Charaktery - 9 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Ogarnąć się

Porządek tak, ale niekoniecznie wszystko musi być „w kancik”. Nieporządek tak, ale nie totalny chaos.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak się ogarnąć i nie zwariować

Życie jest bardzo proste, jeśli masz dobrze umeblowaną głowę – twierdzi psychoterapeuta Rafael Santandreu. A gdyby tak umeblować nie tylko głowę – dokończyć to, co warto, pozbyć się „przydasiów”, zrobić remanent dążeń i związków… Jakie proste byłoby życie!

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Dorosłość za szklanym murem

Autyzm nie znika, gdy dziecko osiągnie pełnoletność. Jak pomóc dorosłym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?

Zobacz więcej

Neurony w sieci

Czy mózg odpoczywa, kiedy nic nie robimy? Co się w nim dzieje, gdy pracujemy na najwyższych obrotach? Naukowcy szukają odpowiedzi na te pytania, badając złożone sieci neuronalne.

Zobacz więcej

fot. istock.com

Technologia na dobre

Zamiast technologię potępiać w czambuł, spróbujmy z jej pomocą odpoczywać, bawić się i wzmacniać więzi.

Zobacz więcej

fot.istockcom

Żyć w stylu lente

Predrag Matvejević, autor słynnego Brewiarza śródziemnomorskiego, mawiał, że człowiekiem Śródziemnomorza nie można się urodzić – nie jest to bowiem cecha dziedziczna, a coś, co się zdobywa i do czego się dąży.

Zobacz więcej

Trener i jego Megamocni

Od prowadzenia zespołu z ekstraklasy do treningów z niepełnosprawnymi piłkarzami. Degradacja? Absolutnie nie. To znalezienie pasji, której można poświęcić niemal wszystko. Tomasz Wilman tak zrobił. I nie wyobraża sobie innego życia.

Zobacz więcej

fot. Rigts manaGED/gettyimages.com

Strefa komfortu

Zrozumiałem, że to nie ściany i nie meble tworzą dom. Tworzę go ja, moi najbliżsi i nasze – oby wyrażane – emocje.

Zobacz więcej

fot. PhotShot.com/Kuba Sarata

Trzeba się ruszyć i zrobić cud

Chciałam pokazać ludziom ze slumsów, że coś od nich zależy, że zawsze coś można zmienić, tylko trzeba wstać, przestać czekać, aż zdarzy się jakiś cud. Dzięki wspólnej pracy kobiety doświadczyły swojej mocy, zobaczyły, jak wiele potrafią. Tego im nikt nie odbierze.

Zobacz więcej

Sarah dwóch matek

Urodziła się 14 września 1934 roku. Przyjaciele mówili, że jej śmiech na granicy łez miał uchronić ją przed złem. Mała dziewczynka tkwiąca pomiędzy judaizmem i feminizmem, tradycją i krytyką, obowiązkiem i niezależnością, życiem i śmiercią.

Zobacz więcej

fo. Wiktor Franko

Najważniejsza, bo nieużyteczna

Kiedy patrzę, jak dwie małe dziewczynki, Chinka i Tybetanka, pochylają się nad wierszem albo nad baśnią Andersena i próbują o tym rozmawiać – myślę, że to jest cud - mówi Anna Piwkowska.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Egzamin z wrażliwości

Dla jednych był sportowcem i playboyem, dla innych humanistą i buntownikiem. Wszyscy są jednak zgodni, że Henry A. Murray był psychologiem, który pokazał, jak ważna w kontakcie z pacjentem jest wrażliwość.

Zobacz więcej

4C – klucz psychicznej siły

Osoby odporne psychicznie funkcjonują dużo lepiej w obliczu trudności, ponieważ nie dopuszczają ich zbyt blisko siebie. Przeszkoda czy porażka są dla nich tylko informacją, że trzeba się bardziej wysilić lub wypróbować inną strategię działania.

Zobacz więcej

Miłość bez przemocy

Wspólne życie niejednej pary zaczyna się od sielanki, a z czasem przeobraża się w dramat ofiary i kata. Dlaczego w przestrzeń miłości wkrada się przemoc? Jak do niej nie dopuścić?

Zobacz więcej

fot. vadimguzhva/istockphoto

Ja, ty i twoje dziecko

Dzieci z poprzednich związków – szansa czy wyzwanie dla pary? Jak odnaleźć się w nowym rodzinnym układzie? - zastanawiają się Anna Srebrna i Krzysztof Srebrny.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Katuj, tratuj, męcz i dręcz

Męska fantazja uległości może wyrażać pragnienie większej inicjatywy erotycznej ze strony partnerki, a kobieca fantazja bycia zdominowaną – pragnienie większego zdecydowania, inwencji i uwodzenia ze strony partnera.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Zejść z linii ognia

Tak jak do tanga, tak i do konfliktu trzeba dwojga. Nie sposób go przewidzieć ani uniknąć. Jak zatem każda ze stron może wyjść z niego cało?

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Pożeracze „lajków”

Dostajemy dopaminowego kopa za każdym razem, gdy ktoś polubi nasze zdjęcie lub pozostawi pod nim przychylny komentarz. Otrzymywanie „lajków”, podobnie jak wszystko, co daje nam przyjemność, może być uzależniające.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Zarażeni emocjami

Uczucia działają szybciej niż rozsądek i  to one decydują o tym, co robimy. Spróbujmy wyjaśnić komuś, kto szaleńczo się zakochał, że to „tylko emocje” i że powinien zachować rozsądek!

Zobacz więcej