Charaktery - 7 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Seks

Co poczęłaby kinematografia, gdybyśmy rozmnażali się przez podział lub pączkowanie, a nawet dzieworództwo?

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Spragnieni pożądania

Są dwie przyjemności, które można mieć szybko w życiu: narkotyki i seks. Z tym że seks, w przeciwieństwie do narkotyków, nie oszukuje nas, jeśli my go nie oszukujemy. Może dawać nam frajdę do końca naszych dni - mówi Wiesław Sokoluk.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Ochoty na pieszczoty

Paradoksalnie, w czasach, kiedy w seksie wolno już prawie wszystko – ile chcemy, z kim chcemy, jak chcemy – dziwnie często tracimy na niego apetyt. Dlaczego? Być może właśnie dlatego, że tak za nim gonimy. Czego nie robić, by cieszyć się seksem?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Magda Wolna

Reset na sto procent

Ten, kto potrafi zdystansować się wobec swojej pracy, lepiej i pełniej odpoczywa, a wypoczęty – efektywniej pracuje. Jak sprawić, by wymarzony urlop był prawdziwie wolnym czasem?

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Wspólnie samotni

Nie trzeba być oddalonym od kogoś o setki kilometrów, by doświadczać samotności. Ta najbardziej dotkliwa odczuwana jest pod wspólnym dachem, we wspólnym łóżku... Dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Słowa, które dają otuchę

Co powiedzieć choremu przyjacielowi? Chcielibyśmy dodać mu otuchy i okazać wsparcie, jednak wszystko, co przychodzi nam do głowy, wydaje się sztuczne i nie na miejscu. Jakie słowa nie zabrzmią banalnie?

Zobacz więcej

rys. Arctos

Smartfon kontra dziecko

Rodzice tak bardzo są zaabsorbowani elektronicznymi gadżetami, że dzieci muszą walczyć o ich uwagę ze smartfonem. Jak w epoce cyfrowej dbać o relacje w rodzinie?

Zobacz więcej

rys.Stanisław Gajewski

Płeć choroby

Wobec choroby wszyscy są równi – mawiają lekarze. Ale przyznają też, że nieco inaczej i na inne schorzenia zapadają kobiety, a na inne mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Które choroby zagrażają paniom, a które panom?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys.Galeria Rusz

Jak żaba cudem wyszła z opresji

Nasza nieświadomość jest bardzo mądra. Dzięki niej nie musimy zajmować się biciem serca ani pamiętać o oddychaniu. Potrafi nawet podsuwać metafory, które pozwalają nam osiągać cele i znajdować siłę do działania - mówi Norma Barretta.

Zobacz więcej

Czytnik myśli

Tak chciałbym poznać twoje myśli – śpiewa Michał Bajor. Niedługo będzie to możliwe. Wystarczy użyć skanera mózgu.

Zobacz więcej

grafika: agsandrew/istockphoto

Milczący towarzysz

Uczestnicy wypraw polarnych opowiadają nieraz, że odczuwali w drodze obecność kogoś, kto ich prowadził, a czasem nawet ratował z opresji. Kim są tacy niewidzialni towarzysze?

Zobacz więcej

Przychodzi pacjent do awatara

Współczucie wymaga odwagi i mądrości. Czasem najtrudniej okazać je samemu sobie. Teraz możemy się tego nauczyć w rzeczywistości wirtualnej - mówi Chris Brewin.

Zobacz więcej

rys. Vika

Anioły przy mnie

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” – pisał Antoine de Saint-Exupéry. To dzięki nim jesteśmy szczęśliwsi...

Zobacz więcej

I

Drogi do pojednania

Polski psychoterapeuta i zarazem buddysta, niemiecki ksiądz katolicki oraz naczelny rabin Polski dają świadectwa swoich doświadczeń. I szukają dróg do pojednania, budują mosty, które łączą ludzi.

Zobacz więcej

fot.gettyimages.com

Update duszy, czyli ramadan w Maroku

Trwa ramadan, święty miesiąc muzułmanów. To czas, kiedy śniadanie je się o zachodzie słońca, a każda noc jest małym świętem. Czas oczyszczenia ciała, umysłu i duszy. Czas, kiedy Bóg daje nam szansę, byśmy stali się lepszymi ludźmi.

Zobacz więcej

Rafał Masłow

Mam na imię Marianna

To chore, nienormalne – słyszą często osoby transpłciowe, a one tymczasem walczą o normalność i akceptację. Nierzadko ta walka okupiona jest samotnością i cierpieniem – to cena, jaką płacą za bycie sobą.

Zobacz więcej