Charaktery - 7 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Kto z kim?

Zamiast rozważać „kto kogo?”, może lepiej pomyśleć „kto z kim?”...

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. D-Keine/istockphoto

Kolekcja trucicieli

Zdarza się, że relacja z kimś szkodzi nam, a intuicja podpowiada: zostaw go, to wampir. Nie słuchamy jednak jej głosu, bo nie mamy kontaktu z własnymi uczuciami - mówi dr Ewa Woydyłło.

Zobacz więcej

rys. Joanna Chabielska

Znaleźć sens w bezsensie

Osoba, która przeżyła traumę, ma poczucie, że jej świat legł w gruzach. Jeszcze nie wie, że doświadczenie cierpienia może odmienić ją i jej życie.

Zobacz więcej

By nie brakło żaru

Już po kilku latach wspólnego życia nawet w najbardziej kochającym się związku słabnie pożądanie. Dlaczego tak się dzieje i jak wzniecić namiętność od nowa?

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Miłość mimo metryki

Partnerka lub żona w wieku matki? Takich par przybywa, prezydent Francji i jego żona Brigitte nie są wyjątkiem. Czy różnica wieku wpływa na jakość relacji i trwałość związku?

Zobacz więcej

fys. Joanna Chabielska

Synowie w moim sercu

Powtórne, dorosłe ojcostwo odczuwam mocniej, bo dziś dostrzegam swoje słabości, niekonsekwencje, braki, tęsknoty. Dzięki moim synom już nie uciekam od siebie.

Zobacz więcej

rys. Marianna Sztyma

Co za wstyd

Różnica między wstydem a innymi zranieniami polega na tym, że one przychodzą z zewnątrz, a wstyd jest czymś, co dręczy nas cały czas od środka. Jest chorobą duszy - mówi Anna Król-Kuczkowska.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Smutek supermenów

Nie żalą się – przecież nie wypada się rozklejać. Zaciskają więc zęby, tylko są bardziej rozdrażnieni, więcej piją, częściej wybuchają. Trudno dostrzec, że za tą maską macho kryje się męska depresja.

Zobacz więcej

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Poczuć wnętrze

Nasze mieszkania, domy wiele mówią o nas i wiele mówią do nas. Wnętrze może pobudzać do działania, dodawać energii, ale może też przytłaczać, denerwować. Jak sprawić, by było oazą, bezpieczną przystanią?

Zobacz więcej

fot. Ljupco/istockphoto

Sen – lekiem

Gdy jesteśmy wyspani, lepiej się uczymy, zapamiętujemy i łatwiej nam ustrzec się przed zagrożeniami. Jak zadbać o dobry sen?

Zobacz więcej

rys. Marianna Sztyma

Gorzki smak przyjemności

Gdybyśmy nie znali nocy, nie wiedzielibyśmy, czym jest dzień. Podobnie ból i cierpienie pokazują nam, czym jest szczęście.

Zobacz więcej

fot. WiaczesławProfofyev/Getty Images

Moje podróże w ciemno

Dla mnie stresujące jest chodzenie z białą laską nawet tą drogą, którą znam. Ale życie mam jedno. Najważniejsza jest decyzja, żeby w ogóle zacząć, ruszyć do innych. Potem wszystko się ułoży - mówi Hanna Pasterny.

Zobacz więcej

Życie po prostu

Od kilkunastu lat nasza siedmioosobowa rodzina żyje zgodnie z ideą dobrowolnej prostoty. To nasz świadomy wybór. Skromne warunki staramy się przyjmować jako coś naturalnego. Dostrzegamy, że także brak jakiejś rzeczy jest darem, gdyż problemem jest dzisiaj nadmiar.

Zobacz więcej

fot. Robert Jóźwiak

Ode mnie zależy, jakim jestem ojcem

Kiedy w naszym domu pojawiły się dzieci, zacząłem inaczej patrzeć na to, co do tej pory wydawało mi się najważniejsze. Czy to wszystko, co mam, co do tej pory osiągnąłem i co zamierzam osiągnąć, ma jakiś sens? - mówi Rober Fintak.

Zobacz więcej

fot. PeopleImages/istockphoto

Czyje to krzątactwo…

Pranie, gotowanie, sprzątanie… Kto się tym zajmuje? Czy da się podzielić obowiązki po równo? Czy warto?

Zobacz więcej

rys. marabird/iStock.com

Dwa skrzydła

Rozwijajmy ciepłe światło świadomości, otulające wszystko, czego doświadczamy, choćby była to, jak pisze Rumi, „banda smutków, które przeczesują budynek i wynoszą meble”.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Demony na drodze

W niejednej osobie budzą się demony, gdy siada za kierownicą. Wielu kierowców to prawdziwa mieszanka wybuchowa emocji i temperamentów. Czy jesteś jednym z nich?

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Odczep się od siebie, a świat cię przytuli

Niektórzy widzą świat jako groźny, nawet gdy kwitną jabłonie, innym wydaje się jasny, nawet gdy szaro. Co zrobić, by dobrze się poczuć w swoim świecie? Jak sprawić, by inni czuli się z nami dobrze? - rozmowa z Anną Srebrną.

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Klinika inna niż wszystkie

Zanim Lightner Witmer stworzył pierwszą na świecie klinikę psychologiczną, pracował w szkole rugby. A chciał być prawnikiem.

Zobacz więcej

I

fot. Razor-G.com

Dancing pokoleń

Zdaniem pana Macieja są cztery grupy seniorów. Pierwsi codziennie chodzą do kościoła. Drudzy spędzają czas w przychodniach. Kolejni przesiadują na ławce przed domem. Pozostałym chce się żyć.

Zobacz więcej