Charaktery - 6 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Umysł

Prawie każdy, kto usłyszy pytanie „o czym myślisz?”, czuje się jak grzesznik przyłapany na gorącym uczynku.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Ujawniamy tajemnice umysłu

Nasz umysł nie ma sobie równych. Dlaczego więc czasem nas zawodzi? Zostaliśmy wyposażeni w niezwykle skomplikowane urządzenie, ale nie dano nam instrukcji jego obsługi. Dzięki badaniom psychologów uczymy się lepiej z niego korzystać.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. FotoDuets/istockphoto

7 dróg do autentycznego życia

Życie w zgodzie ze sobą wymaga odwagi. Jeśli jednak podejmiemy to wyzwanie, odnajdziemy radość, spokój i szczęście. Jak to zrobić?

Zobacz więcej

grafika: iStock

Nie ma perswazji bez preswazji

Ci, którzy potrafią najskuteczniej przekonywać, osiągają mistrzostwo dzięki preswazji – procesowi przygotowującemu odbiorców na otwarcie się na przekaz, zanim jeszcze zetkną się z nim. Nie ma optymalnej perswazji bez preswazji.

Zobacz więcej

grafika: Martin Dimitrov/Istockphotocom

Jesteś tym, co myślisz

Nigdy nic mi się nie udaje! – takie negatywne myśli mogą nas przygnębiać i odbierać chęć działania. Jak je rozpoznać i nie wpaść w ich pułapkę?

Zobacz więcej

grafika: iStock

Z pewną nieśmiałością

Nawet 95 procent ludzi myślało o sobie kiedyś jako o osobie nieśmiałej lub też doświadczyło onieśmielenia. Czy i Ty znasz to uczucie? Czy potrafisz radzić sobie z nieśmiałością?

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Bohaterowie i łajdacy

Są tacy bohaterowie, których kochamy, i tacy, których kochamy nienawidzić. Na czym polega ich tajemnica?

Zobacz więcej

grafika: iStock

Co jest najważniejsze

„Jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz się czuć komfortowo z innymi” – twierdził Sydney J. Harris, słynny amerykański dziennikarz, publicysta i pisarz.

Zobacz więcej

fot: istock

Trzy kroki do idealnej równowagi

Pozytywne wspomnienia dają nam poczucie zakorzenienia, umiarkowana dawka hedonizmu pozwala cieszyć się chwilą, a pozytywne skupienie na przyszłości zapewnia nadzieję i wiarę w nowe możliwości. Jak uzyskać idealną mieszankę perspektyw czasu?

Zobacz więcej

grafika: iStock

Iluzja wroga

Czasem sytuacja wcale nie jest taka zła, jak nam się wydaje. To nasze negatywne myśli i uprzedzenia czynią sprawę fatalną. Ale to można zmienić. Wystarczy odpowiednio przygotować się do trudnej rozmowy – rozprawić się z „iluzją wroga”.

Zobacz więcej

rys. getty/images

Ćwiczenia zdrowego rozumu

Stoicyzm powstał jako remedium na bolączki życia. Jego przeznaczenie od początku było stricte praktyczne. Cel tej praktyki był od zawsze tylko jeden – szczęśliwe życie.

Zobacz więcej

fot: istock

Wyznacz sobie cel

Jeśli chcesz działać skutecznie, najpierw ustal, co konkretnie chcesz osiągnąć, gdzie dokładnie chcesz dojść. Uświadom sobie dystans do celu i swój potencjał. A realizując plan, monitoruj postępy i na bieżąco koryguj strategię.

Zobacz więcej

Klucz do serc innych

Jeśli chcesz, żeby inni Cię lubili, chcieli z Tobą przebywać i dobrze czuli się w Twoim towarzystwie – pracuj nad swoją inteligencją emocjonalną. To klucz do dobrych relacji i osobistych sukcesów.

Zobacz więcej

Złe emocje są dobre

Jeśli negatywne emocje byłyby złe, ewolucja już dawno pozbyłaby się ich.

Zobacz więcej

grafika: WestLight/iStock

Usuń drzazgi, znajdź słodziaki

Otoczenie wpływa na nastrój. Zwyczajne przedmioty mogą wywoływać emocje, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Mogą nas przygnębiać albo podnosić na duchu. Największą władzę nad nami mają, jeśli spostrzegamy je nieświadomie.

Zobacz więcej

Ilustracja z komisku Rycerze Świętego Króla Dawida B/kultura gniewu

Nie było mnie przy nim

Epilepsja nie była znaną chorobą, więc ludzie często nie wiedzieli, co się dzieje z moim bratem. Brali go za „wariata” lub narkomana. Zdradzały to ich spojrzenia - mówi David B.

Zobacz więcej

fot. Gregory Martin

Nie słuchaj serca

Empatia jest jak reflektor – daje wąski snop światła i najlepiej oświetla tych, których kochamy. Natomiast ludzie nieznajomi, inni i przerażający pozostają w cieniu.

Zobacz więcej

rys. Joanna Chabielska

Rozkosz ma głos

On pragnie, by partnerka głośno okazywała, że jest jej z nim przyjemnie. Ona lubi kochać się w ciszy. Czy cichy seks to nieudany seks?

Zobacz więcej

fot. shapecharge/istockphoto

Urlop razem czy osobno?

Ona nad morze, on w góry. Albo zawsze, wszędzie razem. Czy sposób, w jaki para spędza wolny czas, może ujawniać jakieś problemy w relacji?

Zobacz więcej

Myśli na liściach

Gdy utrzymujemy myśli w świadomości i obserwujemy je, stopniowo tracą one swoją moc.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Zmieniony mózg

Zanim skończysz czytać ten artykuł, gdzieś w Polsce kolejna osoba dozna udaru mózgu. Jeśli szybko uzyska pomoc, ma szanse w pełni odzyskać zdrowie. Czym jest udar i jak rozpoznać jego objawy?

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Być jak dziecko

Pragniemy szczęścia naszych dzieci, ale czy wiemy, na czym polega szczęśliwe dzieciństwo? Kto decyduje, jakie ma ono być?

Zobacz więcej

fot. Colleen Chrzanowski

Tylko nie mów: ja w twoim wieku...

W podróży do dorosłości dziewczynka musi przejść siedem przemian, a jedną z nich jest zmaganie się z władzą dorosłych. Oddalając się od rodziców, przekazuje im czytelny komunikat: Jestem już nastolatką! - mówi Lisa Damour.

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. Archiwum Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego

Powrót z kukułczego gniazda

Izolujemy chorych psychicznie, nawet gdy są już po leczeniu. Dzieje się tak z lęku i braku empatii, a także z obawy przed cudzym cierpieniem - mówi prof. Jacek Bomba.

Zobacz więcej

rys. Marianna Sztyma

Wyczytane z twarzy

Skąd wiemy, jakie emocje malują się na twarzy innej osoby? Pomaga nam je rozpoznać wyraz… własnej twarzy.

Zobacz więcej

I

fot. Dzrzazycka/iStock.com

Miłość w Maroku

Jak znaleźć miłość tam, gdzie mężczyźni i kobiety żyją w osobnych światach, według zasad, z którymi nie ma dyskusji?

Zobacz więcej