Charaktery - 5 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Optymizm

Lubię dostrzegać, że ten świat nie jest taki zły, że ludzie potrafią być dobrzy i uczynni.

Zobacz więcej

Na temat

Oglądaj świat w 3D

Choć stąpamy po tym samym świecie, postrzegamy go na różne sposoby. Optymista widzi w nim przede wszystkim szanse, a pesymista zagrożenia. Który ma rację? Obaj. Bo świat ma wiele barw i dobrze widzieć je wszystkie. Optymizm pozwala snuć marzenia, a szczypta pesymizmu pomaga te optymistyczne wizje urzeczywistniać.

Zobacz więcej

Opowieść Kłapouchego

Przekonanie, że jestem fajtłapą, tworzy moją opowieść o świecie i o sobie. Jest jak filtr w okularach, który nie przepuszcza pastelowych barw. Jeśli coś mi się nie uda, to mam najlepszy dowód, że jestem do niczego, a jeśli jednak się uda, to uznaję, że to przypadek - mówi Bogdan de Barbaro.

Zobacz więcej

Praktycznie

Miłość on-line

Eksperci szacują, że w 2040 roku nawet 70 procent par pozna się... przez internet. Już dziś branża randek on-line to biznes, który rocznie przynosi miliardy dolarów zysku. Co zyskują, a co tracą wirtualni kochankowie?

Zobacz więcej

Pod wpływem demona seksu

Miałem do czynienia z sytuacjami, gdy kobieta żaliła się, że w jej związku życie seksualne nie istnieje. Z czasem okazywało się, że jej partner często uprawia seks, tyle że sam ze sobą - mówi Zbigniew Lew-Starowicz.

Zobacz więcej

Niechciane rady

„Skąd wiesz, co dla mnie najlepsze?” - słyszą rodzice dorastających i dorosłych dzieci. „Chcę ci tylko dobrze doradzić, bo cię kocham” - słyszą dzieci. Co kryje się za słowami jednych i drugich?

Zobacz więcej

Psychologia - dlaczego warto

Mimo coraz większej popularności nauk ścisłych, gia kliniczna, związana z udzielaniem pomocy to psychologia wciąż króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków. Jak wyglądają studia psychologiczne? Jakie możliwości dają absolwentom?

Zobacz więcej

Laboratorium

Nadzieja wbrew nadziei

Zamiast pozwolić sobie na opłakanie niespełnionych oczekiwań, chwytamy się nadziei, że pewnego dnia zdołamy w końcu wydobyć z rodzica, szefa albo męża uznanie i miłość. Chwytamy się na próżno - mówi Martha Stark.

Zobacz więcej

Desperaci, chuligani i inni

Desperaci działają pod wpływem narkotykowego „głodu”, chuligani szukają rozrywki, jeszcze inni naruszają prawo, by zdobyć uznanie w grupie. Różne są ich motywy, ale jedno łączy: nieracjonalność występku.

Zobacz więcej

Badanie czy wróżby

Skompromitowane narzędzia psychologiczne są nadal stosowane na potrzeby sądów, edukacji i służby zdrowia. Mamy w Polsce problem z testami: jak oddzielić ziarna od plew?

Zobacz więcej

I

Książę Bielik

Drapieżny bielik - niczym książę z traktatu Niccola Machiavellego, który w celu zdobycia władzy zastosuje zarówno okrutny postępek, jak i niegodny podstęp - wykorzysta każdą sposobność, by się wyżywić i przeżyć.

Zobacz więcej