Charaktery - 9 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Wspomnienia

„To, co pozostaje w pamięci, nie zawsze jest równoznaczne z tym, czego człowiek był świadkiem” - uważa wybitny brytyjski pisarz Julian Barnes.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Istockphoto/metamorworks

Zacznij zmieniać swoją pamięć

Kiedy zrozumiemy, ze uporczywe rozpamiętywanie przykrych zdarzeń przynosi nam szkodę, powinniśmy nauczyć się sięgać do dobrych wspomnień. Osobom negatywnie nastawionym do siebie i świata proponuję: od dziś zacznij zmieniać swoją pamięć - mówi Ewa Woydyłło.

Zobacz więcej

Praktycznie

Menu nie tylko dla pierwszaka

Twoje dziecko nie chce jeść śniadania w!domu, a na szkolnej przerwie najchętniej jadłoby chipsy i piło cole? Nie bagatelizuj tego. Niepełnowartościowa dieta może być powodem poważnych problemów zdrowotnych. Co powinni jeść uczniowie i jak ich do tego przekonać?

Zobacz więcej

Koktajl dla psyche

Służą nam wdzięczność, radość, uważność, akceptacja... Taki odżywczy koktajl krąży w nas jak tlen w krwiobiegu, otwiera nas, pomaga, daje siłę. Zawiść czy urazy osłabiają nas, zabierają chęci i odwagę - mówi Anna Srebrna.

Zobacz więcej

Czas na krok w chmurach

Statystyczny Polak rozpoczyna życie seksualne tuż po osiemnastce, ale to nie dla każdego jest najlepszy moment. Jak rozpoznać swój czas na „pierwszy raz” i uczynić go wyjątkowym wydarzeniem?

Zobacz więcej

Laboratorium

W każdym z nas drzemie As

Technologia pochłania coraz więcej czasu i wypiera bezpośrednie kontakty z ludźmi. Boje się, ze zabiera nam zdolność do empatii. Dziś chyba w każdym z nas drzemie As - mówi Tony Attwood.

Zobacz więcej

Tropiciel afektów

Julian Ochorowicz przekonywał, że uczucia nie pozostają obojętne dla żadnego organizmu - silne wzruszenia mogą sprowadzić chorobę, ale mogą też z niej wyleczyć.

Zobacz więcej

I

Spotkanie z Innym

Gościnność jest cnota, która niemal utraciliśmy - nie musimy jednak wymyślać jej od nowa. Potrafimy być gościnni i otwarci wobec Innych, ale zbyt często nie ma w nas chęci, by z radością powitać różnice... - mówi Jay Levin.

Zobacz więcej