Psychologia dziś - 1 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Laptop pyta: Kim jestem?

Analiza funkcjonowania zwierząt lub w miarę inteligentnych maszyn pozwala nam lepiej rozumieć procesy psychiczne człowieka.

Zobacz więcej

Laboratorium

Presja która uskrzydla

Presja psychiczna może nas zamienić w strzępek nerwów. Sprawia, że nie możemy zebrać myśli, popełniamy błędy, zapominamy ważne informacje. Czasem jednak działa odwrotnie – uskrzydla naszą pamięć i ułatwia uczenie.

Zobacz więcej

Do synapsy proszę!

Pęcherzyki synaptyczne, choć niepozorne, są niezastąpione. To sztab listonoszy, którzy bez wytchnienia przenoszą informacje między neuronami.

Zobacz więcej

Symfonia w kolorze czerwonym

Synestetycy widzą dźwięki, smakują ruch lub przypisują kolory liczbom. Co leży u podłoża takiej karuzeli zmysłów?

Zobacz więcej

Na tropach synestezji

Badania nad synestezją przeżywają w ostatnim ćwierćwieczu prawdziwy renesans. Odradza się zainteresowanie zjawiskiem, które zaprzątało uwagę psychologów i lekarzy głównie przed drugą wojną światową.

Zobacz więcej

Wyrwani z objęć Morfeusza

Coraz większe tempo życia powoduje, że brakuje nam czasu na wypoczynek. Wieczorami mamy problemy z zaśnięciem, a rano budzimy się zmęczeni. To może być bezsenność.

Zobacz więcej

Spaleni pracą

Pewien policjant fotografuje śluby, bar micwy i inne radosne wydarzenia. To jego sposób radzenia sobie z negatywnymi emocjami, z którymi spotyka się na co dzień w pracy. Inaczej by zwariował.

Zobacz więcej

Totalna iluzja

Liczba kandydatów na ostatecznych manipulatorów naszego poznania jest duża. Swego czasu Kartezjusz głównego z nich utożsamił ze złym demonem.

Zobacz więcej