Charaktery - 7 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Wampiry

Sami przykładamy rękę do tego, by ktoś na nas żerował - z miłości, ze strachu, z empatii, z próżności, z nieuwagi.

Zobacz więcej

Na temat

foto: iStock

Wampir emocjonalny przy nas

Wampir emocjonalny sprawia, że czujemy się źle – słabi, gorsi, osaczeni. A im gorsze jest nasze samopoczucie, tym lepiej miewa się ta osoba. Jakby karmiła się naszym kosztem. Po czym poznać wampiry emocjonalne? Jak się przed nimi bronić?

Zobacz więcej

Przekleństwo bycia miłym

Czasem jesteśmy tak pochłonięci zaspokajaniem potrzeb innych, że zapominamy o własnych pragnieniach. Nieraz płacimy za to wysoką cenę. Możemy jednak przełamać przekleństwo bycia miłym - mówi Jacqui Marson.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. red_frog/istockphoto

Rodzice kontra partner

Twój mąż tylko wzdycha, gdy codziennie dzwonisz do swojej mamy, by zdać raport z dnia? Żona wypomina ci, że więcej czasu spędzasz z ojcem? Sprawdź, jak pogodzić relacje z rodzicami z dobrem twojej rodziny.

Zobacz więcej

rys.Karolina Burdon

Jak złowić sens

Zamiast z uporem dążyć do sukcesu i wywracać swe życie do góry nogami, zastanówmy się najpierw, czy przypadkiem nie mamy już tego, na czym nam naprawdę zależy.

Zobacz więcej

Solo przez życie

„Singiel? To nie ja. Ja jestem w upojnym związku z...wolnością!” - deklarują często młodzi ludzie. Czy naprawdę jest to ich wybór i wyraz wolności?

Zobacz więcej

Porozmawiaj z nieznajomym

Nie znosisz długich podróży zapchanymi autobusami i pociągami pełnymi obcych twarzy? Uciekasz przed nimi w lekturę albo słuchasz muzyki? To błąd, bo spotkania z nieznajomymi mogą być źródłem szczęścia.

Zobacz więcej

Dobra dieta to nie cud

Katorżnicze diety często kończą się fiaskiem i efektem jo-jo. Rzecz bowiem nie w radykalnej zmianie jadłospisu, lecz w zmianie automatycznych zachowań. Jak rozpoznać szkodliwe nawyki i zastąpić je dobrymi?

Zobacz więcej

Ta mała piła dziś

Terapeuci uzależnień alarmują: coraz więcej kobiet nadużywa alkoholu. Piją coraz młodsze i coraz starsze, czasem intensywniej niż mężczyźni. Dlaczego? Jakiej pomocy potrzebują?

Zobacz więcej

Dwoje do zmiany

Nie możesz się dogadać z partnerem, oboje czujecie się skrzywdzeni i niedoceniani. Wydaje wam się, że będzie już tylko gorzej. Czy na pewno? Co można zrobić, by naprawić związek?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Karolina Burdon

Horyzont czasu

Przeszłość daje nam korzenie, teraźniejszość pozwala cieszyć się chwilą, a przyszłość – realizować marzenia. Jaka jest optymalna mieszanka perspektyw czasowych?

Zobacz więcej

Panie Domu, Siłaczki i inne

Niespełnione Siłaczki zaplątały się między promowanym w mediach nowym stylem życia a tradycyjnymi rolami, jakie wyniosły z domu. Nie wiedzą, co ważniejsze. Spełniona Profesjonalistka już wie, bo ma jasną hierarchię wartości. A Niespełniona Siłaczka miota się - mówi Dominika Maison.

Zobacz więcej

Potęga marki

Kawa daje chwilę wytchnienia, telefonia komórkowa pozwala dzielić się doświadczeniami z bliskimi, a mydło uwalnia nas od narzuconych ideałów piękna. Co tak naprawdę otrzymujemy, kupując wybrany produkt?

Zobacz więcej

Nieświadomy jak niemowlę?

Niemowlęta rozumieją ze świata społecznego więcej, niż nam się wydaje. Nawet małe dzieci dostrzegają niesprawiedliwość i rozumieją, kto zasługuje na pomoc.

Zobacz więcej

Strażnicy neuronów

Mikroglej pełni w mózgu nieustającą wartę, zapewniając ochronę bezbronnym neuronom. Gdy jego komórki starzeją się, poziom neuroochrony spada, a to sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera.

Zobacz więcej

I

Wtopieni w tło

Przeciętnemu Polakowi Wietnam kojarzy się wyłącznie z wojną oraz z azjatyckim jedzeniem, serwowanym w ulicznych budkach. Przy bliższym zetknięciu się z tym krajem okazuje się, że nie wiemy o Wietnamie i Wietnamczykach prawie nic.

Zobacz więcej

Gry wokół tronu

Bijący rekordy popularności serial „Gra o tron” nie tylko straszy średniowieczem, w którym żyli nasi przodkowie, ale też oswaja z neośredniowieczem, w którym żyjemy.

Zobacz więcej