Charaktery - 5 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Matka nieboska

Nie wszystkie matki – nawet te, które tego pragnęły – są szczęśliwe. Często dlatego, że macierzyństwo zwyczajnie je przerosło.

Zobacz więcej

Na temat

foto:Alina Gajdamowicz/Agencja Gazeta

Zaraz się zacznie

Nieraz słyszę: „Pamiętaj, najważniejszy jest twój syn. Nawet gdy będziesz odbierała w Honolulu nagrodę, najważniejsze jest dziecko, które – tak się składa – jest teraz bez ciebie w domu. A ty się bawisz”. I od razu ogarnia mnie totalne poczucie winy.

Zobacz więcej

Matka nieboska, troski pełna

Kochające, troskliwe, zagniewane, dzielne, bezradne, nieobecne, zmęczone... Nasze matki. Cokolwiek czuły, na początku naszego życia odczuwaliśmy to samo. Co dostaliśmy od nich w psychologicznym spadku? Jakimi rodzicami chcemy być, a jakimi możemy?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Arctos

Wyczytane z języka

Kocham cię, ale... – mówi partner. Co naprawdę chce nam przez to powiedzieć? Pewne zwroty są jak klucze: pozwalają rozszyfrować czyjeś ukryte intencje, czasem mówią o nas więcej, niżbyśmy chcieli.

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Sen bez tchu

Chrapiesz w nocy tak, że cały dom się trzęsie, a w dzień jesteś ciągle zmęczony i rozdrażniony? To mogą być objawy bezdechu sennego – choroby, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Jak ją wykryć i leczyć?

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Mity udanego związku

Nawet największa miłość nie przetrwa konfrontacji z nierealistycznymi przekonaniami o tym, co zapewni parze szczęście. Jakie wyobrażenia utrudniają dobrą relację?

Zobacz więcej

rys. Jaśmina Parkita

Kupuję, więc (nie) jestem

Kolejny gadżet, jeszcze jedna para butów, następny cudowny krem... Zakupy bywają lekiem na samotność i  kompleksy, ale zamiast leczyć – uzależniają. Jak sobie radzić z zakupoholizmem?

Zobacz więcej

rys.Stanisław Gajewski

Moc samotników

Wielu kreatywnych ludzi było introwertykami, choćby Maria Skłodowska-Curie, Steve Wozniak czy Albert Einstein. Czy – podobnie jak oni – masz wrażenie, że nie pasujesz do otaczającej rzeczywistości? - rozmowa z Arnie Kozakiem.

Zobacz więcej

Jedyne, czego potrzebujesz, to miłość

Dziecko potrzebuje uwagi. Ale nie tej, która każe rodzicom zaspokajać każdą jego potrzebę. Chodzi o uwagę pewnych siebie rodziców, którzy reagują na rzeczywiste potrzeby dziecka, a nie na swoje wyobrażenie, czego mu brak - mówi Sue Gerhardt.

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Joanna Chabielska

Sam na sam z wrogiem w sobie

Robert Stroud, pierwowzór „Ptasznika z Alcatraz”, przesiedział w więzieniu 54 lata, z czego aż 43 w izolatce. Czy przetrwałby, gdyby nie ptaki? Czy zamknięcie w izolacji może zapoczątkować przemianę przestępcy?

Zobacz więcej

rys. Hong/gettyimages.com

Rzucaj mi się w oczy

Nie musimy kogoś znać, by go lubić. Ba, możemy nawet nie wiedzieć o jego istnieniu. Wystarczy, że mieliśmy z nim wcześniej kontakt; a im częstszy, tym lepiej. Przynajmniej do pewnego momentu.

Zobacz więcej

rys.Galeria Rusz

W stronę dobra

Skąd wiemy, co jest dobre, a co złe? Dlaczego lubimy ludzi, którzy pomagają potrzebującym i czemu sami niesiemy pomoc?

Zobacz więcej

rys.Dawid Ryski

Kto za tym stoi

Jeżeli żyjemy w świecie, gdzie jesteśmy bombardowani informacjami o zaskakujących, groźnych wydarzeniach, to budzi się w nas potrzeba znalezienia pojedynczego źródła „całego tego zła” – mówi Mirosław Kofta.

Zobacz więcej

I

fot. Adam Tuchliński

Po śladach

Była w tych kolejach losu, zarówno Barbary Sadowskiej, jak i jej syna, jakaś nieuchronność, coś jakby zbliżanie się ćmy do płomienia świecy - mówi Cezary Łazarewicz.

Zobacz więcej

fot. Micalitus/istockphoto

Między niebem a morzem

Gdziekolwiek by był, raz na miesiąc, na dwa musi wrócić na wyspę, nawdychać się, poczuć jej obecność. Nawet jeśli stąd wyjeżdża, nosi wyspę w sobie. Każdy wyspiarz tak ma.

Zobacz więcej

Nie płacz po mnie

Dwanaście lat milczałam. Nie chciałam z ludźmi rozmawiać. No bo co powiedzieć? Że matka mnie porzuciła? Odeszła, ot tak, rzucając mi w twarz jednego SMS-a?

Zobacz więcej