Charaktery - 9 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Perfekcjonizm

Perfekcjonizm to uzależnienie pod wieloma względami podobne do alkoholizmu czy narkomanii.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. istock by getty images

Jaka matka, jaka córka

Narodziny dziecka nie zawsze umacniają relację między świeżo upieczoną mamą a jej matką – świeżo upieczoną babcią. Często wystawiają je na próbę, bo za kłótnią o niemowlęcą czapeczkę czy sposób karmienia kryje się głębszy problem.

Zobacz więcej

Sto lat dobrego życia

Japońscy stulatkowie są nie tylko wewnętrznie wolni, ale też bardzo szczerzy wobec innych i wobec siebie samych. Nie tkwią w smutku, w bólu. Żyją tu i teraz.

Zobacz więcej

Ten świecący punkt to ja

Zmaganie się z chorobą obojga rodziców to jedno z najważniejszych wspomnień w moim życiu. Wiem, że każda sytuacja może być zarówno darem, jak i przekleństwem. I często sami musimy poszukiwać światła w otaczającym mroku.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Zmieniając wyobrażenia, zmieniamy złe emocje

Możemy opanować destrukcyjne emocje, które nami targają i wyprowadzają na manowce. Popularną stoicką praktyką, która pomaga, jest badanie wyobrażeń. Pomaga ono znaleźć źródło tego, co nami kieruje, i podsuwa ćwiczenia, które spiralę fatalnych emocji i decyzji zatrzymują.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Mogę więcej!

Nieraz czujemy się w pracy zmęczeni, przytłoczeni zadaniami. Trudno wtedy zaangażować się w nie. Wystarczą jednak drobne zmiany, by poczuć się lepiej i pracować bardziej efektywnie.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Jesteśmy jak nartniki

Kiedy korzystamy z telefonów, zachowujemy się, jakby nic innego nie istniało. Przeskakujemy między aplikacjami jak nartniki, które ślizgają się po powierzchni wody, ale nigdy nie nurkują.

Zobacz więcej

Kadr z filmu Philipa Zimbardo "Cicha furia"

Co się stało w stanfordzkich podziemiach?

O eksperymencie więziennym słyszał niemal każdy. Pokazał on, jak łatwo rola strażnika więziennego i władza nad drugim człowiekiem sprawia, że ludzie ujawniają swoje ciemne oblicze. Ale czy naprawdę tego dowiódł?

Zobacz więcej

Zły czy szalony?

Psychiatra nie powinien diagnozować kogoś, kogo nie badał. A co, jeśli jest to prezydent, który ujawnia groźne symptomy?

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Władcy umysłu

Jednokomórkowy pierwotniak może przyczyniać się do wypadków samochodowych, chorób psychicznych, a nawet samobójstw. Jak to możliwe?

Zobacz więcej

grafika: iStock by Getty Images

Zapracowani i nieszczęśliwi

Najlepszym przyjacielem pracoholika jest... praca. Praca jest też jednak jego wrogiem. W jakie pułapki wpada pracoholik? Jakie zakłada maski, by ukryć swoje cierpienie?

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Nie trzeba być doskonałym, by być

Żaden rezultat go nie zadowoli, zawsze mu „nie dość”. Musi być „naj” we wszystkim, co robi. Porażki długo rozpamiętuje i nie daje sobie prawa do najmniejszej pomyłki. Życie traktuje jak niekończący się egzamin. Po prostu perfekcjonista. Co się kryje za tym dążeniem do doskonałości? Czego mu potrzeba, by odważył się błądzić, podążając własną drogą?

Zobacz więcej

I

fot. Getty Images Poland

Miał być raj

Adamowi doskwiera samotność, tęskni za bliskimi, gwarem ulicy, zapachami. Po pracy kładzie się i śpi. Najchętniej w ogóle by nie wstawał. Nie z lenistwa, ale z braku siły do życia. Szwedzi w ramach integracji zaproponowali mu wyprawy na łyżwach i nartach biegowych. Nie dał rady.

Zobacz więcej