Charaktery - 6 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Prostota życia

„Życie ludzkie, posłusznie melduję, panie oberlejtnant, jest takie powikłane, że w porównaniu z nim człowiek jest jak szmata”, mawiał dobry wojak Szwejk do nadporucznika Lukasza.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Lepiej mniej

Czasami życie przytłacza nas nadmiarem zajęć, zobowiązań, celów. Pełni napięcia, obaw o to, co przed nami i żalu po tym, co minęło, marzymy, by wreszcie było nam lżej, prościej... - rozmowa z terapeutką Anną Srebrną.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Magda Wolna

Para na krawędzi

Nawet największa miłość nie przetrwa konfrontacji z nierealistycznymi przekonaniami o tym, co zapewni parze szczęście. Jakie wyobrażenia utrudniają dobrą relację?

Zobacz więcej

rys. Jaśmina Parkita

Scenariusz na potomka

Pary leczące niepłodność żyją w ogromnym stresie. Wielu z nich towarzyszy depresja, która dodatkowo utrudnia zajście w ciążę. Jak może im pomóc psychoterapia?

Zobacz więcej

rys.Galeria Rusz

Być jak Steve Jobs

Charyzma nie jest darem, z którym się rodzimy – można się jej nauczyć. Fundamentem charyzmy jest obecność, natomiast jej budulcem – życzliwość i siła - mówi Olivia Fox Cabane.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Wrogowie zza biurka

Spycholog, mądrala, zazdrośnik, pochlebca, plotkarz, furiat – znajdą się w każdej firmie czy organizacji. Jak zbudować z nimi dobrą współpracę?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Joanna Gniady

Wspólne tupanie

Gdy ludzie tupali razem z eksperymentatorem, chętniej zgadzali się zrobić krzywdę kompletnie nieznanej osobie. Nieprzypadkowo we wszystkich totalitaryzmach wymusza się podobny ubiór i gesty – mówi Wojciech Kulesza.

Zobacz więcej

rys. Małgorzata Łągiewka

Wolna wola wraca

Samosterowność pozwala odnaleźć równowagę między zaspokajaniem naturalnych potrzeb a zdolnością realizowania celów. Dzięki niej osiągamy stan lekkiego niedosytu, w którym możemy odczuwać względnie intensywne szczęście mówi Joachim Bauer.

Zobacz więcej