Charaktery - 9 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Wspomnienia

„To, co pozostaje w pamięci, nie zawsze jest równoznaczne z tym, czego człowiek był świadkiem” - uważa wybitny brytyjski pisarz Julian Barnes.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Istockphoto/metamorworks

Zacznij zmieniać swoją pamięć

Kiedy zrozumiemy, ze uporczywe rozpamiętywanie przykrych zdarzeń przynosi nam szkodę, powinniśmy nauczyć się sięgać do dobrych wspomnień. Osobom negatywnie nastawionym do siebie i świata proponuję: od dziś zacznij zmieniać swoją pamięć - mówi Ewa Woydyłło.

Zobacz więcej

Zwodniczy urok wspomnień

Gdyby nam ja zabrać, zostalibyśmy z!niczym. Nie byłoby nas. Na niej bowiem, na pamięci autobiograficznej, opiera się zarówno historia naszego życia, jak i nasza tożsamość oraz niepowtarzalność. Cali jesteśmy utkani ze wspomnień. Czy to możliwe, że niektóre z nich są fałszywe?

Zobacz więcej

Praktycznie

Koniec czy początek?

Separacja małżeńska to nie koniec świata, mówią terapeuci. Wręcz przeciwnie - może to być szansa na odbudowanie związku, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Kiedy rozdzielenie na próbę ma wartość terapeutyczna?

Zobacz więcej

Menu nie tylko dla pierwszaka

Twoje dziecko nie chce jeść śniadania w!domu, a na szkolnej przerwie najchętniej jadłoby chipsy i piło cole? Nie bagatelizuj tego. Niepełnowartościowa dieta może być powodem poważnych problemów zdrowotnych. Co powinni jeść uczniowie i jak ich do tego przekonać?

Zobacz więcej

Co leczy kot?

Felinoterapia, czyli terapia z kotem, cieszy się coraz większą popularnością. Koci terapeuci są już w Polsce.

Zobacz więcej

Odetchnij spokojnie

Psychika pełni kluczową rolę w terapii astmy. Dobrze dobrane leki warto uzupełnić o treningi i warsztaty, które podpowiedzą, jak radzić sobie z chorobą i stresem.

Zobacz więcej

Koktajl dla psyche

Służą nam wdzięczność, radość, uważność, akceptacja... Taki odżywczy koktajl krąży w nas jak tlen w krwiobiegu, otwiera nas, pomaga, daje siłę. Zawiść czy urazy osłabiają nas, zabierają chęci i odwagę - mówi Anna Srebrna.

Zobacz więcej

Czas na krok w chmurach

Statystyczny Polak rozpoczyna życie seksualne tuż po osiemnastce, ale to nie dla każdego jest najlepszy moment. Jak rozpoznać swój czas na „pierwszy raz” i uczynić go wyjątkowym wydarzeniem?

Zobacz więcej

Laboratorium

W każdym z nas drzemie As

Technologia pochłania coraz więcej czasu i wypiera bezpośrednie kontakty z ludźmi. Boje się, ze zabiera nam zdolność do empatii. Dziś chyba w każdym z nas drzemie As - mówi Tony Attwood.

Zobacz więcej

Pułapki na zawsze najlepszych

Stawianie sobie wymagań jest motorem samorozwoju. Niestety, pościg za doskonałością czasem bywa szkodliwy - prowadzi m.in. do wypalenia zawodowego czy depresji. Kiedy perfekcjonizm bywa niebezpieczny? Jakie są jego ciemne strony?

Zobacz więcej

Moc myśli

Zamiast koncentrować się na usuwaniu nieprzyjemnych objawów stresu, lepiej zmienić myślenie o nim.

Zobacz więcej

Genealogia uczuć

Upieranie się za wszelka cenę przy tym, ze emocje uwarunkowane są przede wszystkim albo biologicznie, albo kulturowo, byłoby sensowne jedynie wtedy, gdyby dało się wskazać linię demarkacyjną dzielącą kulturę i naturę w ogóle.

Zobacz więcej

Tropiciel afektów

Julian Ochorowicz przekonywał, że uczucia nie pozostają obojętne dla żadnego organizmu - silne wzruszenia mogą sprowadzić chorobę, ale mogą też z niej wyleczyć.

Zobacz więcej

I

Spotkanie z Innym

Gościnność jest cnota, która niemal utraciliśmy - nie musimy jednak wymyślać jej od nowa. Potrafimy być gościnni i otwarci wobec Innych, ale zbyt często nie ma w nas chęci, by z radością powitać różnice... - mówi Jay Levin.

Zobacz więcej