Charaktery - 7 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Moda na urodę

Ładna jestem, bo mam ładne myśli - mówi stara kobieta w filmie Andrzeja Kondratiuka. Każdy może tę urodę mieć.

Zobacz więcej

Na temat

rys. askmenow/istockphoto

Bądźcie piękni i nie lękajcie się

Diety, kosmetyki, moda, operacje plastyczne to oręż w toczącej się wojnie, a jej front - czy tego chcemy, czy nie - przebiega przez nasze ciała. O co toczy się ten bój? Kto w nim zwycięża? I dlaczego wszyscy po części jesteśmy tego szaleństwa ofiarami?

Zobacz więcej

Nastroje na stroje

Przykryj ciało, by działało - radził Jan Sztaudynger. I rzeczywiście działa: i ciało, i przykrycie. Wabi, kusi, zdradza nas, bywa orężem, drugą skórą, obiektem kultu i wyrazem tożsamości. Ubranie. Co o nas mówi? Jak nas zmienia?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. smartboy10/istockphoto

Nie patrz na mnie, bo się boję

Odbiera głos i wiarę we własne umiejętności. Paraliżuje rozwój osobisty, odcina od przyjaźni i bliskich związków. Lęk społeczny dotyka co dziesiątą osobę. Jak sobie z nim radzić?

Zobacz więcej

Ślubów już nie będzie

Wyobraźcie sobie świat, w którym nie ma małżeństw, dzieci jest niewiele, a kobiety nie mieszkają z ojcami swoich dzieci. To nie scenariusz filmu science fiction, ale wizja bliskiej przyszłości. Nadchodzi era postfamilializmu...

Zobacz więcej

Dzieci dorosłych dzieci

Skąd się biorą niedojrzali dorośli? W świat wysyłają ich niedojrzali rodzice. Niestawiający granic, mało wymagający i „fajni” - najlepsi przyjaciele własnego dziecka.

Zobacz więcej

Samouleczalni?

Męczy cię kaszel? Dopadła grypa? Bolą cię stawy? Masz problemy trawienne? Chcesz schudnąć? Wszystko wymyka ci się spod kontroli? Jesteś nerwowy...? Na wszystkie te pytania, bombardujące nas z telewizyjnych reklam, pada ta sama odpowiedź: Weź tabletkę!

Zobacz więcej

Mobilne terapie

W smartfonach i tabletach są już dostępne mobilne aplikacje psychologiczne. Wsparcie terapeutyczne jeszcze nigdy nie było tak blisko - dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czy to przełom?

Zobacz więcej

Przepis na lidera

Lider może, lecz nie musi być formalnym szefem. To osoba, która cieszy się zaufaniem i autorytetem, pomaga innym zrozumieć, w jakim kierunku warto podążać. Nadaje kształt wspólnym działaniom, sprawia, że ludziom chce się chcieć.

Zobacz więcej

Człowiek z galerii

Ja kupuję, ty kupujesz, my kupujemy. Kimkolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy, jedno nas łączy – wszyscy czasem coś kupujemy. Co nami wtedy kieruje? - mówi Dominika Maison.

Zobacz więcej

Laboratorium

Dzieci jednego dnia

Im bardziej niespełnione jest nasze życie, tym większy lęk przed śmiercią. Pięknie jest w pełni wykorzystać dany nam czas i zostawić po sobie tylko spalone ruiny...- mówi prof. Irvin D. Yalom.

Zobacz więcej

Na dobre i na złe

„Nie daj się zwieść”, „Jesteś warta kogoś naprawdę wyjątkowego”, „My, kobiety, radzimy sobie same”, „Musimy być silne, zawsze!”. Takie treści, przekazywane w rodzinnych opowieściach, piszą nasze życie. Piszą na dobre, czasem na złe.

Zobacz więcej

Najgorsze jest czekanie

Jaki będzie wynik badania? Jak nam poszedł ważny egzamin? Często wiele zależy od tego, co usłyszymy. Nieraz spodziewamy się najgorszego.

Zobacz więcej

Trening na parkiecie

Taniec to nie tylko doskonały sposób na zachowanie pięknej sylwetki. To także świetny trening dla mózgu oraz lek dla duszy. Naukowcy dostrzegają coraz więcej zalet tańca.

Zobacz więcej

Geografia myślenia

Trudno sobie wyobrazić, jak bardzo nasze myślenie zależy od miejsca urodzenia, kultury, która nas otacza, wychowania. I nie chodzi tu wcale o treść naszych myśli, ale o sam sposób myślenia. O to, jak ono przebiega.

Zobacz więcej