Charaktery - 8 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Narcyzm

Narcyz bardziej niż inni zaczyna wierzyć, że jest wspaniały i nie może zrozumieć, dlaczego nie jest powszechnie doceniany.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak żyć z narcyzem i mieć spokój

Czuje się wyjątkowy, niezwykły. Słucha tylko wtedy, gdy mówisz o nim. Wyśmiewa cudze sukcesy, za to o swoich może mówić godzinami. Początkowo czaruje i uwodzi, ale po najmniejszej krytyce zrywa relację. Brzmi znajomo? To narcyz. Jak z nim być i przetrwać?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

W związku z kłamcą

Jednym z najbardziej toksycznych zachowań w związku jest kłamstwo. Jak rozpoznać, że jesteśmy oszukiwani i chronić się w takiej relacji, podpowiada psychoterapeuta Wojciech Stefaniak.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Getty Images Poland

Zajadane emocje

Tyjemy, bo za dużo jemy. Najczęściej zaspokajamy jednak głód emocjonalny, a nie fizyczny. Aby przestać tyć, trzeba uświadomić sobie, przed jakimi emocjami uciekamy, nazwać je i przeżyć.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Czyje na wierzchu

Gdzie dwoje ludzi, tam zawsze jedno próbuje dominować. Kiedy może to być niebezpieczne dla związku, a kiedy sprzyja relacji? Jak komunikować partnerowi, na ile chcemy mu się poddać?

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Zakleszczeni

Co roku rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Jak się przed nią chronić, jak radzić sobie z emocjonalnymi kosztami leczenia i kiedy można ją pomylić z depresją?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Umiesz więcej, niż myślisz

Prawie każdy będzie musiał w swoim życiu zmienić zawód, i to niejeden raz – mówią dziś eksperci rynku. Jak odkryć, co nowego możesz robić, gdy wydaje ci się, że nic innego nie umiesz?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Młode, piękne, pijane

Jeśli nigdy, na żadnej imprezie, nie odmawiamy sobie drinka, pijemy regularnie, dużo albo w samotności, to powinna się nam zapalić ostrzegawcza lampka - mówi Małgorzata Dragan.

Zobacz więcej

Dość odwagi

Trzeba śmiałości, by spojrzeć na siebie bez kamuflażu i rozwiać kłamstwa, którymi żyjemy.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Siła nas, moc mas

Tłum ma złą opinię – niesłusznie! Najnowsze badania psychologów społecznych dowodzą, że otoczeni innymi ludźmi, anonimowi, wcale nie głupiejemy i nie stajemy się agresywni. Zyskujemy za to poczucie wspólnoty i siły, by zmieniać świat.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Śpiochom chwała

Gdybyśmy więcej spali, bylibyśmy mniej narażeni na depresję, stalibyśmy się bardziej kreatywni, radośni, a w relacjach bardziej przyjaźni i empatyczni – chronobiologowie nie mają co do tego wątpliwości - przekonuje Peter Spork.

Zobacz więcej

rys. Stanisław Gajewski

Fakty zamiatamy pod dywan

Wszyscy mamy tendencję do zaprzeczania faktom, jeśli nie potwierdzają naszych opinii – i przez to trudno nam porozumieć się z innymi. Jak zapanować nad własną stronniczością?

Zobacz więcej

I

fot. Marzanna Badziak

Długa droga we dwoje

Wszyscy mówili nam: weźcie kredyt hipoteczny, pomyślcie wreszcie o dziecku. A my rzuciliśmy wszystko i ruszyliśmy na rowerach w świat. Przejechaliśmy 22 tysiące kilometrów, przeżyliśmy 474 dni w drodze i wróciliśmy – razem – do Polski. To ostatnie było najtrudniejsze.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Być jak Romulus

Ojciec miał ogromny wpływ na moje myślenie – nie przez to, co mówił, ale przez to, jak żył. Gdy byłem chłopcem, przyjaźnił się z człowiekiem, który postradał zmysły. Nigdy nie traktował go protekcjonalnie. Patrzył na innych bez uprzedzeń - mówi prof. Raimond Gaita.

Zobacz więcej