawda, ale w odniesieniu tylko do co piątego prymusa. Mniej więcej tyle samo prymusów to osoby o ilorazie inteligencji poniżej przeciętnej.

Zobacz więcej

Niech się stanie geniusz

Słynny eksperyment Pigmaliona dowiódł, jaką moc mają oczekiwania nauczycieli. Mogą one wpływać na inteligencję uczniów, podnosić ją lub przeciwnie – obniżać. Ale czy na pewno mogą?

Zobacz więcej

Mały lekarz, mały grabarz... mały psycholog?

W ilustrowanych pismach co spotkać można różne psychozabawy. Obiecują, że wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań albo rozwiązać kilka łamigłówek, a dowiemy się, na ile jesteśmy inteligentni, wrażliwi, zestresowani lub narcystyczni.

Zobacz więcej

Z mądrymi biada

Inteligencja i wiedza nie zawsze idą w parze z moralnością. Być może wybierając ludzi, którym powierzamy losy świata, powinniśmy zwracać większą uwagę nie tylko na ich inteligencję poznawczą, ale także tę etyczną.

Zobacz więcej