Charaktery - 8 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Intuicja

W wielu sytuacjach nie mamy wątpliwości, jak postąpić. Choć swych wyborów nie potrafimy uzasadnić, wiele z nich okazuje się trafne.

Zobacz więcej

Na temat

Twój wewnętrzny głos

Słyszymy go czasem. Ostrzega nas przed czymś albo przeciwnie - zachęca. Mówimy: mam przeczucie, szósty zmysł coś mi podpowiada. Nasz intuicyjny umysł pracuje bez ustanku. Dzięki niemu podejmujemy tysiące decyzji. Czasem niezwykle trafnych, czasem wręcz przeciwnie. Czasem dotyczących drobiazgów, czasem spraw fundamentalnych. Jak słuchać podszeptów intuicji i nie dać się jej sprowadzić na manowce?

Zobacz więcej

Mądrość z serca

Czasem warto wyciszyć paplaninę racjonalnego umysłu. Stworzymy w ten sposób przestrzeń dla intuicji. Myślmy jednak mądrze i wystawiajmy nasze intuicje na próbę. Jeśli nie przejdą testu, odrzućmy je - mówi prof. David G. Myers.

Zobacz więcej

Jak się zbliżyć do najbliższych

Rozmawiamy, nic nie mówiąc. Słyszymy, nie słuchając. Unikamy kontaktu ze sobą. A potem czujemy się samotni nawet z najbliższą osobą. Tak być nie musi.

Zobacz więcej

Praktycznie

Życie w ciszy

W Polsce co roku rodzi się około 600 dzieci z wrodzoną wadą słuchu. Co mogą zrobić rodzice i opiekunowie, by dać niesłyszącemu lub niedosłyszącemu dziecku jak najlepsze wsparcie w rozwoju?

Zobacz więcej

Srebrne lisy grasują

Już nie tylko znani politycy czy aktorzy zostają ojcami po pięćdziesiątce, u boku młodszych o trzydzieści lat partnerek. Dojrzali mężczyźni nie chcą być tylko seniorami. „Silver fox” wychodzą na łowy!

Zobacz więcej

Najgorsza dieta na świecie

Jak wyciszyć lęk alkoholem i nie utyć? To pytanie prześladuje osoby chore na drunkoreksję - śmiertelnie niebezpieczne połączenie zaburzenia odżywiania i alkoholizmu.

Zobacz więcej

Wyjść na zero

Uzależnienie nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się podstępnie i hazardzista nawet nie zauważa, kiedy traci kontrolę nad swoim życiem.

Zobacz więcej

Co mówi wnętrze

Pokaż mi swój pokój, a powiem ci, kim jesteś... Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mówi o nas miejsce, gdzie mieszkamy lub pracujemy. I jak bardzo wpływa na nasze samopoczucie i wzajemne relacje.

Zobacz więcej

Laboratorium

Co pomaga nam się zmagać?

Zamiast szukać sposobów na radzenie sobie z problemami, lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Na przykład oceniamy, jaki jest nasz obecny związek i co możemy zrobić, żeby zapobiec pogorszeniu relacji. Jak postępować, by do tego nie dopuścić?

Zobacz więcej

Życzliwi czy kompetetni?

Ciepli i serdeczni czy zimni i profesjonalni, skoncentrowani na zadaniu - jacy jesteśmy? Jak oceniamy siebie i innych? Co i kiedy jest dla nas ważne?

Zobacz więcej

Podaruj dziecku „być”

Coraz silniejsze jest przekonanie, że tylko bogactwo, sława i atrakcyjność fizyczna dają szczęście. Jak wychować dziecko w świecie, w którym „mieć” stało się najwyższą wartością?

Zobacz więcej

Magia w służbie psychologii

Magia wciąż i wciąż zdumiewa i zachwyca, sekrety iluzjonistów, mentalistów czy prestidigitatorów nieustannie rozpalają ludzką ciekawość. Badają je również naukowcy, zyskują bezcenną wiedzę o tajnikach ludzkiego umysłu.

Zobacz więcej

Niezapomniane chwile

Jak to się dzieje, że pewne wydarzenia z przeszłości pamiętamy, jakby wydarzyły się wczoraj? Naukowcy szukają odpowiedzi na to pytanie, przyglądając się procesom zachodzącym w mózgu.

Zobacz więcej

I

Zaufać drodze

Podróżowanie to nic innego jak stwarzanie sytuacji, których potencjał nie zawsze się spełnia. Droga niczego nie obiecuje ani nie gwarantuje. Wszystko zależy od nas i ludzi, których spotykamy. Czasami, po prostu, nic się między nami nie dzieje. I to też jest część podróży.

Zobacz więcej