Psychologia dziś - 2 / 2007 / Spis treści

Wstęp

dOKŁADKA 30

Jak mają się do siebie pojęcia manipulacji i wpływu społecznego? Mają się jak kobieta do człowieka: każda kobieta jest człowiekiem, ale nie każdy człowiek jest kobietą.

Zobacz więcej

Laboratorium

Mistrz i marionetki

Przekonania i wspomnienia, sympatia dla kogoś lub współczucie, radość albo złość – to wszystko może stać się narzędziem wpływu w rękach mistrza-manipulatora, który umiejętnie porusza nami niczym marionetkami.

Zobacz więcej

Posłuszni bez przymusu

W wielu oddziaływaniach społecznych nikt nas do niczego nie zmusza. Dobrowolnie podążamy we wskazanym kierunku.

Zobacz więcej

Kody dostępu

Nasz umysł często chadza utartymi drogami, czasem zaś prowadzi nas na skróty. Ograniczenia naszego umysłu są jak poznawcze dziurki od klucza. Kto je zna, może znaleźć odpowiedni wytrych i sterować naszymi zachowaniami.

Zobacz więcej

Pułapki wspomnień

Kiedy Thompson wracał do domu, został zatrzymany przez policję. Okazało się, że w tym czasie, kiedy był w studiu, została zgwałcona kobieta. I jego zapamiętała jako sprawcę gwałtu. Czy można zaufać pamięci?

Zobacz więcej

Głupi w grupie

Czy to możliwe, abyś pewnego dnia sprzedał mieszkanie, samochód i cały swój majątek przekazał na konto jakiejś organizacji? Czy rzucałbyś w ludzi kamieniami, dlatego że mają na sobie koszulkę z emblematem drużyny innej niż ta, której kibicujesz? Wydaje się to mało prawdopodobne, dopóki nie znajdziesz się w nieodpowiedniej grupie.

Zobacz więcej

Co tu mówić

Barwnik identyczny z naturalnym – taka informacja widnieje na opakowaniach wielu produktów. Jaki ma ona sens? Czy barwnik identyczny z naturalnym – jest jeszcze naturalny, czy już sztuczny? To w sumie nieistotne. Rzecz w tym, że pojawia się słowo: naturalny. Pratkanis i Aronson w Wieku propagandy piszą: „Wydaje się, że Amerykanom można sprzedać prawie wszystko, po prostu umieszczając etykietę «naturalne» na produktach”. 

Zobacz więcej

Porozmawiaj ze mną

Jonasz Kofta i Stefan Friedmann prowadzili niezapomniane „Dialogi na cztery nogi”. Friedman stwierdzał: „Jak ten deszcz koresponduje z jesienią”, a Kofta mu odpowiadał: „Koresponduje, ale nie konweniuje”.

Zobacz więcej

Efekty afektu

Radość, strach, zawstydzenie, czasem poczucie winy – ludzie budzą w nas różne emocje. Niekiedy nawet nie podejrzewamy, że robią to celowo, by nas rozhuśtać, wyprowadzić z równowagi i w ten sposób uzyskać od nas to, co chcą.

Zobacz więcej

Co? Ja nie dam na dzieci?

Specjalistom od wpływu i manipulacji „ja” wydaje się czasem wygodnym guziczkiem. Wystarczy je nacisnąć, aby wywołać reakcję. Choć nie zawsze taką, jakiej oczekują.

Zobacz więcej

Jak to robią mężczyźni, jak kobiety

Jak skłonić partnera, by wyniósł śmieci, przestał pić, zarabiał więcej i dzieciom „dopomógł zmóc lekcje”? Bliskie związki, to prawdziwe laboratorium wpływu społecznego, różnych gier, chwytów i taktyk. Kto jak gra? I od czego to zależy?

Zobacz więcej

Moherowe berety wykształciuchy

Wbrew „Bildowi” nie wygrasz w Niemczech wyborów, a już na pewno długo nie porządzisz – mawiał były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer. O względy bulwarówek skwapliwie zabiegali także kanclerz Niemiec Gerhard Schröder czy premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Dlaczego? M.in. dlatego, że tabloidy podają informacje w sposób zalecany przez speców od współczesnego marketingu politycznego. Kładą nacisk na ludzkie emocje – a to daje możliwość manipulacji.

Zobacz więcej

Zapach wpływu

Jeśli znasz regułę wzajemności, to wiesz, że prezent, który wręcza ci na ulicy przedstawiciel firmy perfumeryjnej, nie jest bezinteresowny. Jeśli jej nie znasz, możesz stać się ofiarą sprytnie manipulujących agentów handlowych.

Zobacz więcej

Nie wódź nas na pokuszenie

Bóg poddaje nas próbie. Czy jednak tylko próbie? A może nas zwodzi? „Czy muszę wypić ten kielich?” Kogo o to pytał Jezus? Boga Ojca, samego siebie, czy zwodziciela?

Zobacz więcej