Charaktery - 9 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Perfekcjonizm

Perfekcjonizm to uzależnienie pod wieloma względami podobne do alkoholizmu czy narkomanii.

Zobacz więcej

Praktycznie

Sto lat dobrego życia

Japońscy stulatkowie są nie tylko wewnętrznie wolni, ale też bardzo szczerzy wobec innych i wobec siebie samych. Nie tkwią w smutku, w bólu. Żyją tu i teraz.

Zobacz więcej

Ten świecący punkt to ja

Zmaganie się z chorobą obojga rodziców to jedno z najważniejszych wspomnień w moim życiu. Wiem, że każda sytuacja może być zarówno darem, jak i przekleństwem. I często sami musimy poszukiwać światła w otaczającym mroku.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Jesteśmy jak nartniki

Kiedy korzystamy z telefonów, zachowujemy się, jakby nic innego nie istniało. Przeskakujemy między aplikacjami jak nartniki, które ślizgają się po powierzchni wody, ale nigdy nie nurkują.

Zobacz więcej

Kadr z filmu Philipa Zimbardo "Cicha furia"

Co się stało w stanfordzkich podziemiach?

O eksperymencie więziennym słyszał niemal każdy. Pokazał on, jak łatwo rola strażnika więziennego i władza nad drugim człowiekiem sprawia, że ludzie ujawniają swoje ciemne oblicze. Ale czy naprawdę tego dowiódł?

Zobacz więcej

Zły czy szalony?

Psychiatra nie powinien diagnozować kogoś, kogo nie badał. A co, jeśli jest to prezydent, który ujawnia groźne symptomy?

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Władcy umysłu

Jednokomórkowy pierwotniak może przyczyniać się do wypadków samochodowych, chorób psychicznych, a nawet samobójstw. Jak to możliwe?

Zobacz więcej

grafika: iStock by Getty Images

Zapracowani i nieszczęśliwi

Najlepszym przyjacielem pracoholika jest... praca. Praca jest też jednak jego wrogiem. W jakie pułapki wpada pracoholik? Jakie zakłada maski, by ukryć swoje cierpienie?

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Nie trzeba być doskonałym, by być

Żaden rezultat go nie zadowoli, zawsze mu „nie dość”. Musi być „naj” we wszystkim, co robi. Porażki długo rozpamiętuje i nie daje sobie prawa do najmniejszej pomyłki. Życie traktuje jak niekończący się egzamin. Po prostu perfekcjonista. Co się kryje za tym dążeniem do doskonałości? Czego mu potrzeba, by odważył się błądzić, podążając własną drogą?

Zobacz więcej