Charaktery - 9 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Talenty

To wspaniałe, kiedy myślimy sobie: „Nie wiedziałem, że to potrafię”, „Nie spodziewałem się tego po sobie”.

Zobacz więcej

Na temat

rys. DrAfter123/istockphoto

Do czego jesteś zdolny

Każdy z nas ma talent. Można go znaleźć wszędzie: w grze na skrzypcach lub w szachy, w prowadzeniu domu lub pielęgnowaniu ogrodu. Warto odkryć swój talent, bo dzięki niemu życie staje się barwniejsze, a my sami - lepsi.

Zobacz więcej

Pot i... pot. I miłość

Talent rozwija się dzięki przekraczaniu granicy strefy komfortu. Ale ważne jest, by nie przerodziło się to w sadyzm. Mam na myśli nie tylko presję ze strony trenera. Od sadyzmu zewnętrznego do wewnętrznego jest bardzo krótka droga - mówi Anna Srebrna.

Zobacz więcej

Praktycznie

Dramat w Trójkącie

Kim jesteś: Ofiarą, Ratownikiem czy Prześladowcą? Okazuje się, że bywamy każdym z nich. I to nie tylko w relacjach z innymi, ale często dla samego siebie. Czemu odgrywamy takie role? Jak z nich wyjść?

Zobacz więcej

Uwięzieni w gnieździe

Trudno odlecieć z rodzinnego gniazda, odfrunąć od rodziców, a oni często tego nie ułatwiają, przytrzymują za skrzydełka, wiążą dorosłych już synów czy córki niewidzialnymi nićmi. Dlaczego? Kiedy jest pora na odlot? Co się dzieje, gdy ten moment przegapimy?

Zobacz więcej

Nadzieja na życie

Nadzieja na życie Wiele kobiet nie chce odpuścić starań o dziecko ani na miesiąc – boją się, że będzie coraz gorzej. A na płodność wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest poczucie radości, zadbanie o relację z partnerem. Zaś w czasie stresu płodność spada, bo organizm czuje, że coś jest nie tak i nie ma wtedy siły na dodatkowego człowieka - przekonują Joanna Kwaśniewska i Justyna Kuczmierowska.

Zobacz więcej

Co rodzi się w kuchni

Niby nic, drobny zwyczaj rodzinnych śniadań, obiadów lub kolacji, a tyle może. Jeśli często spożywamy je razem, nasze dzieci będą miały bogatsze słownictwo i lepsze wyniki w szkole, a także nie zejdą na złą drogę. A cała rodzina będzie sobie bliższa i trwalsza.

Zobacz więcej

Mogę, ale nie chcę

Dziś to nie kobiety wymawiają się w sypialni przysłowiowym bólem głowy. To panowie zwlekają z pójściem do łóżka albo odwracają się plecami. Dlaczego stracili apetyt na seks? Jak pomóc im go odzyskać?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. jameslee1/istockphoto

Gdzie się podziali mężczyźni

Kobiety mają wyjątkową władzę nad mężczyznami. Daje im ją słowo „nie”. W obawie przed odrzuceniem mężczyźni wycofują się tam, gdzie takie ryzyko nie istnieje. Gdzie nikt nie mówi „nie” – w wirtualny świat - twierdzi Philip G. Zimbardo.

Zobacz więcej

Szczęśliwy umysł

Szczęście to w gruncie rzeczy spokój umysłu. Jak go osiągamy? Czy poprzez brak przywiązań? A może akceptację tego, co jest? W odpowiedziach na podobne pytania tkwi klucz do szczęścia.

Zobacz więcej

Wola i zniewolenie

Łatwo o iluzję, że naszej wolności zagrażają przede wszystkim inni ludzie. Tak naprawdę wiele przeszkód w realizacji własnej woli tkwi w nas samych, w podnietach, którym nie potrafimy się oprzeć, w ograniczeniach umysłu i we własnym Ja, które wymusza na nas wiele zachowań. Jak uniknąć pęt, które sami sobie zakładamy?

Zobacz więcej

Dwie twarze Félidy X.

Gdy Robert Louis Stevenson pracował nad nowelą Doktor Jekyll i pan Hyde, Étienne Azam, słynny francuski lekarz i obserwator charakterów, badał autentyczny przypadek „dwóch dusz w jednym ciele”.

Zobacz więcej

I

Kraina węchu

Nos nosowi nierówny. Są miejsca, gdzie ludzie czują zapach zbliżającej się łodzi, zanim ją zobaczą. A dzieci myje się w specjalnych ziołach, by stworzyć wokół nich aromatyczne pole, które odstraszy złe duchy, zwane... śmierdzącymi duchami.

Zobacz więcej

Świat ma wiele pępków

Żyjemy w totalnie homogenicznym społeczeństwie. Brakuje nam świadomości, że obok żyją ludzie inaczej wychowani, dumni z innych rzeczy, doświadczeni inną historią, o innym kolorze skóry. I oni nie są gorsi - mówi Ewa Winnicka.

Zobacz więcej