Charaktery - 8 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Narcyzm

Narcyz bardziej niż inni zaczyna wierzyć, że jest wspaniały i nie może zrozumieć, dlaczego nie jest powszechnie doceniany.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak żyć z narcyzem i mieć spokój

Czuje się wyjątkowy, niezwykły. Słucha tylko wtedy, gdy mówisz o nim. Wyśmiewa cudze sukcesy, za to o swoich może mówić godzinami. Początkowo czaruje i uwodzi, ale po najmniejszej krytyce zrywa relację. Brzmi znajomo? To narcyz. Jak z nim być i przetrwać?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Greta Samuel

Zakleszczeni

Co roku rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jak się przed nią chronić, jak radzić sobie z emocjonalnymi kosztami leczenia i kiedy można ją pomylić z depresją?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Młode, piękne, pijane

Jeśli nigdy, na żadnej imprezie, nie odmawiamy sobie drinka, pijemy regularnie, dużo albo w samotności, to powinna się nam zapalić ostrzegawcza lampka - mówi Małgorzata Dragan.

Zobacz więcej

Dość odwagi

Trzeba śmiałości, by spojrzeć na siebie bez kamuflażu i rozwiać kłamstwa, którymi żyjemy.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Siła nas, moc mas

Tłum ma złą opinię – niesłusznie! Najnowsze badania psychologów społecznych dowodzą, że otoczeni innymi ludźmi, anonimowi, wcale nie głupiejemy i nie stajemy się agresywni. Zyskujemy za to poczucie wspólnoty i siły, by zmieniać świat.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Śpiochom chwała

Gdybyśmy więcej spali, bylibyśmy mniej narażeni na depresję, stalibyśmy się bardziej kreatywni, radośni, a w relacjach bardziej przyjaźni i empatyczni – chronobiologowie nie mają co do tego wątpliwości - przekonuje Peter Spork.

Zobacz więcej

I

fot. Marzanna Badziak

Długa droga we dwoje

Wszyscy mówili nam: weźcie kredyt hipoteczny, pomyślcie wreszcie o dziecku. A my rzuciliśmy wszystko i ruszyliśmy na rowerach w świat. Przejechaliśmy 22 tysiące kilometrów, przeżyliśmy 474 dni w drodze i wróciliśmy – razem – do Polski. To ostatnie było najtrudniejsze.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Być jak Romulus

Ojciec miał ogromny wpływ na moje myślenie – nie przez to, co mówił, ale przez to, jak żył. Gdy byłem chłopcem, przyjaźnił się z człowiekiem, który postradał zmysły. Nigdy nie traktował go protekcjonalnie. Patrzył na innych bez uprzedzeń - mówi prof. Raimond Gaita.

Zobacz więcej