Charaktery - 9 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Ból

Z Księgi Rodzaju dowiadujemy się, że ból miał być karą za nieprzestrzeganie nakazów Pana.

Zobacz więcej

Na temat

il. Paweł Kuczyński

Jak słuchać ciała, by nie bolało

Nikt nie chce go przeżywać, ale bez niego nie przeżylibyśmy. Ból sygnalizuje, że coś dzieje się nie tak – w naszym organizmie lub w naszym życiu. Chroni nas przed zniszczeniem. Czasem jednak sam bywa niszczący. Jak słuchać bólu? I co robić, by go sobie nie dokładać?

Zobacz więcej

il. Paweł Kuczyński

Ulga bez pigułki

Najnowsze badania wskazują, że w walce z cierpieniem nie jesteśmy skazani na leki przeciwbólowe. Co odkrywa współczesna medycyna zachodnia?

Zobacz więcej

Praktycznie

il. Paweł Maszerowski

Bezpszeniczni

Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową, a niepokojące objawy obserwują u siebie również te, które nie chorują na celiakię. Czy to nowa moda, czy zdrowa profilaktyka? Komu szkodzi gluten, a komu nie?

Zobacz więcej

il. Joanna Chabielska

Żaru brak

Seks jest papierkiem lakmusowym tego, co dzieje się w relacji. Ujawnia temperaturę uczuć. W jaki sposób sygnalizuje, że coś się psuje, że jest ktoś trzeci?

Zobacz więcej

il. Joanna Gniady

Czy stać się wampirem?

Podejmując wiele kluczowych dla naszego życia decyzji, nie mamy pojęcia, jakiej przemiany doświadczymy. Co zatem może pomóc w dokonaniu wyboru?

Zobacz więcej

il. Dawid Ryski

Silniejsi niż kiedykolwiek

Zdrada to najczęstszy powód rozwodów. Ale wcale nie musi być końcem związku. Jak zapewniają terapeuci, którzy sami doświadczyli zdrady – może ona stać się początkiem prawdziwej relacji. Jak uzdrowić związek po romansie?

Zobacz więcej

il. Galeria Rusz

Czas wypalenia

Wracasz z urlopu tak samo zmęczony jak przed wyjazdem? Masz dość swojej pracy, bliskich, siebie? Może właśnie doświadczasz wypalenia zawodowego. Jak sobie z nim radzić?

Zobacz więcej

il. Greta Samuel

TO mnie wkurza!

Nieraz gdy koledzy grają już w piłkę, dziecko z dysleksją wciąż zmaga się z pracą domową. Dlaczego? Na czym polega dysleksja?

Zobacz więcej

il. Malwina Mosiejczuk

Niedorośli dojrzewają

Dziś dzieci zaczynają dojrzewać znacznie wcześniej niż chłopcy i dziewczęta sto lat temu. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego konsekwencje?

Zobacz więcej

Laboratorium

il. Joanna Gniady

Co nowego na kozetce

Gdy Zygmunt Freud prowadził praktykę, pozostawały mu jedynie spekulacje. Dziś można zajrzeć do mózgu pacjenta i zobaczyć, jakie ślady pozostawia tam psychoanaliza.

Zobacz więcej

il. Marcin Muszalski

Sekrety cudzoziemki

Wielu zapamiętało ją jako pacjentkę i przyjaciółkę Junga. Dziś wiemy jednak, że Sabina Spielrein miała ogromny wkład w rozwój psychoanalizy.

Zobacz więcej

il. Aga Lut

Uwolnieni z pasów bezpieczeństwa

Zapytałam dr. Stephena Mardera, jaki jest odsetek osób ze schizofrenią na wysokich menedżerskich stanowiskach. Odpowiedział: nie wiem dokładnie, ale interesuje mnie, ile mogłoby ich tam być, gdybyśmy dali im wsparcie. Wywiad z Elyn R. Saks

Zobacz więcej

il. Karolina Burdon

Mózg kocha obce

Ta niesamowita zdolność dostępna jest tylko człowiekowi. Mózg ludzki żyje dzięki niej i dla niej. O czym mowa? O mowie właśnie! Mózg uwielbia mówić, kreatywnie używać języka i poznawać języki obce.

Zobacz więcej

I

Postanowiłem mówić, że kocham

Ojciec nie przeczytał żadnej mojej książki, ale przychodził na wszystkie moje spotkania autorskie. Stał z tyłu i słuchał. Nie myślę o nim każdego dnia, jednak wiem, że jeśli kogoś kochaliśmy, to jesteśmy z nim blisko nawet po jego śmierci. Michael Crummey

Zobacz więcej

il. Stanisław Gajewski

Następny proszę!

Raka takiego jak mój oglądali tam 187 razy. Ja nie widziałem go wcale. A jestem ciekawy, jak wygląda, bo to własność prywatna. Ale lekarze mówią, że wtrącam się w nie swoje sprawy.

Zobacz więcej

il. Marcin Muszalski

Bliski

Bóg, byt największy, stał się społecznie najmniejszy. Stał się ubogim dzieckiem, przyjacielem ludzi prostych, biednych i cierpiących.

Zobacz więcej