Charaktery - 8 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Autor swego życia

„Wpływanie” to skuteczność, „bycie wpływanym” to uległość.

Zobacz więcej

Na temat

fot. PhotShot.com

Autobiografia autoryzowana

By nasze życie było zaiste własnym, należałoby przejrzeć spadek, zachęty od przodków i podpowiedzi, kim mamy być. A potem wybrać to, co uznamy za użyteczne dla siebie. Tu jest miejsce na nasze autorstwo: co zostawiam, co odstawiam.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Nie czekaj, aż burza minie. Naucz się tańczyć w deszczu.

Jeśli życie jest tańcem, to kto w nim prowadzi? Czasem życie wymyka nam się z rąk, plany kończą się fiaskiem, bliscy zawodzą. Czasem zaś próbujemy kontrolować wszystko i wszystkich, dyktować każdy krok. Czy tędy droga?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. uzenzen/istockphoto

Dorosłe dziewczynki z zapałkami

Za każdym razem historia toczy się podobnie: kobieta zakochuje się w mężczyźnie, który – z różnych powodów – jest niedostępny. Rusza z nim w taniec, chcąc tego, co niemożliwe. Jaką cenę zapłaci? Czego się dowie o sobie?

Zobacz więcej

rys. Galeria Rusz

W sidłach obsesji

Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych mogą wydawać się zabawne obserwatorom, ale choremu nie jest wcale do śmiechu – każdy dzień to ogrom problemów i realne cierpienie. Gdzie szukać pomocy?

Zobacz więcej

Rys. Marcin Muszalski

Humory i hormony

Kobieta przeprasza za łzy, tłumi złość i za wszelką cenę stara się, by nie przylgnęła do niej łatka histeryczki. A przecież zmienne nastroje to naturalne źródło kobiecej siły.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Mogę wszystko, ale… potem

Deadline tuż-tuż, a ty wciąż zajmujesz się innymi sprawami. Myślisz: Przecież zdążę, jeszcze jest czas, zrobię to jutro… Brzmi znajomo? Witaj w świecie prokrastynatorów.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Synowie nieobecnych – ojcowie kruchych

Millenialsi, czyli współcześni 30-latkowie, starają się być zupełnie innymi ojcami niż ich ojcowie. Co mogą w sobie wzmocnić, by tworzyć lepsze relacje z własnymi dziećmi?

Zobacz więcej

rys. Stanisław Gajewski

Być sandwiczem i nie zwariować

Pokolenie sandwicza – tak nazywa się tych, którzy czują się jak nadzienie w kanapce, naciskani z jednej strony przez dzieci, z drugiej  przez starzejących się rodziców. Jak sobie radzą?

Zobacz więcej

Urlop to za wiele

Czekamy na urlop, marzymy o nim. Jednak dla niektórych osób perspektywa czasu wolnego jest koszmarem. Poza miejscem pracy czują się, jakby odcięto im tlen.

Zobacz więcej

rys. Karolina Burdon

Serce wie lepiej

Umysł nie jest najlepszym przywódcą. Lepiej słuchać głosu serca. Nikt nie wie lepiej niż ono, co jest dla nas najlepsze - mówi
Bronnie Ware.

Zobacz więcej

Laboratorium

20 lat z „Charakterami”

Od dwóch dekad „Charaktery” pokazują dorobek psychologii jako nauki i jej zastosowania w życiu. Psychiatra i psychoterapeuta Krzysztof Jedliński rozmawia z Bogdanem Białkiem, twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym.

Zobacz więcej

Lekcja z Leicester

Prawdziwy lider to nie jest ktoś wyjątkowy, lecz ktoś, kto sprawia, że my czujemy się wyjątkowi.

Zobacz więcej

Co by było, gdyby...

Lubimy gdybać. Co by było, gdybym wybrał inne studia? A gdybym mieszkał w innym mieście? Jak wyglądałoby teraz moje życie? Czemu służy takie myślenie?

Zobacz więcej

rys.Arctos

Senna świadomość

Freud miał sporo racji. Sądzę, że możemy się wiele dowiedzieć o motywacjach śpiącej osoby, obserwując jej marzenia senne.

Zobacz więcej

I

fot. Michalina Marczak

Północne szczęście

W cieniu lodowcowych szczytów i na brzegach malowniczych fiordów została stworzona utopia. Norwegowie są nie tylko najbogatszym narodem na świecie, ale także jednym z najszczęśliwszych.

Zobacz więcej

fot. Justyna Rojek/East News

Wszędzie osobny

„On tu wszędzie chodził i zapisywał. Mamusiu, jak ja widzę słońce, to kto stworzył słońce? Bóg. Więc ja rozmawiam z Bogiem. Po jego śmierci pierwszą Siekierezadę przeczytałam. Mój Boże, żeby Ojciec żył i mógł przeczytać, toby wiedział, co ma! By go tak nie poniewierał”.

Zobacz więcej

fot. Piotr Janowski/Agencja Gazeta

Co kryje słowo miłość

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” – mówi matka. To wyznanie miłości, a zarazem wyrzut. Miłość jest takim „opakowaniem”. W środku mogą tkwić wszystkie uczucia świata, również takie, których może nie chcemy w sobie nosić.

Zobacz więcej