Psychologia dziś - 1 / 2008 / Spis treści

Laboratorium

Tak się zmienię

Wokół psychoterapii narosło wiele mitów i nieporozumień. Niektórzy uznają ją za kaprys lub wyraz snobizmu. Dla innych jest oznaką słabości, bo przecież człowiek zawsze powinien radzić sobie sam.

Zobacz więcej

Psychika w kryzysie

Stale pogarsza się stan zdrowia psychicznego ludzi na całym świecie – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Jak podaje w swoim raporcie, aż 450 milionów ludzi na świecie co roku choruje na zaburzenia psychiczne.

Zobacz więcej

Chcę o tym porozmawiać

Coś ci poradzę: idź na terapię! Komu tak powiemy? Kiedy sami się na to decydujemy? Gdy brak nadziei dotyczy również pomocy i psychoterapii – pora zadzwonić do terapeuty.

Zobacz więcej

Kochając matkę, kochając żonę

Dlaczego moje życie nie jest takie, jakie chciałbym, by było? – z tym pytaniem przychodzą ludzie na terapię. Chcą zmiany. A psychoterapia jest narzędziem, które umożliwia zmianę. Jak to narzędzie działa?

Zobacz więcej

Opowieści, które nas tworzą

O sobie i swoim życiu myślimy opowieściami. Jesteśmy częścią tej opowieści i jej bohaterem. Każdego dnia dopisujemy do niej kolejny fragment. Czasem jest to powieść przygodowa albo romans, czasem dramat, wręcz horror.

Zobacz więcej

Ślady terapii w mózgu

Słowo jest tym środkiem, którym posługuje się psychoterapia. Ono prowadzi do zmian u pacjenta. Jak głębokie są to zmiany? Czy sięgają mózgu? Czy słowem można wywołać w nim zmiany?

Zobacz więcej

Przewodnik po psychoterapii

Pora się zmienić. Ale jak to zrobić? Istnieje wiele rodzajów psychoterapii. Którą z nich wybrać? Oto przewodnik, który pomoże podjĄć tę decyzję. Opisujemy, na czym polegają różne rodzaje terpii.

Zobacz więcej

Przede wszystkim skuteczność, czyli terapia behawioralna

Terapeuci behawioralni uznają, że objawy zaburzeń mają charakter wyuczony, a zatem do ich modyfikacji wykorzystuje się metody oparte na prawach uczenia.

Zobacz więcej

Jesteś ważny taki, jaki jesteś

W podejściu humanistyczno-egzystencjalnym zaburzenie psychiczne wiąże się z niezaspokojeniem potrzeb, takich jak potrzeba bezpieczeństwa, miłości czy szacunku.

Zobacz więcej

Czterysta tropów, jeden kierunek

Przez wiele lat różne podejścia czy systemy psychoterapii akcentowały swoją odrębność i wyjątkowość poprzez własne systemy pojęciowe i specyficzne języki opisu człowieka i pracy terapeutycznej.

Zobacz więcej