Charaktery - 6 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Od nowa

Nieraz korci nas, by zacząć wszystko od nowa. Zostawić to, co jest i co nas pęta. Wyruszyć w drogę. Czy tak można?

Zobacz więcej

Na temat

Marzenia o życiu od nowa

Bywa że porzucamy pracę, rodzinę, znajomych i ruszamy w nieznane. Zostawiamy to, co sprawdzone i znajome, by dążyć ku temu, co upragnione. Chcemy spełnić marzenie, nawet gdyby wymagało to przewrócenia życia do góry nogami. Czy to się może udać? Jaką cenę przyjdzie za to zapłacić? A co, jeśli tego nie zrobimy?

Zobacz więcej

Treserzy i styliści Ja

Jesteśmy gatunkiem nastawionym na zmiany otoczenia, nie siebie. Zakładana zmiana siebie powinna być raczej stylizacją stanu aktualnego, a nie nową wersją Ja. Zamiast zdobywać to, czego pragniemy, lepiej rozpoznać i rozwijać nasze wyjątkowe uzdolnienia. Grażyna Wieczorkowska-Wierzbińska

Zobacz więcej

Praktycznie

Syndrom oszustki

Inteligentne, wykształcone, odnoszące sukcesy. Podziwiane przez innych. Uważają się jednak za głupie lub co najwyżej przeciętne, a swoje osiągnięcia – za wypadkową szczęścia i okazji. Żyją w strachu, że wkrótce zostaną zdemaskowane

Zobacz więcej

Mgliste korzyści dla palaczy

Widok człowieka zaciągającego się z lubością dymem płynącym z błyszczącego cylindra przestał być rzadkością. E-palaczy przybywa błyskawicznie. Czy jednak e-dymek jest bezpieczny? A przynajmniej bezpieczniejszy od palenia tytoniu?

Zobacz więcej

Napięcie arcykobiece

Żarty na bok, panowie. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to źródło prawdziwego, trwającego nawet czternaście dni cierpienia kobiet. Co może pomóc waszym żonom, partnerkom, dziewczynom i córkom?

Zobacz więcej

Powrót taty

Kilkaset listów od Czytelników, dyskusje psychologów, socjologów i terapeutów – to owoce akcji „Droga do Ojca”, którą prowadziliśmy na łamach „Charakterów” przez dwa lata. Dziękujemy wszystkim za udział w niej i zapraszamy do dalszego dzielenia się swoimi doświadczeniami na www.charaktery.eu!

Zobacz więcej

Poznaj swoje talenty

Każdy człowiek ma dobre strony, trzeba tylko przekartkować te złe... Jak rozpoznać swoje mocne strony, dotrzeć do nich i rozwijać swoje talenty?

Zobacz więcej

Laboratorium

Tabletka dla głowy

Można bezpiecznie korzystać ze środków poprawiających pamięć, koncentrację uwagi, usuwających zmęczenie. Pomagają, jeśli stosujemy je mądrze. Wspomaganie mózgu nie może być jednak stylem życia, bo skończymy jak Wilk z Wall Street. Jerzy Vetulani

Zobacz więcej

Rozmowa ze sobą samym

Bywa, że nasze „dobre ja” spiera się ze „złym ja” w kwestii moralnej, a „ja entuzjastyczne” próbuje zachęcić do działania „ja bierne”. Czy to normalne? Czemu służą te wewnętrzne rozmowy i spory?

Zobacz więcej

Hipotezy i tajemnice

W XX wieku uznano, że przyczyny zaburzeń psychicznych tkwią w nieprawidłowościach o charakterze neuronalnym. Panaceum miały stać się środki farmakologiczne. Poszukiwania cudownego leku trwały latami. Naukowcy znaleźli tylko kolejne pytania i tajemnice.

Zobacz więcej

Zakładnicy lęku

Agorafobia - to z jej powodu Julian Tuwim unikał wychodzenia z domu, a Bolesław Prus na spacery udawał się tylko wieczorem.

Zobacz więcej

Drugi mózg

Gdy myślimy o mózgu, zwykle koncentrujemy się na neuronach. Jednak tuż obok pracują inne komórki, długo lekceważone przez naukowców. To glej. Jego rola w mózgu jest niezastąpiona.

Zobacz więcej

Jak to jest być mrówką?

Wyobrażenie sobie, jak to jest być mrówką, jest trudne lub po prostu niemożliwe. Mrówka jest dla nas zamkniętą szkatułką, na którą możemy patrzeć wyłącznie z zewnątrz – obserwując jej zachowania. Ale... czy da się tak naprawdę wyobrazić sobie, jak to jest być drugim człowiekiem?

Zobacz więcej

I

Bocian czarny wielobarwny

Bocian czarny, w przeciwieństwie do białego krewniaka, jest odludkiem. Omija z daleka siedziby i szlaki człowieka, niechętnie też widzi zwierzęcych intruzów.

Zobacz więcej

Religia bez harmonii

Na Zachodzie to co osobiste przerodziło się w „odrębne”, a przez to pozbawione jakiejkolwiek wyraźnej świadomości dobra wspólnego, harmonii ciała, umysłu i ducha oraz wspólnoty.

Zobacz więcej

Jaskinia Platona

Platoński mit jaskini jest wciąż aktualny. Odnosi się do utraty złudzeń, odkrywania prawdy o sobie, wysiłku przemiany życia

Zobacz więcej