Charaktery - 8 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Szczęście

Szczęśliwy to ten, kto uważa, że życie jest dobre i dostrzega wokół piękno. Osoba szczęśliwa czuje, że jej życie ma sens.

Zobacz więcej

Na temat

fot. ArthurHidden/istockphoto

Gdzie kocha się życie

Szukamy swojej arkadii - krainy, gdzie uwolnimy się od trosk i znajdziemy spokój. Raju na ziemi, gdzie słońce świeci jaśniej, trawa jest bardziej zielona, a ludzie częściej się do siebie uśmiechają. Gdzie jest takie miejsce? Kiedy jest pora na szczęście?

Zobacz więcej

Kaganiec „muszę”

Stawiamy masę obwarowań co do tego, jaki ma być świat, co powinni ludzie, a co my musimy. Ten, który patrzy, jak rośnie trawa, ma szansę odczuć mniej frustracji wynikających ze zobowiązań, jakie nakłada na trawę - mówi Agnieszka Popiel.

Zobacz więcej

Praktycznie

grafika: francescoch/istockphoto

Jak się różnimy

Wiara w to, że nie rodzimy się zaprogramowani na zawsze, tworzy aurę optymizmu. Ta wiara może być motorem do poprawiania i doskonalenia siebie, dochodzenia do czegoś, co - zdawałoby się - przekracza nasze możliwości - mówi prof. Jan Strelau.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Jak jeść, by schudnąć

Kolor obrusa w kuchni i talerzy, wysokość szklanek, miejsce, gdzie chowasz przekąski... - to wszystko ma znaczenie i może spowodować, że zjesz mniej. Jak „oszukać” umysł, by schudnąć bez wysiłku?

Zobacz więcej

Tajemnice pocałunku

Po francusku lub amerykańsku, przelotnie i szybko lub długo i namiętnie. Całujcie! To przynosi nam same korzyści - przekonują filematolodzy. A ich najnowsze odkrycia są zaskakujące. Przeczytajcie i... całujcie.

Zobacz więcej

Ona i on w pułapce seksu

Nie nauczyli się rozmawiać o przeżywanych emocjach, bo jako dzieci byli przekonani, że nie mogą użalać się nad sobą. Odkrywali, że seks przynosi im ulgę. W trudnych sytuacjach coraz częściej do niego uciekali. I coraz głębiej wpadali w uzależnienie.

Zobacz więcej

I jeszcze jeden

Młodzi ludzie coraz wcześniej i częściej sięgają po alkohol. Piją bez umiaru i chętnie uczestniczą w grach, które tego wymagają.

Zobacz więcej

Laboratorium

Wolny wybór

Zachęcanie do pomagania może nas do niesienia pomocy...zniechęcić. Okazuje się, że najlepszym sposobem walki z obojętnością wobec cierpienia innych jest wzmacnianie poczucia autonomii i wolności wyboru.

Zobacz więcej

Jak co miesiąc

I

Na tropach człowieka

Cudze jest inne niż nasze. Nieraz bardzo inne. Zawsze nam śmierdzi. Bardzo istotne było dla mnie odsunięcie obrzydzenia i spojrzenie na człowieka bezdomnego jak na istotę wyjątkową, jedyną we wszechświecie - mówi Franciszek Orłowski.

Zobacz więcej

Misja na co dzień

Pszczół nie trzeba zachęcać do ciężkiej pracy. Gdy zaczną oblatywać nawet największy łan rzepaku, nie spoczną, aż zapylą go po sam horyzont.

Zobacz więcej

Kontemplacja

Wielu ludzi przeżywa kontemplację jako akt międzyosobowej komunikacji, jako wymianę obecności, jako spotkanie z kimś obdarowującym.

Zobacz więcej