Charaktery - 6 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Prostota życia

„Życie ludzkie, posłusznie melduję, panie oberlejtnant, jest takie powikłane, że w porównaniu z nim człowiek jest jak szmata”, mawiał dobry wojak Szwejk do nadporucznika Lukasza.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Lepiej mniej

Czasami życie przytłacza nas nadmiarem zajęć, zobowiązań, celów. Pełni napięcia, obaw o to, co przed nami i żalu po tym, co minęło, marzymy, by wreszcie było nam lżej, prościej... - rozmowa z terapeutką Anną Srebrną.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Magda Wolna

Para na krawędzi

Nawet największa miłość nie przetrwa konfrontacji z nierealistycznymi przekonaniami o tym, co zapewni parze szczęście. Jakie wyobrażenia utrudniają dobrą relację?

Zobacz więcej

rys. Jaśmina Parkita

Scenariusz na potomka

Pary leczące niepłodność żyją w ogromnym stresie. Wielu z nich towarzyszy depresja, która dodatkowo utrudnia zajście w ciążę. Jak może im pomóc psychoterapia?

Zobacz więcej

rys.Galeria Rusz

Być jak Steve Jobs

Charyzma nie jest darem, z którym się rodzimy – można się jej nauczyć. Fundamentem charyzmy jest obecność, natomiast jej budulcem – życzliwość i siła - mówi Olivia Fox Cabane.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Wrogowie zza biurka

Spycholog, mądrala, zazdrośnik, pochlebca, plotkarz, furiat – znajdą się w każdej firmie czy organizacji. Jak zbudować z nimi dobrą współpracę?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Książę i ...drwal

Retroseksualny, metroseksualny, spornoseksualny... – jakim typem jest twój mężczyzna i co z tego wynika dla waszej relacji?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Joanna Gniady

Wspólne tupanie

Gdy ludzie tupali razem z eksperymentatorem, chętniej zgadzali się zrobić krzywdę kompletnie nieznanej osobie. Nieprzypadkowo we wszystkich totalitaryzmach wymusza się podobny ubiór i gesty – mówi Wojciech Kulesza.

Zobacz więcej

rys. Arctos

Marysia z konopi

Marihuana jest legalizowana w kolejnych krajach, tymczasem naukowcy ostrzegają, że wciąż za mało wiemy o jej szkodliwości. Szczególnie niebezpieczna może być dla nastolatków, bo ich mózgi wciąż się rozwijają.

Zobacz więcej

Myślą poruszane

Przyszłość już nadeszła. Fantastyka naukowa zamienia się w naukową rzeczywistość. Dzięki interfejsom mózg–komputer możliwe staje się realne oddziaływanie na świat… samą myślą.

Zobacz więcej

rys. Małgorzata Łągiewka

Wolna wola wraca

Samosterowność pozwala odnaleźć równowagę między zaspokajaniem naturalnych potrzeb a zdolnością realizowania celów. Dzięki niej osiągamy stan lekkiego niedosytu, w którym możemy odczuwać względnie intensywne szczęście mówi Joachim Bauer.

Zobacz więcej

I

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Oczy za siebie i za brata

Poród był wspaniały, w terminie. Wszystko szło dobrze. Myśleliśmy, że nasz syn jest najpiękniejszy – miał taką opaloną skórę, piękne oczy. Po miesiącu podczas badań lekarskich pani doktor powiedziała, że dziecko ma zespół Downa. Nie pamiętam, jak wróciłam do domu.

Zobacz więcej

By widzieć

Jak przezwyciężyć rozdźwięk między osobistym doświadczeniem i tym, co uchodzi za normę? Nawet wiara może nas poróżnić... Podziały znikają, gdy dzielimy się tym, co wspólne dla każdego człowieka: doświadczeniem życia, cierpienia i śmierci.

Zobacz więcej

fot. Piotr Grzybowski/Agencja SE/EAST NEWS

Nie chciałbym być samcem

Mnie akurat bardzo rozluźnia, że nie muszę być obowiązkowo taki męski, że mogę po prostu być człowiekiem, a nie mężczyzną - mówi Jacek Żakowski.

Zobacz więcej