Psychologia dziś - 1 / 2009 / Spis treści

Wstęp

dOKŁADKA 26

Psychika kryje przed nami wiele tajemnic. Wiele istotnych treści i doświadczeń pozostaje gdzieś w zakamarkach, poza naszą świadomością. Dotyczy to nie tylko doświadczeń z okresu przedświadomego, czyli z fazy życia płodowego i niemowlęcej.

Zobacz więcej

Laboratorium

Rasista mimo woli

Wydaje nam się, że wiemy, co nami kieruje. Wierzymy, że nasze wybory są nieprzypadkowe, nasze sympatie lub antypatie uzasadnione. Wiemy przecież, dlaczego kogoś lubimy lub nie. Na pewno wiemy?

Zobacz więcej

Cień uprzedzeń

Spełnił się sen Martina Luthera Kinga. Sen o tym, że biali i czarni siądą razem przy stole jak bracia, że jego dzieci nie będą oceniane poprzez kolor skóry, ale poprzez swój charakter.

Zobacz więcej

Jej szara eminencja

Podświadomość nie jest ubogim krewnym, lecz raczej szarą eminencją. Badacze uważają, że zdecydowana większość, bo 95 procent całego naszego myślenia dokonuje się w podświadomości, i że to ona jest rzeczywistym sprawcą naszych zachowań.

Zobacz więcej

Król Edyp ma lęk wysokości

Utajona psychika weszła w obieg kulturalny. Gdy tylko nieświadomość zaczęła być przedmiotem dyskusji w środowiskach filozofów, psychologów i psychiatrów, natychmiast stała się również obiektem zainteresowania artystów.

Zobacz więcej

Afekcie, stróżu mój

Choć utajony przed innymi i przed nami, towarzyszy nam nieustannie, niczym cień. Afekt. Chroni nas przed zagrożeniami. Wpływa na nasze sympatie. Robi nam porządek w pamięci. Zapewnia intuicyjnie trafne wybory. Jak go nie cenić...

Zobacz więcej

Decyzje bez pojęcia

Trafne decyzje podejmujemy szybciej niż jesteśmy w stanie podać ich powody.Przed błędnymi decyzjami ostrzega nas bowiem pobudzenie emocjonalne. Tak przynajmniej uważa słynny neuropsycholog Antonio Damasio.

Zobacz więcej

Nie pytaj mnie, dlaczego to zrobiłem

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z motywów, które kierują naszym zachowaniem. A nawet jeśli jesteśmy pewni, dlaczego coś zrobiliśmy, możemy się mylić. Okazuje się bowiem, że zgodność pomiędzy jawnymi a ukrytymi motywami wynosi...

Zobacz więcej

Makatka wspomnień

Nie mamy świadomego dostępu do ogromnej części naszej pamięci. Zapamiętujemy i korzystamy z już zapisanych w pamięci informacji, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.

Zobacz więcej

Utajona perswazja

Skuteczna reklama rozmawia z podświadomością odbiorcy. Gdyby zwracała się do świadomości, jej oddziaływanie byłoby bardzo ograniczone. Dlaczego?

Zobacz więcej

Pułapki reklamowych partyzantów

Kiedy producenci walczą o klienta, zamiast szturmować go wprost i ginąć na pierwszej linii frontu, lepiej posłużyć się reklamowym partyzantem. Wygląda on niewinnie, nie kojarzy się z reklamą.

Zobacz więcej

Oczy szeroko zamknięte

O czym są nasze sny? Często przypisujemy im szczególne znaczenie. Współczesne badania potwierdzają, że do pewnego stopnia sny są ważną informacją o nas samych. I doskonałym sposobem, by zajrzeć do ukrytych w naszym umyśle procesów.

Zobacz więcej

Poczujesz to, czego nie ma

Dzięki sugestii możemy poczuć zapach, którego nie ma lub ciepło, które się wcale nie wydziela. Sugestie mogą kierować ruchem naszej ręki, pozycją ciała, a nawet prowadzić do powiększenia piersi.

Zobacz więcej

Stare wino w nowych beczkach

Przed ponad wiekiem psychoanaliza odkryła podświadomość. Jak się ma ta „stara” podświadomość do tej „nowej”, badanej przez współczesną psychologię poznawczą i neurobiologię?

Zobacz więcej

Odkryta, utracona i odzyskana

Odkrywcą nieświadomości z całą pewnością nie był Zygmunt Freud. Odkrywanie nieświadomości zaczęło się ponad dwa tysiące lat temu, a swój wkład w ten proces mieli liczni filozofowie, przyrodnicy, lekarze i pisarze.

Zobacz więcej

Gwałt na pamięci.Dramat w czterech aktach

Czy przyczyną lęków, problemów seksualnych, depresji albo niepowodzeń w szkole mogą być traumatyczne doświadczenia z przeszłości, których jednak nie pamiętamy?

Zobacz więcej

Psychiczne Aikido

Mechanizmy obronne – jeden z kamieni węgielnych psychoanalizy – nigdy nie zniknęły ze słownika psychologii klinicznej, choć sama psychoanaliza jest od lat przedmiotem krytyki ze strony naukowej psychologii.


Zobacz więcej

Fetysz świadomości

Naukowe poszukiwanie świadomości przypomina badanie grawitacji w fizyce klasycznej. Ani świadomości bowiem, ani grawitacji nie możemy zobaczyć – o ich istnieniu tylko wnioskujemy.

Zobacz więcej

Wyjście z pułapki

Możemy zyskiwać coraz większą władzę nad tym, co w nas nieświadome i bezwolne. Jednak aby tak się stało, musimy sprostać nie lada wyzwaniom i pokonać liczne ograniczenia w sobie – ograniczenia, od których nikt nie jest wolny.

Zobacz więcej